reklama

V Západoslovenskom múzeu sa uskutoční konferencia Mesto a mestské štvrte určená pre odborníkov aj laickú verejnosť

Západoslovenské múzeum v Trnave pozýva odbornú i laickú verejnosť na konferenciu Mesto a mestské štvrte v piatok 14. októbra 2022 v koncertnej sále. Na konferenciu je prihlásených desať prednášajúcich so zaujímavými príspevkami. Z nich takmer polovica sa dotýka mesta Trnava a prednesú ich odborní zamestnanci trnavských inštitúcií.

Problematika výskumu miest je veľmi bohatá, keďže mestá ako dynamický a štruktúrovaný systém poskytujú množstvo tém, ktoré je možné skúmať. Analýzou miest sa zaoberá veľké množstvo vedných disciplín – história, urbánna etnológia, sociológia, kulturológia, demografia a iné.

Mestské sídla prešli vývojom, ktorý ich definoval po viacerých stránkach – či už po stránke urbanizmu, spôsobe života obyvateľov, vo vzťahu ku kultúre, vzdelaniu, náboženstvu. Opevnené mestá uzatvorené v hradbách sa vnímali ako symbol božieho poriadku, taktiež prosperity, obchodu a inovátorských myšlienok.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Niekedy boli vnímané negatívne – ako rušný a nebezpečný priestor v porovnaní s rurálnymi lokalitami, ktoré (ako sa stereotypne predpokladalo) neboli tak vystavené negatívam dynamicky sa meniacej spoločnosti.

Postupne sa mestá vymanili zo zovretia hradieb, rozšírili sa do okolitého priestoru, tvorili sa nové štvrte vo veľkorysejšom priestore. Mesto vždy bolo priestorom, ktoré bolo nielen dôležitou územno-právnou jednotkou ale aj fenoménom, kde sa žilo špecifickým spôsobom života, inšpiratívnym aj kritizovaným počas celej ich existencie.

Úvodný príspevok (Tomašovič) je filozofickým pohľadom na túto tému a tvorí vstup pre nasledujúce konkrétne témy. Ďalšie príspevky účastníkov konferencie sa zaoberajú najmä mestským urbanizmom a topografiou (Vignárik, Jurčová, Kobetič, Zacharová) a históriou – s rozpracovaním čiastkových tém (Kadlec, Duchoňová, Šujanská, Kováčiková, Diková).

Všetky príspevky budú publikované v Zborníku Západoslovenské múzeum 2022, ktorý vyjde ešte do konca tohto roku.

Simona Jurčová

PROGRAM

9,00 – Privítanie, začiatok konferencie
9,10 – 9,35 Ing. Pavol Tomašovič: Neviditeľné mesto – emócia a racionalita (Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave)
9,40 – 10,05 PhDr. Ján Vingárik: Splynutie dediny s mestom na príklade Necpál nad Nitrou a Prievidze (Hornonitrianske múzeum v Prievidzi)
10,10 – 10,35 Mgr. Mário Kadlec -Motív smrti v kontexte každodennosti mestskej kultúry stredovekého človeka. (Trenčianske múzeum v Trenčíne, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave)
10,40 – 11,05 Mgr. Lucia Duchoňová: Cirkevné dejiny Modranky (Západoslovenské múzeum v Trnave)

Prestávka 11,10 – 12,30

12,30 – 12,55 PaedDr. Simona Jurčová: Trnavská štvrť Špiglsál (Západoslovenské múzeum v Trnave)
13,00 – 13,25 Mgr. Adrian Kobetič: Umenie trnavských sídlisk medzi rokmi 1959 – 1989 (mestský kurátor, Mesto Trnava)
13,30 – 13,55 Mária Zacharová – Spolok svätého Vojtecha v topografii mesta Trnava. (Knižnica a archív Spolku svätého Vojtecha)
14,00 – 14,25 Mária Diková: Z histórie spevokolu Zvon – dokumenty a predmety v zbierke Mestského múzea v Seredi (Mestské múzeum v Seredi – Fándlyho fara)
14,30 – 14,55 Mgr. Anna Šujanská: Aurel Rutšek – MONUMENTA HISTORICA BYSTRICAE AD VAGUM – Prvá Kronika Považskej Bystrice, 1932 (Vlastivedné múzeum Považská Bystrica)
15,00 Ukončenie konferencie

Ulož ako PDF
Napísal 10. októbra 2022 8:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.