reklama

Byty, malé prevádzky aj podzemné parkovisko. Komisia vybrala najvhodnejší návrh riešenia územia v centre Trnavy za Jednotou

Trnavská radnica vyhlásila v novembri 2021 súťaž na najvhodnejší architektonický návrh budúceho riešenia územia za OD Jednota, ktoré je ohraničené ulicami Halenárska, Dolnopotočná, Antona Malatinského a Paulínska vo forme bytového domu s polyfunkciou.

Súťažný dialóg ukončili v októbri 2022. Ako informoval portál archinfo.sk, na prvom mieste sa na základe hlasovania päťčlennej odbornej poroty a trojice expertov umiestnilo riešenie ateliéru A B.K.P.Š.

Mesto Trnava očakáva, že v budúcnosti v tomto priestore vzniknú byty, malé prevádzky obchodu a služieb. Približne 300 parkovacích miest pre verejnosť aj obyvateľov nových bytových domov má byť umiestnených pod zemou.

V súčasnosti sa v dotknutom území v Centrálnej mestskej zóne nachádza veľké parkovisko a smerom k OD Jednota malé územie so zeleňou a predajnými stánkami.


Pohľad na spojnicu ulíc Dolnopotočná a Paulínska od OD Jednota

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.

Ako informuje portál archinfo.sk, v prvom kole predkladali záujemcovia žiadosti o účasť, pričom rozhodujúce bolo splnenie podmienok na odbornú spôsobilosť uchádzača. Vyhlasovateľ zaevidoval 19 žiadostí, z ktorých bolo po vyhodnotení 14 vyzvaných k predloženiu profesijného prístupu.

Spomedzi uchádzačov, ktorí predložili profesijné prístupy komisia vybrala troch účastníkov dialógu (3 x 24 000 €): A B.K.P.Š., spol. s r.o., BETWEEN s.r.o. a CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Vybrané ateliéry sa zúčastnili samotného procesu dialógu na troch stretnutiach, o výsledkoch súťažného dialógu rozhodla hodnotiaca komisia v zložení: Ondrej Horváth, Iľja Skoček, Petra Kunarová, Matěj Hunal a Viliam Zajiček. Na prvom mieste sa umiestnil návrh ateliéru A B.K.P.Š.

Z urbanistického hľadiska zaradila komisia medzi pozitíva návrhu vhodnú mieru otvorenosti, prestupnosti a zadefinovania charakteru vnútorných verejných a poloverejných priestranstiev blokov; pochopenie kontextu a ducha miesta a nadviazanie na pôvodnú urbanistickú stopu; výškovú úroveň navrhovaných strešných ríms korešpondujúca s okolitou zástavbou, ako aj sprístupnenie strešnej roviny verejnosti – vytvorenie vyhliadkovej verejne prístupnej veže.

Za klady návrhu považuje komisia aj dobré a efektívne riešenia podzemnej garáže, riešenie automobilovej, cyklistickej a pešej mobility.

Hodnotiaca komisia konštatovala, že návrh preukázal svojou detailnosťou a riešením dobrú kvalitu stavebno-statického riešenia, splnil požiadavky a očakávania mesta z pohľadu budúcnosti lokality, efektívne sa vysporiadal s riešením podzemnej garáže, umožňuje zachovanie rastlého terénu v kontexte výsadby vysokej zelene aj predpokladu pre vsakovanie dažďovej vody v území.

Víťazné riešenie neznamená, že podľa predloženého návrhu sa začne pripravať projektová dokumentácia. Mesto Trnava získalo vďaka súťažným návrhom základnú predstavu o možnom riešení územia za OD Jednota z hľadiska urbanizmu, architektúry, stavebno-technických riešení, dopravy či možných ekonomických nákladoch.

Nasledovať bude postupná príprava zámeru, vytváranie projektových dokumentácií a nevyhnutné povoľovacie procesy. Definitívne riešenie bude zrejme známe až o niekoľko rokov.

„Pre mesto bol, rovnako ako pri všetkých zadaniach na nový bytový fond, dôležitý záujem, aby navrhované byty poskytovali vyššiu kvalitu bývania oproti bežnému komerčnému štandardu bytov dostupných v novostavbách na trhu s nehnuteľnosťami. Tento projekt prináša do centra úplne nový rozmer kvality nájomného bývania. Teším sa na celý proces prípravy, ktorý bude ďalšou z mnohých výziev Trnavskej Mestotvorby,“ uviedol primátor Peer Bročka.


Dolnopotočná ulica v smere na Halenársku

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.


Vnútroblok

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.


Riešenie pobytovej strechy

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.


Riešené územnie za OD Jednota

Ulož ako PDF
Napísal 18. novembra 2022 10:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.