reklama

Byty, malé prevádzky aj podzemné parkovisko. Komisia vybrala najvhodnejší návrh riešenia územia v centre Trnavy za Jednotou

Trnavská radnica vyhlásila v novembri 2021 súťaž na najvhodnejší architektonický návrh budúceho riešenia územia za OD Jednota, ktoré je ohraničené ulicami Halenárska, Dolnopotočná, Antona Malatinského a Paulínska vo forme bytového domu s polyfunkciou.

Súťažný dialóg ukončili v októbri 2022. Ako informoval portál archinfo.sk, na prvom mieste sa na základe hlasovania päťčlennej odbornej poroty a trojice expertov umiestnilo riešenie ateliéru A B.K.P.Š.

Mesto Trnava očakáva, že v budúcnosti v tomto priestore vzniknú byty, malé prevádzky obchodu a služieb. Približne 300 parkovacích miest pre verejnosť aj obyvateľov nových bytových domov má byť umiestnených pod zemou.

V súčasnosti sa v dotknutom území v Centrálnej mestskej zóne nachádza veľké parkovisko a smerom k OD Jednota malé územie so zeleňou a predajnými stánkami.


Pohľad na spojnicu ulíc Dolnopotočná a Paulínska od OD Jednota

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.

Ako informuje portál archinfo.sk, v prvom kole predkladali záujemcovia žiadosti o účasť, pričom rozhodujúce bolo splnenie podmienok na odbornú spôsobilosť uchádzača. Vyhlasovateľ zaevidoval 19 žiadostí, z ktorých bolo po vyhodnotení 14 vyzvaných k predloženiu profesijného prístupu.

Spomedzi uchádzačov, ktorí predložili profesijné prístupy komisia vybrala troch účastníkov dialógu (3 x 24 000 €): A B.K.P.Š., spol. s r.o., BETWEEN s.r.o. a CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Vybrané ateliéry sa zúčastnili samotného procesu dialógu na troch stretnutiach, o výsledkoch súťažného dialógu rozhodla hodnotiaca komisia v zložení: Ondrej Horváth, Iľja Skoček, Petra Kunarová, Matěj Hunal a Viliam Zajiček. Na prvom mieste sa umiestnil návrh ateliéru A B.K.P.Š.

Z urbanistického hľadiska zaradila komisia medzi pozitíva návrhu vhodnú mieru otvorenosti, prestupnosti a zadefinovania charakteru vnútorných verejných a poloverejných priestranstiev blokov; pochopenie kontextu a ducha miesta a nadviazanie na pôvodnú urbanistickú stopu; výškovú úroveň navrhovaných strešných ríms korešpondujúca s okolitou zástavbou, ako aj sprístupnenie strešnej roviny verejnosti – vytvorenie vyhliadkovej verejne prístupnej veže.

Za klady návrhu považuje komisia aj dobré a efektívne riešenia podzemnej garáže, riešenie automobilovej, cyklistickej a pešej mobility.

Hodnotiaca komisia konštatovala, že návrh preukázal svojou detailnosťou a riešením dobrú kvalitu stavebno-statického riešenia, splnil požiadavky a očakávania mesta z pohľadu budúcnosti lokality, efektívne sa vysporiadal s riešením podzemnej garáže, umožňuje zachovanie rastlého terénu v kontexte výsadby vysokej zelene aj predpokladu pre vsakovanie dažďovej vody v území.

Víťazné riešenie neznamená, že podľa predloženého návrhu sa začne pripravať projektová dokumentácia. Mesto Trnava získalo vďaka súťažným návrhom základnú predstavu o možnom riešení územia za OD Jednota z hľadiska urbanizmu, architektúry, stavebno-technických riešení, dopravy či možných ekonomických nákladoch.

Nasledovať bude postupná príprava zámeru, vytváranie projektových dokumentácií a nevyhnutné povoľovacie procesy. Definitívne riešenie bude zrejme známe až o niekoľko rokov.

„Pre mesto bol, rovnako ako pri všetkých zadaniach na nový bytový fond, dôležitý záujem, aby navrhované byty poskytovali vyššiu kvalitu bývania oproti bežnému komerčnému štandardu bytov dostupných v novostavbách na trhu s nehnuteľnosťami. Tento projekt prináša do centra úplne nový rozmer kvality nájomného bývania. Teším sa na celý proces prípravy, ktorý bude ďalšou z mnohých výziev Trnavskej Mestotvorby,“ uviedol primátor Peer Bročka.


Dolnopotočná ulica v smere na Halenársku

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.


Vnútroblok

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.


Riešenie pobytovej strechy

Zdroj: Ateliér A B.K.P.Š.


Riešené územnie za OD Jednota

Ulož ako PDF
Napísal 18. novembra 2022 10:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.