reklama

Začína sa Ypsalon, najväčšie trnavské literárne podujatie. Stretnúť tu môžete autorov a zaujímavých hostí

Už tento týždeň, od stredy 23. do soboty 26. novembra 2022, sa do kultúrneho centra Malý Berlín vráti literárny festival Ypsalon. Tento rok ponúkne širší program, tematicky zamerané festivalové dni aj novinku v podobe festivalového kníhkupectva, v ktorom nájdete knižné tipy od hostí festivalu.

Prvý deň venovaný Ukrajine, druhý našej dedine

Prvý deň festivalu sa bude niesť v duchu témy Vzájomná blízkosť. Počas večera sa predstaví trojica ukrajinských autorov a autoriek, ktorí stoja za pozornosť. Ukrajinské vydavateľstvo Vydavnyctvo predstaví Lilia Omelianenko, so spisovateľkou Olesiou Jaremčuk sa porozpráva Mirek Tóda a večer ukončí rozhovor Michala Hvoreckého so spisovateľom, prekladateľom a performerom Jurijom Andruchovyčom.

Od nášho východného suseda sa v stredu s témou Návraty domov prenesieme k prírode a životu na dedine. Večer otvoríme diskusiou O rurálnosti v mladej slovenskej próze spolu s Jakubom Spevákom, Soňou Urikovou a Janou Turzákovou. O prostredí Malých Karpát porozpráva Ján Púček a večer zavŕšime besedou s najznámejšou a najprekladanejšou slovenskou poetkou Milou Haugovou.


Festivalové kníhkupectvo

V piatok budeme hľadať spoločnú reč,
v sobotu sa pozrieme na Slovensko o očami cudzinca

Piatkový festivalový deň ponesie názov (ne)pochopenie. Albert Camus pred 80 rokmi vydal knihu Cudzinec. Spoločne sa tak pozrieme na jedného z najznámejších existencialistov všetkých čias.

Literárny vedec Daniel Domorák sa porozpráva so študentkou filozofie Viktóriou Orbánovou, ktorá sa vo svojej záverečnej práci venovala práve Albertovi Camusovi.

Diskusia bude sprevádzaná scénickým čítaním Cudzinca v podaní študentky bábkarskej tvorby Lenky Ligockej. Ďalšou hosťkou festivalu bude Nikol Hochholczerová, ktorej kniha Táto izba sa nedá zjesť je o ťaživej téme, o ktorej sa dnes už autorka nebojí hovoriť. Pokračovať budeme najnovšou knihou Medzi ruinami od Vladimíra Ballu.

Sobotný festivalový večer prinesie rovnako pestrú zmes pohľadov na súčasnú literatúru. Večer otvorí beseda s Marekom Vadasom. Marek niekoľko rokov píše príbehy z afrického prostredia. Tento rok mu vyšla nová kniha, ktorá sa pre zmenu týka toho nášho. V najnovšej knihe Šesť cudzincov sa voľne inšpiroval protirómskym programom v roku 1928 v malej obci na západe Slovenska.

Počas večera sa predstaví aj dvojica autorov, ktorí sa na Slovensko pozerajú trochu z iného uhla. Poľská autorka žijúca na Slovensku Weronika Gogola porozpráva o knihe pod hlavičkou vydavateľstva Absynt – Ufo nad Bratislavou. Posledný festivalový večer uzavrie český autor Pavel Kosatík, ktorý sa slovenskou minulosťou, ale i súčasnosťou, zaoberá vo svojej tvorbe dlhodobo.

Novinkou bude malé festivalové kníhkupectvo s knižkami odporúčanými našimi hosťami a moderátormi. Celý program festivalu Ypsalon nájdete na stránke www.ypsalon.sk. Na festival je možné zakúpiť si jednodňovú vstupenku 5 € alebo permanentku na celý program za 9 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Partnermi festivalu sú ArtForum a Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike.

Ulož ako PDF
Napísal 23. novembra 2022 8:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.