reklama

Spoločný poslanecký klub aj klub Za lepšiu Trnavu reagujú na udalosti z ustanovujúceho zasadnutia zastupiteľstva

Na udalosti, ktoré sa stali počas ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastuputeľstva mesta Trnava v pondelok 28. novembra 2022, reagovali na druhý deň samotní poslanci Spoločného poslaneckého klubu (kandidovali za širokú koalíciu pravicových strán a platformu Starostovia a nezávislí kandidáti). Stanovisko médiám poslal aj poslanecký klub Za lepšiou Trnavu. Pripomíname, že šesť opozičných poslancov opustilo zasadnutie približne po 90 minútach, z ich pohľadu prišlo počas úvodného rokovania MZ v volebnom období 2022-2026 k viacerým etickým a právnym prešľapom.

Predseda Spoločného poslaneckého klubu Branislav Baroš informoval, že pred viac ako dvoma týždňami e-mailovou formou kontaktoval primátora Petra Bročku so žiadosťou o osobné stretnutie s možnosťou prerokovať nominácie ich poslancov a kandidátov v orgánoch zastupiteľstva.

Ten na predmetný mail nereagoval. Odpísal až na ďalší, zaslaný po 10 dňoch v kópii dosluhujúcim viceprimátorom a novému predsedovi poslaneckého klubu Marcelovi Krajšovi. Jeho odpoveď prišla jeden pracovný deň pred ustanovujúcou schôdzou s tým, že takéto stretnutie považuje za irelevantné.

„Dostali sme nekompletné podklady k ustanovujúcej schôdzi, kde okrem sobášiacich poslancov neboli uvedené žiadne konkrétne nominácie. Tie nám v tlačenej forme dali na vedomie až počas prestávky ustanovujúcej schôdze, tesne pred samotným hlasovaním,“ konkretizoval Baroš.


Pätica zo šiestich členov Spoločného poslaneckého klubu na tlačovej besede v utorok 29. 11. 2022: zľava Miloš Krištofík, Rastislav Mráz, Branislav Baroš, Marián Galbavý a Jaroslav Holeček

FOTO: trnava-live.sk

Poslanec Rastislav Mráz pripomenul, že podľa rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva majú byť kompletné materiály poslancom sprístupnené najmenej 10 dní pred rokovaním. V mimoriadnych prípadoch môže byť táto lehota skrátená na 24 hodín.

Podľa jeho slov im rozdali cez prestávku rokovania práve kvôli tomu, aby nestihli včas a razantne zareagovať.

„Čo mimoriadne a nepredvídateľné je na procese kreovania orgánov mestského zastupiteľstva? Naša nominácia v tejto veci bola jasná, neodškriepiteľná a zodpovedala rozloženiu politických síl v mestskom zastupiteľstve. Arogancia moci neumožnila voľbu nami navrhnutých kandidátov do mestskej rady,“ zdôraznil Mráz.

Za vrchol ignorancie zákona považuje skutočnosť, že na návrh primátora boli do mestskej rady a komisií zastupiteľstva zvolené osoby, ktoré nie sú poslancami zastupiteľstva. „Mám na mysli kolegov Pekarčíka a Fuzáka, ktorí kvôli neprítomnosti nezložili zákonom predpísaný poslanecký sľub,“ vysvetlil.

Podľa poslanca Mariána Galbavého na rokovaní prišlo k porušeniu ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorý stanovuje, že komisia na ochranu verejného záujmu musí byť zložená z jedného zástupcu každej politickej strany alebo politického hnutia zastúpenému v mestskom zastupiteľstve a jedného zástupcu nezávislých poslancov.

„V našom prípade musí byť zložená zo zástupcu politických strán KDH a STAN a jedného zástupcu nezávislých poslancov. Nakoľko ani predložený návrh na členov komisie, ani jej schválené zloženie, nezodpovedá požiadavke ústavného zákona, považujeme toto uznesenie za neplatné,“ vyhlásil Galbavý.

Ako vysvetlil Baroš, z týchto dôvodov po hlasovaní o kreovaní jednotlivých komisií z rokovania odišli.

„Neboli dodržané demokratické princípy pri prerozdelení jednotlivých postov, nebola dodržaná legislatíva a nebola rešpektovaná vôľa Trnavčanov, ktorí nás do zastupiteľstva zvolili,“ konštatoval. V tejto súvislosti pripravia podnet na prokuratúru ohľadom zákonnosti prijatých uznesení.

Ďalej pripomenul, že primátor Peter Bročka si dal znova odhlasovať najvyšší plat spomedzi primátorov na Slovensku a zároveň mu jeho poslanci schválili aj preplatenie 39,5 dňa nevyčerpanej dovolenky.

„Trnava má ďalšie prvenstvo v osobe primátora s najvyšším platom a najvyššou náhradou na nečerpanú dovolenku. Treba, aby si občania uvedomili, že táto záležitosť bude mestskú pokladnicu stáť viac ako 13 000 eur, čo suma zodpovedajúca ročnému platu školského asistenta,“ ilustroval Branislav Baroš.

V reakcii na stanovisko klubu Za lepšiu Trnavu povedal: „Chceme sa ohradiť voči tomu, ako chrapúnskym spôsobom poslanec Marcel Krajčo informuje verejnosť o údajnom neinformovaní jeho ako predsedu poslaneckého klubu Lepšej Trnavy o našich nomináciách. Máme dôkaz o tom, že uvedené nominácie boli zaslané konkrétne mailom aj jemu. Kto je skutočný klamár? Baroš alebo Krajčo? Jedným z pracovných nástrojov diktátorov je zavádzanie a lož a v tomto prípade to Trnava môže sledovať v priamom prenose,“ dodal a svoje tvrdenia podporil záznamom e-mailovej komunikácie, do ktorej bol ako adresát zahrnutý aj predseda poslaneckého klubu Za lepšiu Trnavu.

Na udalosti počas ustanovujúceho zasadnutia MZ
reagoval aj poslanecký klub Za lepšiu Trnavu

Stanovisko poslal médiám jeho predseda Marcel Krajčo a zverejňujeme ho v plnom znení:

„Poslanecký klub Za lepšiu Trnavu nebol oslovený so žiadosťou o rokovanie o zložení komisií. Napriek tomu, že „Spoločný klub“ dostal informáciu, o novom zložení predsedníctva klubu Za lepšiu Trnavu. Predsedu klubu so žiadosťou o stretnutie, alebo prerokovanie návrhov neoslovili.

Mailom bol oslovený primátor, ktorý jasne napísal, že v tomto zaujíma stanovisko mestské zastupiteľstvo a nie on. Napriek tomu, že poslanecký klub za lepšiu Trnavu oslovený nebol, tak návrh „spoločného klubu“ bol na klube interne prejednaný a klub sa snažil stotožniť v maximálnej akceptovateľnej miere, čo jasne ukazujú čísla.

Komisie:

z 9 návrhov zo strany spoločného klubu bolo akceptovaných 6. podľa ich predstáv a 1 návrh odporučil iného člena spoločného poslaneckého klubu.

Mestská rada

2 nominácie tzv. Spoločného klubu neboli akceptované, ale klub Za lepšiu Trnavu ponúkol alternatívu v podobe iných kandidátov zo tzv. Spoločného klubu, tak aby bol zachovaný príslušny počet členov v mestskej rade

Mám zato, že úlohou poslanca je aj vyjednávanie a robenie kompromisov na dosiahnutie cieľa.

Spoločný klub si však stál za jedinou alternatívou ich nominácie, čo sme mohli vidieť na mestskom zastupiteľstve, kedy nepredložili žiadny alternatívny návrh, držali sa len pôvodnej nominácie a namiesto hľadania kompromisov zo sály odišli a následne v rozhovore pre MTT a rozhlas uvádzajú nepravdivé informácie.

Ak mali záujem sa dohodnúť a pracovať pre mesto Trnava:

Prečo nekontaktovali poslanecký klub vo veci svojich nominácii na členov komisií/do rady?

Prečo nenavrhovali alternatívne návrhy/doplnenia na nominácie na zastupiteľstve?

Kde videli, že práca poslanca je vykonávaná odchádzaním počas rokovania?

Je poľutovaniahodné, že podobných estrád sa zúčastňujú aj poslanci KDH.“

Predseda poslaneckého klubu Za lepšiu Trnavu Marcel Krajčo

Ulož ako PDF
Napísal 29. novembra 2022 21:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.