reklama

Legendárna Lúčnica vystúpi v Trnave s veľkolepým premiérovým programom „KOLOČAS“

Legendárny Umelecký súbor Lúčnica vyráža na turné do 15 tich slovenských a českých miest. Aj v Trnave uvedie celovečerný program Koločas, ktorý je prvou samostatnou premiérou od smrti profesora Štefana Nosáľa. Veľkolepú inscenáciu s podtitulom O sile lásky a obyčajov choreograficky pripravil bývalý sólista Lúčnice Michal Dudáš a je prvým zo série podujatí venovaných 75. výročiu, ktoré Lúčnica oslavuje v tomto roku.

Koločas prináša príbeh muža a ženy v kolobehu života a času vyrozprávaný v metaforách výročných obradov. V sprievode živého orchestra sa na javisku predstaví 45 členný tanečný súbor, spevácka skupina a aj spevacký zbor US Lúčnica,  ktorí tancom a spevom vytvárajú veľkolepé predstavenie.

„Tím, ktorý pripravil novú premiéru, je zohratý, vtipný, dôsledný a chce divákovi poskytnúť čo najväčší umelecký zážitok,“ prezrádza umelecký riaditeľ Lúčnice Mikuláš Sivý. Autorom libreta, choreografom a režisérom je bývalý sólista a tanečný pedagóg Lúčnice Michal Dudáš, scénu pripravil Milan Ferenčík, kostýmy a masky Zuzana Drugová a Eva Farkašová Zálešaková.

Autorom hudby je skladateľ, dirigent a inštrumentalista Róbert Faltus: „Som poctený , že sa Lúčnica pri tvorbe nového programu obrátila na mňa. S folklórom som vyrastal od úplného detstva, obaja moji rodičia boli sólisti v SĽUK-u. Aktuálne žijem a pôsobím v Španielsku, som veľmi rád, že som sa mohol takýmto spôsobom vrátiť ku svojim koreňom.“

FOTO: Adam Tarana

Koločas je slovo, ktoré reprezentuje kolobeh života. Všetko niekde začína, všetko niekde končí. Tanečný príbeh je vyrozprávaný v metaforách výročných obradov. Program odráža stále živú, bohatú a rôznorodú slovenskú kultúru, naše zvyky a tradície ktoré boli a stále sú súčasťou našich každodenných životov.

„Na  princípe  tanečného divadla ukazuje  ideály človeka, keď pomocou viery v magickú silu obradov dobro víťazí nad zlom a láska prekonáva smrť,“ dodáva choreograf a režisér predstavenia Michal Dudáš

„Predpremiéra programu je plánovaná symbolicky na 1. mája. Presne v tento deň pred 75-timi rokmi vystúpila Lúčnica prvý krát vo svojej  histórii na Slovenskej poľnohospodárskej výstave v Prahe. Sme radi, že aj s touto premiérou začneme v máji vystúpime v 15 tich slovenských mestách a následne ju slávnostne uvedieme aj v Slovenskom národnom divadle a Štátnom divadle v Košiciach,“ konštatuje generálny riaditeľ US Lúčnica Pavol Pilař.

Predstavenie Lúčnice sa uskutoční v Trnave v pondelok 8.mája 2023 o 19:00 v Dome kultúry.

Vstupenky na predstavenie sú dostupné online na stránke www.lucnica.sk.

Fyzicky si ich môžete zakúpiť aj v Turistickom informačnom centre – Región Trnava na prízemí Mestskej veže na Trojičnom námestí.

Tvorivý tím programu Koločas: 

Námet: Michal Dudáš 
Réžia a choreografia: Michal Dudáš  
Hudobné spracovanie: Róbert Faltus
Dramaturgia: Michal Dudáš, konzultácia – Peter Weinciller
Odborná spolupráca: Martina Bocánová
Kostýmy: Eva Farkašová – Zálešáková, Zuzana Drugová
Masky: Eva Farkašová – Zálešáková
Scéna: Milan Ferenčík
Asistenti choreografa: Filip Takáč, Anna dudášová, Michal Druga

Účinkujú: 45 – členný tanečný súbor, spevácka skupina, spevácky zbor a orchester Umeleckého súboru Lúčnica

Ulož ako PDF
Napísal 19. apríla 2023 7:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.