reklama

Rekonštrukcia Ružového parku je ukončená, bodku za obnovou priestoru dalo spustenie fontán

Trnavčania a návštevníci mesta sa už niekoľko dní môžu prechádzať po novo upravenom Ružovom parku. Rekonštrukcia je ukončená a aktuálne prebieha proces kolaudačného konania. V prevádzke sú už aj nové fontány, ktoré neboli pri preberacom konaní spustené z dôvodu nepriaznivého počasia, informovala trnavská radnica.

Ružový park aj po zásadnej obnove ostáva verný svojmu názvu. Už čoskoro ho budú zdobiť a rozvoniavať ruže v rôznych odtieňoch ružovej. Vysadených je 750 kusov, ktoré však, v závislosti od druhu, vykvitnú až v letných mesiacoch. Niektoré sú popínavé a časom sa budú ťahať po pergolách. Park zatiaľ skrášľujú žlté narcisy.

Ružový park sa zmenil na multifunkčnú oddychovú zónu, spájajúcu tradície a historickú zástavbu so súčasnými požiadavkami na optimálne využitie územia a jeho prírodných daností.

Park má viacero príjemných urbanistických noviniek, ktoré skrášlia a zefektívnia verejný priestor. Už v zadaní architektonickej súťaže sa počítalo s využitím tohto územia aj na kultúrno-spoločenské podujatia a v. Zadaním bolo, aby obsahoval pobytovú lúku, prístup k toku Trnávky a uvoľnenejší priestor záhrady Emmerovej vily s fontánou, kde bude možné takéto podujatia usporadúvať. To všetko sa podarilo zrealizovať.

FOTO: Mesto Trnava

Trnávka sa stala dominantným prvkom parku. Jej brehy sú regulované a návštevníci sa môžu k jej toku dostať bližšie po žulových schodoch s drevenými plochami určenými na posedenie. Spestrením vzniknutej lúky sú okrem lavičiek aj drevené ležadlá na oddych. Atmosféru dotvára večerné osvetlenie, ktoré je komponované samostatne k vodným prvkom i jednotlivým prvkom architektúry.

Za pridanú hodnotu môžeme považovať aj skutočnosť, že okresná Knižnica Juraja Fándlyho obnovila záhradu a zrealizovala v nej letnú čitáreň. Projekt Ružového parku bol už od začiatku koncipovaný tak, aby došlo k prepojeniu priestoru knižničnej záhrady s parkom dvomi lávkami pre peších.

Areál bude zároveň prirodzene bezbariérovo prepojený so z Námestím SNP, ktorého rekonštrukcia práve prebieha. Spevnené povrchy parku nadväzujú na chodník z východnej strany námestia v predlžení Rázusovej ulice. Keďže obidva priestory budú riešené ako priestory pre peších, umocní sa pohyb chodcov v obidvoch rekonštruovaných zónach.

FOTO: Mesto Trnava

Chodníky v parku majú mlatový povrch, ktorého úlohou je pomáhať v boji proti klimatickej kríze. „Ide o prírodný materiál, ktorý je účasťou vodozádržných opatrení v rámci zelených projektov,” vysvetľuje Ondrej Horváth z Odboru územného rozvoja a koncepcií mesta Trnava.

Park zrekonštruovali na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže. Ten pripravila skupina okolo krajinnej architektky Júlie Straňákovej. Peter Purdeš z Odboru územného rozvoja a koncepcií objasňuje, prečo bol spomedzi všetkých najlepší: „Navrhli veľmi univerzálny projekt, ktorý dáva priestor na flexibilnú úpravu areálu.”

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 22. apríla 2023 7:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.