reklama

V Brestovanoch postupne obnovia a zrevitalizujú historický kaštieľsky park

Obec Brestovany pripravuje obnovu a revitalizáciu historického kaštieľskeho parku. Areál parku je verejne prístupný, jeho súčasťou je kaštieľ v majetku obce, v ktorom sídli základná škola. V parku je vyvbudovaná aj telocvična ZŠ a objekt materskej školy.

Aktuálna fáza obnovy parku, na ktorú získali Brestovany dotáciu z eurofondov, sa bude týkať búracích prác jestvujúcich povrchov a železných konštrukcií, uskutoční sa rekonštrukcia jestvujúcich a výstavba nových spevnených plôch a komunikácií, v parku vybudujú kamenistý chodník naboso.

Súčasťou zámeru v tejto etape aj vybudovanie Fit dráhy s telocvičňou v prírode, volejbalové ihrisko, zostavy na preliezanie či prvky detského ihriska.

V parku pribudne aj ohnisko, besiedka, lavičky, nádoby na odpad, fontány na pitie a informačné tabule.

Predpokladané náklady na stavbené práce sú 240-tisíc eur s DPH.


Kaštieľ v Brestovanoch

FOTO: Obec Brestovany

Kaštieľsky park v Brestovanoch sa rozkladá na ploche 36-tisíc metrov štvorcových. Navštevovaný je prevažne miestnymi obyvateľmi na krátkodobý oddych a čiastočne športové či rekreačné aktivity. Pôsobí príjemným a upokojujúcim dojmom a je ideálnym miestom pre oddych, šport a ako životný priestor flóry a fauny ako náhradný biotop.

Cieľom projektu je podľa obce „posilnenie kvality parku o nové aktivity rešpektujúc jeho jedinečné danosti a historické hodnoty, ako aj zvýšiť úroveň možností trávenia voľného času“.

Rozšírenie funkčnej náplne parku o rekreačné, športové či edukačné využitie verejnosťou nemá narušiť historickú hodnotu, naopak, má prezentovať jeho bohatú a jedinečnú hodnotu.

Súčasťou zámeru je aj obnova porastov či nevyhnutné výruby, ktoré majú za cieľ záchranu stromov a sú prevenciou pred prípadnými úrazmi.

Park v Brestovanoch je kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Všetky zásahy do porastov alebo nová výsadba musia byť odsúhlasené kompetentnými inštitúciami.

História kaštieľa a parku sa píše od roku 1826, kedy dal poľský gróf Jozef Saryus Zamoyovský postaviť kaštieľ. Jeho rodina vlastnila v jeho okolí rozsiahle plochy poľnohospodárskej pôdy. Kaštieľ s parkom slúžil ako hospodárske a reprezentačné sídlo rodiny.

Poslednú majiteľku grófku Ľudmilu Zamoyovskú z kaštieľa vyhnali komunisti v roku 1948. Do roku 1952 tu žila spoluvlastníčka Alžbeta Wiepolská, ktorá bola na príkaz vtedajšieho Miestneho národného výboru nútená sídlo opustiť.

Od roku 1954 slúži kaštieľ ako škola, čím sa podstatne zmenili účely objektu aj parku. Neskôr tu vybudovali aj materskú školu, telocvičňu či viacúčelové ihrisko.

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2023 9:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.