reklama

Mesto predáva pozemky univerzitám, chce im pomôcť pri čerpaní financií z Plánu obnovy

Trnavská univerzita a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) sa spájajú, aby mohli spoločne rásť a zvyšovať svoju konkurencieschopnosť. K naplneniu ich spoločného cieľa chce významným spôsobom pomôcť aj Mesto Trnava, ktorému na rozvoji vysokého školstva na svojom území záleží. S vedením oboch univerzít sa dohodlo na predaji pozemkov, aby sa mohli zapojiť do Plánu obnovy a čerpať financie na zlepšenie kvality vzdelávacieho procesu a rozvoj infraštruktúry.

Obidve trnavské univerzity sa zapojili do výzvy ministerstva školstva na predkladanie projektových zámerov na podporu pri strategickom rozvoji infraštruktúry vysokých škôl.

Plánujú vytvorenie konzorcia, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k spoločnej integrácii s cieľom zvýšiť kvalitu vzdelávania a posilniť aj vedecký výskum. Ambíciou oboch univerzít je budovanie spoločného vedeckého a kreatívneho parku a spoločných vedeckých tímov ako aj vytváranie nových spoločných študijných programov a spoločných študentských médií.

„Benefity z tohto spojenia získa nielen akademická obec a študenti, ale i mesto a celý región. Aj preto má Mesto Trnava záujem byť v procese získania prostriedkov z Plánu obnovy nápomocné a na rokovania o odpredaji pozemkov pre univerzity zareagovalo kladne. Zámerom predaja je usporiadanie vlastníckych vzťahov k dotknutým nehnuteľnostiam a súčasne podpora strategického rozvoja vysokých škôl,“ vysvetlila trnavská radnica.


Mestský objekt V jame

FOTO: trnava-live.sk

Ide o pozemky a budovu V jame, v ktorej je UCM dlhodobým nájomcom a sídli tam aj materská škola, a tiež pozemky pod univerzitou na Bučianskej ulici. Všetky zainteresované strany sa dohodli na tom, že aj po predaji zostane materská škola v prevádzke, vyučovací proces získa navyše pridanú hodnotu vďaka úzkej spolupráci s Pedagogickou fakultou Trnavskej univerzity.

Režim fungovania Centra voľného času, ktoré tiež sídli v budove určenej na predaj, je predmetom ďalších rokovaní.

„Mesto Trnava týmto krokom podporuje zvyšovanie konkurencieschopnosti vysokých škôl na svojom území prostredníctvom ich spájania. Zároveň podporuje komplexnú modernizáciu výskumnej, vzdelávacej a ubytovacej infraštruktúry v meste a súčasne otvára nové možnosti pre vzdelávací proces materskej školy, ktorá sa stane súčasťou praktického vysokoškolského vzdelávania,“ vysvetľuje aktuálne zverejnený zámer predaja nehnuteľností prednostka Mestského úradu v Trnave Katarína Koncošová.

Návrh na schválenie prevodu majetku v zmysle vyššie uvedeného bude predložený na najbližšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva Mesta Trnava, aby vyjadrilo definitívny súhlas pri nakladaní s majetkom mesta. Od rozhodnutia poslancov závisí ďalší rozvoj vysokého školstva v Trnave.

Zámer integrácie oboch univerzít je výsledkom dlhodobých snáh a plánov. Ako uviedla rektorka Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Katarína Slobodová Nováková, UCM a Trnavská univerzita sú jediné vysoké školy na Slovensku, ktoré sú na výzvu ministerstva už rok pripravené, majú vypracované právne analýzy a cestovnú mapu spájania.

„Výzvu na podporu pri strategickom rozvoji infraštruktúry vysokých škôl neberieme len ako vznik konzorcia. Nad spoločnou budúcnosťou uvažujeme strategicky a v dlhodobom horizonte,“ doplnila rektorka UCM.

Spojením a integráciou plánujú univerzity posilniť svoje kapacity. Zámerom je vybudovať z Trnavy centrum excelentnej akademickej infraštruktúry, ktoré pokryje komplexný rámec vysokoškolského vzdelávania, aplikovaného výskumu, špičkovej vedy a ktorý ponúkne nielen pre študentov, ale aj pedagógov maximálny priestor pre ich rozvoj a napredovanie.

„Naša reakcia na výzvu je výrazom viacročnej spolupráce. Pripravovaný integračný projekt vytvára potenciál na kvalitnú vzdelávaciu ponuku a špičkový vedecký výskum,“ uzatvára rektor Trnavskej univerzity profesor René Bílik.

(TS)


Mesto vysporiada v prospech UCM aj pozemky na Bučianskej ulici

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2023 8:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.