reklama

Tím expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu z 13 krajín preveroval bezpečnosť elektrárne Bohunice

Na pozvanie Úradu jadrového dozoru SR a Slovenských elektrární, a.s., vykonala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) po trinástich rokoch v Atómových elektrárňach Bohunice previerku prevádzkovej bezpečnosti. Previerka dvoch blokov AE Bohunice V2 sa uskutočnila od 6. do 23. novembra 2023, informovali Slovenské elektrárne.

Do Jaslovských Bohuníc pricestoval tím trinástich expertov MAAE z dvanástich krajín – Bulharska, Belgicka, Číny, Fínska, Francúzska, Chorvátska, Kanady, Nemecka, Slovinska, Švédska, USA a Veľkej Británie.

„Pracovníci elektrárne považujú bezpečnosť za prioritu a presadzujú zlepšenia vo všetkých oblastiach. Náš tím identifikoval v Bohuniciach osvedčené postupy, tzv. dobrú prax, ktorú bude zdieľať s jadrovými elektrárňami po celom svete. Tiež sme navrhli oblasti, v ktorých vidíme potenciál na zlepšenie, aby bola bezpečnosť elektrárne na ešte vyššej úrovni,“ konštatoval na záver misie John Duguid, vedúci tímu na previerku hodnotenia prevádzkovej bezpečnosti OSART (Operational Safety Assessment Review Team).

Každý člen misie OSART mal slovenského partnera, odborníka z preverovanej oblasti elektrárne, ktorý mu počas celej previerky poskytoval potrebné informácie a dokumentáciu.


Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Ilustračné foto: Patrik Pokorný / trnava-live.sk

„Misia OSART nám poskytla hĺbkové posúdenie výkonnosti našej elektrárne. Veľkým prínosom pre nás bolo zdieľanie najlepšej praxe v odvetví vďaka skúsenostiam a odborným znalostiam jednotlivých členov tímu,“ povedal Peter Farkaš, riaditeľ AE Bohunice.

Odporúčania a návrhy podľa neho pomôžu ďalej zvyšovať prevádzkovú bezpečnosť elektrárne.

Tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu poskytol vedeniu elektrárne návrh správy z misie, ku ktorému sa bude môcť elektráreň vyjadriť. Tieto pripomienky MAAE preskúma a záverečnú správu predloží Úradu jadrového dozoru SR.

O misiách OSART

Jadrový priemysel dbá na bezpečnosť nielen pri projektovaní, výstavbe a uvádzaní zariadení do prevádzky, ale má ambíciu neustále ju zlepšovať aj počas celého života elektrárne. Práve misie OSART sú zamerané na zlepšovanie prevádzkovej bezpečnosti tak, že nezávislí odborníci posúdia bezpečnostnú výkonnosť v porovnaní s bezpečnostnými normami MAAE, navrhnú odporúčania a podnety na zlepšenie.

Pri posudzovaní prevádzkovej bezpečnosti elektrárne misia OSART do hĺbky preveruje rôzne faktory ako sú manažment, postupy, procesy a prax, primeranosť zdrojov či spôsobilosť personálu pri prevádzke, riadení havárií a havarijnej pripravenosti. MAAE túto službu poskytuje členským štátom už od roku 1982 s cieľom zvýšiť prevádzkovú bezpečnosť preverovanej elektrárne.

Ulož ako PDF
Napísal 24. novembra 2023 10:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.