reklama

O téme nového stavebného zákona a návrate umenia do verejného priestoru budú diskutovať v Malom Berlíne

Nový stavebný zákon má priniesť viac umenia do verejného priestoru. O tom, čo táto novinka v legislatíve prinesie, bude v Malom Berlíne v utorok 5. decembra 2023 o 19:00 diskutovať architekt Martin Zaiček s teoretikom umenia Adriánom Kobetičom.

Dodnes mnohí umelci s určitou dávkou nostalgie spomínajú na tzv. Hlavu 5. Nová úprava stavebného zákona, konkrétne jeho § 8, môže mnohým pripomínať stavebné nariadenie zavedené minulým režimom.

Socialistická Hlava V. ako zákon vstúpila do platnosti v roku 1965 a definovala vznik výtvarného diela ako povinnú súčasť každej verejnej stavby. Výsledkom bolo mnoho jedinečných umeleckých realizácií. Tie dodnes dotvárajú prostredie našich obcí, miest alebo interiérov budov.


Fontána na Študentskej ulici

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Podobná úprava by sa mala vrátiť a bude súčasťou nového Zákona o výstavbe, ktorý nadobudne platnosť v apríli 2024. Zámerom nového zákona o výstavbe je vrátiť umenie do architektúry a zvýšiť tým estetické aj spoločenské kvality verejných budov.

Od apríla teda bude stavebník realizujúci stavbu financovanú z verejných prostriedkov povinný zabezpečiť, aby ako súčasť takejto stavby bolo vytvorené aj výtvarné umelecké dielo – a to v hodnote najmenej 0,5 % z predpokladanej hodnoty stavby.

O aktualizácii stavebného zákona, o tom ako bude proces realizácie výtvarného diela fungovať alebo či je umelecká a architektonická obec na Slovensku na návrat umenia do verejného priestoru pripravená, príde diskutovať architekt, popularizátor architektúry a aktivista Martin Zaiček a historik a teoretik umenia, bývalý mestský kurátor Trnavy Adrián Kobetič.

Vstupenky na podujatie je možné kúpiť v predpredaji na webe kultúrneho centra Malý Berlín. Cena lístka je 3 € v predpredaji a 5 € v deň podujatia. K dispozícii sú aj zľavnené lístky pre študentov, seniorov a držiteľov preukazov ZŤP.

Podujatie sa uskutoční v kultúrnom centre Malom Berlíne na Štefánikovej 4 v Trnave. Z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 4. decembra 2023 10:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.