reklama

Historická budova Divadla Jána Palárika sa zrejme dočká obnovy zvnútra aj zvonku

Po viac ako troch desaťročiach má dostať historická budova Divadla Jána Palárika novú fasádu. Stane sa tak zrejme v roku 2017. V tomto roku sa rekonštrukcie dotknú interiérových častí objektu, vrátane obnovy reprezentatívnej Zrkadlovej sály.

Informáciu o pripravovanej investícii Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktoré je zriaďovateľom divadla a vlastníkom budovy, priniesla Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).

Podľa vyjadrenia hovorcu TTSK Patrika Velšica v rozpočte je na rekonštrukciu divadla v tomto roku vyčlenených 400-tisíc eur.

Peniaze využijú v roku 2016 na vypracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu, obstaranie dodávateľa stavby pre zrkadlovú sálu a odvlhčenie budovy.

divadlo-trnava

Ilustračné foto

Objekt postavený v roku 1831 má so zvlhnutými múrmi dlhodobé problémy.

Pred zahájením rekonštrukcie vykonajú dôkladný prieskum Zrkaldlovej sály pamiatkari, neskôr sa pustia aj do fasády budovy.

Zatiaľ poslednú rekonštrukciu zažila budova divadla v rokoch 2001 až 2003, kedy došlo k výmene vykurovacieho systému, renovácii veľkej sály divadla a vybudovaniu nového štúdia v suteréne divadla.

Budovu postavilo v roku 1831 mesto podľa projektov architekta B. Grunna. Slávnostne otvorenie divadla sa uskutočnilo 26. decembra 1831.

Úvodné predstavenie i predstavenia v ďalších rokoch sa hrali po nemecky, neskôr pribudla maďarčina. Slovenčina zaznela z javiska trnavského divadla po prvý krát až 11. januára 1869, kedy tu slovenskí ochotníci zahrali Kotzebueho drámu Gróf Beňovský.

INFO:

26. 12. 1831 otvorenie budovy divadla
1869 – prvé uvedenie divadelnej hry v slovenskom jazyku
1907 – prestavba v rámci ktorej jednoduchú klasicistickú fasádu zo strany námestia vyzdobili v secesnom – neobarokovom štýle, pribudli nové vysoké okná, balkóny a v interiéri bola vytvorená reprezentačná zrkadlová sieň, ktorá sa zachovala dodnes 1948 – 1960 ďalšia rozsiahla rekonštrukcia budovy divadla /z pôvodnej budovy zostali iba obvodové múry. Železobetónová konštrukcia ko­pírovala pôvodný pôdorys, lóže neobnovili, ani cennú historickú výzdobu. Javisko prehĺbili, pridali veľký priestor na odkladanie kulís na pravej strane, namontovali točňu a ťahy.
1.1.1960 – zriadené Krajové divadlo v Trnave do ktorého boli delimitované dva súbory Dedinského divadla, Zriaďovateľom Západoslovenský krajský národný výbor
30.6.1965- ukončená činnosť Krajového divadla
1965 -1973 – Stála divadelná scéna – zriaďovateľom Okresný národný výbor Trnava
1.1.1974 – zriadené profesionálne Divadlo pre deti a mládež – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.4.1990 – zmena názvu na Trnavské divadlo – zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
1.1.1997 – Trnavské divadlo – zmena zriaďovateľa – Krajský úrad Trnava
1.1.2002 – zmena názvu na Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Krajský úrad Trnava
2001-2003 – rekonštrukcia budovy divadla /výmena vykurovacieho systému, renovácia veľkej sály divadla, vybudovanie nového hracieho priestoru v suteréne divadla – štúdio
17.1.2003 – otvorenie štúdia
1.4.2002 – Divadlo Jána Palárika – zriaďovateľ Trnavský samosprávny kraj
(Zdroj: TTSK)

Ulož ako PDF
Napísal 8. júla 2016 7:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.