reklama

Práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu majú byť dokončené v druhej polovici augusta

Dokončenie projektu prezentácie Dolnej brány mestského opevnenia s barbakanom pred budovou Okresného súdu v Trnave sa odkladá na druhú polovicu augusta. Stavebné práce, ktoré započali v novembri 2017, mali byť podľa zmluvy podpísanej v prvej polovici októbra dokončené do dvoch mesiacov. Neskôr termín upravili na jar tohto roka, teda po uplynutí zimných poveternostných podmienok.

V piatok 13. júla 2018 podpísal primátor Peter Bročka dodatok k zmluve so spoločnosťou CS Trnava, ktorý posúva čas plnenia do 19. augusta 2018.

Dôvodom je, že vápenná malta viditeľná v škárach v lícnych plochách je ešte vlhká – nedostatočne vyzretá.

„Z tohto dôvodu je nutné dodržať technologický postup vyzrievania vápennej malty a fóliu do koruny muriva umiestňovať až po jej riadnom vyzretí,“ uvádza sa v odôvodnení dodatku k zmluve.

Viac času je podľa dodávateľskej spoločnosti je nutné z dôvodu väčších hrúbok muriva, aby nezostala vo vnútri muriva zabudovaná vlhkosť a v dohľadnej dobe neprišlo k znehodnoteniu muriva jeho rozpadom a vytvorením sa sanitry na tehlách čo by viedlo k jej postupnom rozpade.


Pôvodným cieľom trnavskej radnice bolo na konci pešej zóny opätovne postaviť zaniknutú Dolnú bránu. Plán spočíval najprv v riešení stavby „náznakovou“ priehľadnou konštrukciou z kovu a skla, pričom základy pôvodnej brány a barbakanu by boli postavené do výšky asi jedného metra. Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi bolo výsledkom rozhodnutie, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.

Ilustračné foto

Zmluva na realizáciu stavebných prác prezentácie Dolnej brány mestského opevnenia s barbakanom nadobudla účinnosť v prvej polovici októbra minulého roka. Z verejnej súťaže vzišla ako najúspešnejšia ponuka trnavskej stavebnej firmy CS, s.r.o., v hodnote 179 900 eur s DPH.

Mesto bude históriu južnej časti mestského opevnenia prezentovať verejnosti vo forme záchrany, konzervovania a prezentácie nálezov náznakovými múrikmi.

V priestore pri budove súdu, ktorý je rozkopaný už viac ako dva roky, vznikne prezentácia zaniknutej brány do úrovne asi 1 meter nad terénom a barbakanu do výšky približne 60 cm vo forme vymurovaných múrikov.

V rámci stavebných prác okrem iného postupne odkopali múry hradobného opevnenia, celoplošne základ za účelom zistenia skutočnej šírky a technického stavu pozostatkov základovej konštrukcie, riešili sa statické konštrukcie pre nadzemné časti murív, budovali nové základov nad kanalizáciou, odvodňovali murivá a riešila sa iluminácia formou podsvietenia.

Súčasťou riešenia má byť aj prezentácia padacieho mosta v náznakovej rovine novou konštrukciou z dubového dreva. Konštrukciu mosta vyrobí umelecký tesár, spoje budú doplnené o remeselnícke kováčske kovové prvky.

Ulož ako PDF
Napísal 18. júla 2018 7:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

12 komentárov pre “Práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu majú byť dokončené v druhej polovici augusta”

 1. 1
  - says:

  To uz snad nie je ani pravda.Termin cislo?Za toto maju este dostat aj zaplatene?Jedni sa vyhovaraju na druhych a dokola.Stavba storocia a este k tomu najhorsia verzia z tych vsetkych ktore boli prezentovane.

 2. 2
  a zase svojim says:

  Miro Marcian zas… :)

  • 2.1
   fidelis says:

   By si sa cudoval,ale aj Marcian dostava pri nedodrzani zmluvneho terminu pokuty rovnako ako ostatni,a niesu vobec male.
   Pises k niecomu do coho naozaj nevidis.

 3. 3
  zase táraniny says:

  Ty tĺk prihlás sa do súťaže a choď už niečo spraviť užitočné!Typický Slovák.

 4. 4
  Predseda says:

  Vypadá to jak hranty pre naše ošípané…

 5. 5
  micro says:

  V piatok 13. júla 2018 podpísal primátor Peter Bročka dodatok k zmluve so spoločnosťou CS Trnava, ktorý posúva čas plnenia do 19. augusta 2018…

  pol roka po zmluvnom termíne a dva týždne po poslednom a stále to nie je hotové :(

 6. 6
  Parva Roma says:

  Už sa im to rozpadá. Ani ešte poriadne nemrzlo a tehly sa už drolia.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.