reklama

Pozvánka na prednášku: Čo s biologickým odpadom?

Prednáška na tému bioodpad je prvá z plánovaného cyklu, v ktorom sa kultúrne centrum Malý Berlín chce bližšie venovať ekologickým témam, environmentálnym problémom súčasnosti a ich možným riešeniam, či nápadom, ktoré obmedzujú negatívne modernej spoločnosti dopady na životné prostredie.

Mnohí už určite veľakrát riešili otázku, čo s biologickým odpadom vyprodukovaným v domácnosti. Bioodpad tvorí najväčšiu časť komunálneho odpadu, ktorá sa u nás nespracúva a pritom by vôbec nemusela končiť v smetných košoch.

Za rok sa vyprodukuje až 220 – 240 kg odpadu a z toho býva až 30 – 40% biologicky rozložiteľný odpad.

Prednášať bude Branislav Moňok, odborník na odpad s organizácie Priatelia Zeme – SPZ u nás pôsobí od roku 1996 ako neziskové občianske združenie, chrániace životné prostredie, prírodu na Slovensku, aj v európskom kontexte.

Moňok sa odpadovému hospodárstvu venuje dlhodobo ako komplexnému problému, teda riadi projekty a informačné kampane, venuje sa zavádzaniu prvkov a koncepcií Zero Waste do praxe, poradenstvu v oblasti triedeného zberu odpadov a poradenstvu v oblasti domáceho, komunitného a centralizovaného kompostovania biologicky rozložiteľných odpadov.

Pripravuje aj koncepčné a vzdelávacie materiály v odpadovom hospodárstve.

Prednáška Čo s biologickým odpadom sa uskutoční v stredu 30. januára o 18.00 h. v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave (Štefánikova 4).

Vstupné na podujatie je symbolické 1 €, no pre veľký záujem organizátori spustili aj online predpredaj na stránke MaxiTicket.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 29. januára 2019 8:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

7 komentárov pre “Pozvánka na prednášku: Čo s biologickým odpadom?”

 1. 1
  katik says:

  Predsa kompostovať! Celkom zaujímavé sú tie malé kompostéry do bytu, kedy možno zužitkovať kuchynský odpad. Odporúčam pozrieť na https://www.equiplo.sk/kompostery/

  • 1.1
   kompost says:

   Odborníci na kompostovanie odporúčajú aktiváciu bytového kompostéra v jarných mesiacoch (apríl – máj). Ako základná štartovacia vrstva sú odporúčané zvyšky kvasenej kapusty z predošlej sezóny. Na ňu sa následne dávajú ďalšie vrstvy určené na kompostovanie, napríklad kalerábové listy. Následný proces je intenzívny. Vzniknutý kompost je vhodný aj na hnojenie bytových kvetín. Odborníci odporúčajú taktiež zaradiť do flotily izbových kvetín aj mäsožravé kvetinky, ktorým sa od tohoto okamihu tiež bude v byte veľmi dobre dariť.
   Úspech je zaručený. Susedské vzťahy sa tiež zintenzívnia, hlavne vtedy, ak bude bytový kompostér uložený v skrini v spoločných priestoroch.
   Katik, predpokladám, že máš doma aspoň jeden taký kompostér.

  • 1.2
   LL.M. says:

   V Trnave kde máme na skládke ako prvý na Slovensku kompostáreň, triedime odpad aj keď s 20 ročným oneskorením a teraz z času na čas máme aj spaľovňu, tak také troškárenie určite nepotrebujeme.

   • 1.2.1
    KomposTT says:

    Trnave by najviac pomohlo, ak by išiel do kompostu aj fasabúk.
    Fasabúkoví chlapci by aspoň išli čosi natrieť alebo pokosiť.

 2. 2
  Mat says:

  V Trnave kompostujeme takmer všade, po uliciach, parkoch ,najväčšia kompostáreň je Staničák. Vedenie mesta by malo mať rezervované miesta v prvej rade, aj s prípadným občerstvením , kakavko a tak.

 3. 3
  TOTO says:

  Ale, ale. V Talmajnerke je už poupratované. Aj keď natrúsim z raw koláčika, alebo mi odkvapne z kakauka na stôl, upracú to za mňa. Čo ma po staničnom parku, parku na Kapitiulskej, nech si pouratujú tí, ktorí tam bývaju.
  Vyhrajte voľby a môžte všetko !

 4. 4
  Hana says:

  Určite som za kompostovanie. Ročne máme zo záhrady veľa bioodpadu, ktorý sa dá výborne zúžitkovať. Už sa dlhšie odhodlavame aj na vermikompostér. Podľa tohto https://www.rankito.sk/najlepsie-kompostery/ to vyzerá fakt dobre.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.