reklama

Obchodný dom Jednota čaká rozsiahla rekonštrukcia

Presne po troch desaťročiach od otvorenia Obchodného domu Jednota v centre Trnavy prichádzajú prvé oficiálne informácie o pripravovanej “rekonštrukcii a modernizácii” objektu. Budovu obchodného domu postavili na pozemkoch asanovaných meštiackych domov. Jej projekt vznikol v roku 1973, v prevádzke je od roku 1980. K zámeru nedávno vyjadrilo kladné stanovisko aj mesto Trnava.
Obchodný dom (OD) Jednota je po 30. rokoch prevádzky zastaralý. Technicky aj vizuálne. Spoločnosť COOP Jednota Trnava, Spotrebné družstvo, ktorá budovu vlastní, preto uvažuje nad celkovou mode­rnizáciou priestorov.
Podľa informácií, ktoré má naša redakcia k dispozícii, najväčšie penzum stavebných úprav sa plánuje v interiéroch. K súčasným 6-tisícom m2 plochy určenej pre obchod a služby má pribudnúť ďalších 2500 m2. Administratívne priestory chce vlastník objektu stenšiť z 960 na 830 m2, rozsah skladových priestorov sa má zmenšiť zo súčasných takmer 5000 na necelých 2900 m2. Viac ako dvojnásobne chce COOP Jednota navýšiť počet stravovacích miest zo súčasných 82 na 192.
Zásadnou zmenou má byť vybudovanie 70 nových parkovacích miest pre návštevníkov OD v podzemí budovy. Počet vonkajších parkovacích miest na povrchu sa pravdepodobne zníži len nepatrne – o tri miesta.
V projekte pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie investor zhrnul plánované zmeny v skratke: “Na prvom podzemnom podlaží budú ob­chod­né priestory pre­stavané na parkovaciu garáž pre návštevníkov so 72 par­kovacími stojiskami, na prvom až piatom nadzemnom podlaží zostanú pries­tory v zásade rovnako určené pre obchod, služby, skla­dové priestory ob­chodu a administra­tívu. Prestavba bude znamenať zme­ny len v plošnom zastúpení jednot­li­vých činností.” Projekt rekonštrukcie a modernizácie OD Jed­nota počíta aj so zmenami v exte­riéroch budovy. Okrem zateplenia budovy (objekt dnes dosahuje tepelno-izolačné požia­davky v súčasnosti obnovovaných budov maximálne na 30%) príde aj k architekto­nickým zmenám. Prestavba zmení dve hlavné fasády, južná fasáda má byť “obohatená o plochy šikmých striech, ktoré výrazne menia jej pôvodný prísny geometrický tvar”.
Architektonický návrh rekonštrukcie sa opiera o konzultácie s autorom pôvodného projektu Lumýrom Lýsekom.
Na západnej časti fasády (oproti DK) vyrastie tzv. kubus rozdeľujúci fasádu na dve časti, pôvodná terasa zanikne. Prízemná časť budovy nebude tak členená ako je tomu v súčasnosti. Z projektu vyplýva, že prízemná časť budovy bude maximálne presklená a zasadená do vnútra budovy len asi dva metre.
Investor v tejto fáze nespomína žiadne termíny začiatku realizácie stavebných prác, nedoriešené zatiaľ zostáva aj financovanie náročného projektu.
Vizuál: Jednota Trnava SD /
Ing. arch. Viliam Čuperka

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2010 15:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obchodný dom Jednota čaká rozsiahla rekonštrukcia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.