reklama

Obchodný dom Jednota čaká rozsiahla rekonštrukcia

Presne po troch desaťročiach od otvorenia Obchodného domu Jednota v centre Trnavy prichádzajú prvé oficiálne informácie o pripravovanej “rekonštrukcii a modernizácii” objektu. Budovu obchodného domu postavili na pozemkoch asanovaných meštiackych domov. Jej projekt vznikol v roku 1973, v prevádzke je od roku 1980. K zámeru nedávno vyjadrilo kladné stanovisko aj mesto Trnava.
Obchodný dom (OD) Jednota je po 30. rokoch prevádzky zastaralý. Technicky aj vizuálne. Spoločnosť COOP Jednota Trnava, Spotrebné družstvo, ktorá budovu vlastní, preto uvažuje nad celkovou mode­rnizáciou priestorov.
Podľa informácií, ktoré má naša redakcia k dispozícii, najväčšie penzum stavebných úprav sa plánuje v interiéroch. K súčasným 6-tisícom m2 plochy určenej pre obchod a služby má pribudnúť ďalších 2500 m2. Administratívne priestory chce vlastník objektu stenšiť z 960 na 830 m2, rozsah skladových priestorov sa má zmenšiť zo súčasných takmer 5000 na necelých 2900 m2. Viac ako dvojnásobne chce COOP Jednota navýšiť počet stravovacích miest zo súčasných 82 na 192.
Zásadnou zmenou má byť vybudovanie 70 nových parkovacích miest pre návštevníkov OD v podzemí budovy. Počet vonkajších parkovacích miest na povrchu sa pravdepodobne zníži len nepatrne – o tri miesta.
V projekte pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie investor zhrnul plánované zmeny v skratke: “Na prvom podzemnom podlaží budú ob­chod­né priestory pre­stavané na parkovaciu garáž pre návštevníkov so 72 par­kovacími stojiskami, na prvom až piatom nadzemnom podlaží zostanú pries­tory v zásade rovnako určené pre obchod, služby, skla­dové priestory ob­chodu a administra­tívu. Prestavba bude znamenať zme­ny len v plošnom zastúpení jednot­li­vých činností.” Projekt rekonštrukcie a modernizácie OD Jed­nota počíta aj so zmenami v exte­riéroch budovy. Okrem zateplenia budovy (objekt dnes dosahuje tepelno-izolačné požia­davky v súčasnosti obnovovaných budov maximálne na 30%) príde aj k architekto­nickým zmenám. Prestavba zmení dve hlavné fasády, južná fasáda má byť “obohatená o plochy šikmých striech, ktoré výrazne menia jej pôvodný prísny geometrický tvar”.
Architektonický návrh rekonštrukcie sa opiera o konzultácie s autorom pôvodného projektu Lumýrom Lýsekom.
Na západnej časti fasády (oproti DK) vyrastie tzv. kubus rozdeľujúci fasádu na dve časti, pôvodná terasa zanikne. Prízemná časť budovy nebude tak členená ako je tomu v súčasnosti. Z projektu vyplýva, že prízemná časť budovy bude maximálne presklená a zasadená do vnútra budovy len asi dva metre.
Investor v tejto fáze nespomína žiadne termíny začiatku realizácie stavebných prác, nedoriešené zatiaľ zostáva aj financovanie náročného projektu.
Vizuál: Jednota Trnava SD /
Ing. arch. Viliam Čuperka

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2010 15:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

5 komentárov pre “Obchodný dom Jednota čaká rozsiahla rekonštrukcia”

 1. 1
  jednota says:

  Prečo musíme popierať kvalitnú architektúru a robiť z nej náhražky auparkov a dočasných krabicových nákupných centier? Pochopíme niekedy, že cestovný ruch môže ťažiť nielen z kostolíkov, ale aj z ich vizuálneho protikladu, ktorý turisti doma nenájdu. Príjmime aj tieto momenty našej histórie, určite z nich vieme oveľa viac vyťažiť, než si myslíme.

 2. 2
  ernst says:

  suhlasim na 100%. Prestavba vytvara z jednoty architektonicky nezaraditelny paskvil, s nulovou pridanou hodnotou.

 3. 3

  velmi velmi by som potrebovala kontakt na kamenarstvo ktore vystavovalo nahrobne pomniky v jednote na poschodi pred par rokmi tie pomniky boli super ale neviem ci boli priamo z trnavy alebo okolia viete to prosim niekto poradte mi. katka z ba.dakujem.

 4. 4

  milujem jednotu a nakupy v trnave….

 5. 5
  Miro says:

  Súhlasím s názorom, že takýto návrh rekonštrukcie jednoty ju poškodzuje, vizuálne zvidiečťuje…je to už na prvý pohľad nevkusné a zápecnícke. Rekonštruovať je určite treba, ale okrem zateplenia a nových presklenných plôch( nie som ani proti zmene účelu podzemia ( potraviny tam nie sú najvhodnejšie) by som určite zachoval jednoduchú funkcionalistickú architektúru 70.rokov. Dal možno kvalitnejšiu bielu omietku, na niektorý kubus budovy -pridal drevený obklad z kvalitného dreva…a dosť.Reštaurácia s terasou má svoju atmosféru, neviem ako je dnes kapacitne vyťažená, ale z plánovaného rozšírenia na megareštauráciu som trochu zhrozený. Bude určite poloprázdna.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.