reklama

Mesto chce z Halenárskej ulice odstrániť tranzit. Spraví z nej jednosmerku

Mesto Trnava plánuje realizovať zásadnú zmenu v organizácii dopravy na jednej z najdôležitejších dopravných tepien – Halenárskej ulici. Pravdepodobne už v tomto roku príde k vytvoreniu jednosmernej premávky pre motorové vozidlá. Prejazd Halenárskou ulicou bude pre vodičov možný len v smere od amfiteátra. V opačnom smere od Hollého ulice bude možný prejazd len po Dolnopotočnú ulicu a ďalej cez Paulínsku. Zámerom opatrenia je odstrániť z komunikácie, ktorá sa nachádza v priamom dotyku centra mesta, tranzitnú dopravu. Halenárska ulica patrí do prvej päťky najvyťaženejších komunikácií v Trnave, denne po nej prejde priemerne až 17-tisíc vozidiel. Mesto chce, aby vodiči využívali na tranzit z Rybníkovej ulice vo väčšej miere Hlbokú ulicu, ktorá je dimenzovaná na nepomerne vyššiu zaťaženosť ako Halenárska.
V prvej fáze budú dopravné zmeny realizované prostredníctvom vodorovného a zvislého dopravného značenia, v budúcnosti sa možno dočkáme aj tak potrebnej a žiadanej celkovej rekonštrukcie.

Halenárska ulica patrí medzi päticu dopravou najviac zaťažených lokalít v Trnave

„Na pravej strane vozovky vytvoríme priestor pre jasné zadefinovanie parkovacích miest. Tie budú radené šikmým spôsobom. Doprava smerujúca od Hollého ulice bude pokračovať na Paulínsku ulicu. Tu si uvedomujeme problém s nízkou priepustnosťou dopravy. Preverili a premerali sme každý meter Paulínskej, aby sme si overili, či je možné, aby doprava mohla prechádzať týmto smerom. Zároveň nechceme urobiť rozhodnutie, ktoré by obmedzilo možnosť parkovania na Paulínskej ulici. Ak mám byť úprimný, je zrejmé, že intenzita dopravy sa v tomto úseku zvýši.
Preto sme navrhli jednu zásadnú úpravu: keďže by bolo chybou zrušiť šikmé a pozdĺžne parkovanie, ktoré funguje na Paulínskej ulici, rozhodli sme sa pustiť dopravu v smere od OD Jednota po ľavej strane okolo tzv. malého obchodného domu, budovy poisťovne a vytvorením ‚esíčka’okolo kina Hviezda. Teda tí, ktorí nebudú chcieť parkovať na Paulínskej, budú pokračovať v jazde v ľavom úzkom pruhu až ku kinu a ďalej k VÚB,“
vysvetlil plánované zmeny vedúci Úseku inžinierskeho urbanizmu a územno-technických informácií na Mestskom úrade v Trnave Ing. Ján Kánik.

Na kompletnú rekonštrukciu mesto zatiaľ nenašlo peniaze

K zmene dopravnej situácie dôjde aj  pri budove VÚB Banky. V smere od kina Hviezda doľava na Športovú ulicu bude hlavná cesta, vodiči jazdiaci od súdu tak budú na vedľajšej. Podľa Kánika sa tu predpokladá inštalácia spomaľovača.

V súčasnosti čaká mesto na vydanie rozhodnutia Okresným dopravným inšpektorátom. J. Kánik predpokladá, že následne, pravdepodobne ešte v priebehu tohtoročnej jesene, zmeny aj zrealizuje. „Všetky plánované zmeny sme aj priamo na jednotlivých úsekoch konzultovali s dopravným inšpektorátom. Z pohľadu financií nejde o veľkú investíciu, je to len otázka inštalácie nového dopravného značenia,“ pripomenul.

Otázka kompletnej rekonštrukcie Halenárskej ulice rezonuje medzi trnavskou verejnosťou už niekoľko rokov. Ján Kánik pripomína, že jestvujú snahy o kompletnú modernizáciu ulice, no zatiaľ mesto nenašlo na tento projekt potrebné finančné prostriedky. Rádovo sa obnova komunikácií v tejto lokalite môže pohybovať v stovkách až miliónoch eur. A tie zatiaľ samospráve chýbajú.

Ulož ako PDF
Napísal 21. júla 2010 1:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto chce z Halenárskej ulice odstrániť tranzit. Spraví z nej jednosmerku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.