reklama

V Trnavskom kraji skončili s postrekmi proti komárom

Postreky v oblastiach Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) postihnutých kalamitným výskytom komárov sa skončili. Podľa monitoringu sa dezinsekcia nepríjemného hmyzu zavŕšila úspechom. Po druhom kole postrekov klesli počty komárov na niektorých lokalitách až o 90 percent, informoval hovorca úradu Ivan Krajčovič.

Pred výberovým konaním na dodávateľa postrekov sa uskutočnil monitoring kalamitného výskytu komárov, ktorý vypracoval Dr. Nasir Jalili z Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Premnožením komárov boli najviac postihnuté okresy Dunajská Streda, Galanta, Senica a Skalica.

Ilustračné foto: elthoroo.files.wordpress.com

„Kalamitné premnoženie komárov tretieho stupňa, čo znamená nálet viac ako sto exemplárov imág počas jednej minúty na človeka, bolo zistené v dvanástich obciach kraja a povodiach Čiernej vody, Klátovského ramena, Malého Dunaja, Moravy a Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy,“ uviedol Krajčovič.

V priebehu júla Komplexná centrálna záchranná služba v Gabčíkove, ktorá vyhrala výberové konanie na realizáciu postrekov, vykonala dezinsekciu v dvoch kolách s časovým odstupom dvoch až dvanástich dní. Celkovo boli vykonané postreky na území tridsiatich obcí kraja na ploche 8490 hektárov. Ako posledné boli postriekané lokality na Záhorí v obci Šaštín-Stráže, v povodí rieky Morava, Kopčian, Brodského, Skalice, Kátova a Holíča. Postreky skončili po vyčerpaní 175 tisíc eur vyčlenených vládou SR pre postihnuté oblasti TTSK.

Podľa výslednej monitorovacej správy bola aplikácia postrekov účinná. Na miestach s kalamitným premnožením komárov 2. a 3. stupňa ich početnosť po prvej aplikácii klesla o 50 percent, po druhej aplikácii o viac ako 80 percent. Najvyššia účinnosť postrekov bola na miestach s  premnožením komárov 1. stupňa. Počet imág po prvej aplikácii klesol o 60 percent a po druhej aplikácii až o 90 percent,“ dodal hovorca Úradu TTSK Ivan Krajčovič.

Ulož ako PDF
Napísal 23. júla 2010 9:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.