reklama

Parkovisko pri univerzite vydláždia, pribudne aj prepojovacia komunikácia

Pozemok pri Trnavskej univezite, ktorý od 1. augusta opäť patrí do majetku mesta, bude podľa informácií portálu trnava-live.sk ešte do konca tohto roku čiastočne zrekonštruovaný.

Parkovisko pri Trnavskej univerzite

Hoci sa ešte pred dvomi mesiacmi mesto vyjadrovalo v zmysle, že parkovaciu plochu len zarovnajú a upravia nerovnosti, teraz sa predpokladá s inštalovaním dlažby. Mesto pripravuje elektronickú akciu, prostredníctvom ktorej vyberie dodávateľa stavebných prác za čo možno najvýhodnejšiu cenu.

V prvej fáze, ktorá bude realizovaná ešte v tomto roku, podľa vyjadrenia vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča vytvoria prepojovaciu komunikáciu medzi Hornopotočnou a Pekárskou ulicou. V jej dotyku bude postavených asi dvadsať vydláždených parkovacích miest.
Ďalších sto parkovacích miest s dlažbou dokončia v roku 2011.

Keďže tento pozemok chce mesto aj naďalej predať, rozhodli sme sa pre inštaláciu rozoberateľnej dlažby. Tú je možné v prípade iného riešenia pozemku znovu použiť. Z pohľadu mesta je najideálnejšou možnosťou výstavba podzemného parkoviska a parčíku na povrchu. V čase hospodárskej recesie však na takýto projekt nie je jednoduché nájsť investora, preto budeme čakať, či niekto o podobný projekt prejaví záujem,” priblížil zámery trnavskej radnice P. Tomašovič.

Rekonštrukcia časti parkoviska na Hornopotočnej ulici, ktoré je už mnoho rokov v katastrofálnom stave, plné výmoľov, jám a terénných nerovností, by mala byť ukončená ešte do konca roku 2010.

Ulož ako PDF
Napísal 5. októbra 2010 16:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

51 komentárov pre “Parkovisko pri univerzite vydláždia, pribudne aj prepojovacia komunikácia”

 1. 1
  Matej says:

  Tam by bolo pekné námestie, ak by bolo kde v meste zaparkovať… :(

 2. 2
  Štefan says:

  Pre začiatok by som ocenil, keby tam vyzbierali aspoň tie veľkorozmerné smeti, ktoré sú tam pravdepodobne od jarmoku. Je to najviac nakopené pri chodníku. V nedeľu dopoludnia som tam šiel zaparkovať a s hrôzou som si uvedomil, že tí turisti, ktorí sa tam pohybovali sa mohli báť, že v Trnave dostanú žltačku.

 3. 3
  jakubko says:

  sakra , sa mi to zda, alebo sa zvolebnieva…? to az dva mesiace pred volbami prisli milostivi ‘nazdarpanbuh’ hosi z kdh na to ze ludstvo vynaslo rozoberatelnu zamkovu dlazbu?…asi to pred piatimi rokmi nebolo take aktualne, rekonstruovat tuto hanbu mesta…tyzden je to pozemok mestsky, tyzden sukromny,tyzden mestsky….ale zrazu potrebuju kompetetni nahnat hlasy nekompetentnemu panovi Butkovi a uz sa da vsetko…dovi, dopo…Trnava potrebuje zmenu…zavrite svoje strare matere, posledny novembrovy vikend doma alebo v kostole, podporite rozvoj svojho mesta…hawk

  • 3.1
   trnavcan says:

   rozoberateľnou zámkovou dlažbou bolo v Trnave v posledných rokoch vydláždených niekoľko hektárov ulíc,chodníkov a parkovísk.Ak nie si z Trnavy,poď sa pozrieť do mesta,ak si slepý ,opýtaj sa toho,kto vidí.Ak si chorý,choď sa liečiť.

   • 3.1.1
    Andrej says:

    hektarov? LOL

    • 3.1.1.1
     trnavcan says:

     hektárov!LOL.Počítaj:len v tomto roku 660 park.miest x cca 20 M2 = 13200M2 = 1.32 ha.Pripočítaj k tomu napr. chodníky Slnečná,Komenského,Ústianska,Hlúbika,Ružová …V minulom roku napr.veľké parkovisko Na Hlinách…Ak by si potreboval dá sa pokračovať.Exaktne,pravdivo…

  • 3.2
   danTT says:

   lol,
   je to možné no zaujímavé že sú to ulice čo by si najmenej čakal…na periféri (nie je to zvláštne :-) ??) v centre je to ostuda, ak si z TT tak v centre je dlažba len sem tam , všade sú dodrbané x krát poprelievané, porezané a opat opravované asfalty a o ešte komunistických lampách zo 60 rokov (štefanikova napr., alebo žiadne halenárska napr…..) ani nehovorím. Ostuda!!!!
   Vekokapacitné parkovisko je idálne stavať za jednotou aj do zeme aj na povrchu poschodia… hentam je to stiesnené na parkovisko, malo by malú kapacitu, ja by som to určite zastaval kvalitnou architektúrou….parčík by bol fajn ale vzhladom na buddovy čo sú okolo, výhlad z neho nič moc…..

   • 3.2.1
    trnavcan says:

    Pokiaľ sa na Slovensku nebude dať vyberať parkovné ako v civilizovanom svet,tak nikto nebude parkovať za 1 euro v parkovacom dome,keď môže za tú cenu parkovať 1 deň v centre mesta.Mesto Trnava má rozhodnutie Ústavného súdu o normálnom vyberaní parkovného…

 4. 4
  LOLOFON says:

  Dan TT to parkovisko pri Jednote uz bolo v projekte, myslim ze uz bol schcvaleny projekt na Uzemne rozhodnutie, ale mesto to stoplo: lepsie pre nich vyberat po 1EUR, ako vyrieseny problem so statickou dopravou. To iste mesto stoplo parkovaci dom , ktore ma plne usta ako riesi dopravu. Viem ze nic nejde ako si clovek predstavuje anic nie je idealne , ale pravdou je ze nic v tej veci uz roky mesto nepodnika a vyprdli sa na to. takze prazdne reci. A cele stare mesto v centre to je prevelika ostuda, lenze panina radnici ziju v ulite a oni su vraj spokojni a dokonca su na tento stav hrdi. tak sa to prezentuje oficialnym navstevam mesta.

  • 4.1
   danTT says:

   Ked čítam že naši “radní” sú na tento stav hrdí ma neskutočne vytáča….No komu niet rady , tomu niet pomoci…. Ešte k tým parkoviskám. Som ani nevedel že niečo také už bolo pripravené. Za jednotu by sa hodilo ako rit na šerbel, oblasť je už dosť zdevastovaná komunistami takže tu vadiť moc nebude….., s nejakým faceliftom,škridlové striešky a tak+ pridane polyfunkcia do ulice na prízemi. Aby sme sa nebavili len virtuálne….
   ma zaujalo v santa monike, mestské verejné parkoviko je na 2 hodiny zadara, potom sa platí, max 9 dolarov za deň. Ide o to že podobne parkovisko by TT posunulo uplne inde z tohoto chaosu a dedinárčenia, tu je strašná spústa aut , už sa nemože vkuse vytínať kríček tu, stromček tam a spraviť “3” parkovacie miesta…Tu sa to musí už začať normálne riešiť, neverím že TT by takú investíciu nezvládla, proste zruším 30% státí, zo štefánikovej spravím pešiu zonu, z hviezdoslavoje detto a auta pojdu do domu za prijatelné peniaze alebo v centre nebudu. bodka. tu je linka na verejnú mestskú garáž v santa monike:
   opakujem, pre všetkých čo sa boja “skleníkov” , facelift garáže sa dá spaviť tak aby nenarpúšal prostredie, aj historzujúco.
   http://archives.buffalorising.com/story/santa_monica_face_lift

   tu je finančná analýza parkovacieho domu, by som rád videl tú trnavskú:

   http://www.sandiego.gov/planning/pdf/vopot5.pdf

   • 4.1.1
    Marek says:

    Ja mam info ze boli robene studie, na ten parkovaci dom, a paradoxne to kvoli comu to nepreslo na meste bola prave ta polyfunkcia na prizemi….nechapal som to ani ja…
    danTT…pracujes v oblasti stavebnictva ??…ideme do toho ??…haha…to bola len taka jemna vyzva do boja
    Vidim ze pravidelna na vsetkych moznych diskusiach brojis za tento parkovaci dom za Jednotou :o))

    • 4.1.1.1
     danTT says:

     zdravím, ee žiadne stavebnictvo…mne sa zdá že za ten dom ani moc nebrojím, ja som ani nevedel že bol už v takom vysokom štádiu rozpracovanosti… teraz som tak viac 1 krat vyjadril. Skor sa vyjadrujem k centru lebo je podla mňa dosť ostudne a myslím že by mohlo byť dosť dobre… určite 1 naj na SK. Mňa proste aj dorazilo že keď som mal návštevu z Humenneho tak mi osádka povedala že v HE majú krajšie centrum…že tu sú len kostoly…žial v uprave verejných priestorov asi ano (inak určite nie, ak by sme zamakali, tu je to iny level proste)… u nas je to moc fragmentované, žiadny súvisle opravený úsek (okrem mikuláškeho námestia a ulice po muzeum +Schneiderova tu je to výborné. Ja len stále nechápem prečo sa tá revitalizácia zastavila v určitú dobu. Mňa proste ako trnaváka patriota štve ako to tu vypadá v centre, potom jasne že tam neni život, ved kto by tam chodil, že? Určite sa urobilo kopu vecí, no treba poukazovat na to zle aby sa to pohlo,keď vedenie mesta je hrdé na stav, možno aj takto na nete…

    • 4.1.1.2
     Marek says:

     Ahoj…no skoda..lebo takto od PC toho asi moc nezmenime ani Ty a ani ja :o)
     Mna to tiez stve, vsetko to co si popisal..ja som bol nedavno v zasranom Liptovskom
     Mikulasi a tiez som oci ocil ake tam maju centrum mesta, az som sa hanbil v duchu..
     A ked pocuvam Butka ze chce robit rekonstrukciu pesej zony postupne po kuskoch az sa
     mi chlpy stavaju po celom tele. Diletant…Hlavne ze dali cez 100 melonov do stadiona pre
     par tisic fanuskov…sam som jednym z nich ale proste tu ide o prestiz mesta a to ludia
     ktory su na radnici jednoducho nevedia robit. Stacilo mi ked sa TT prihlasila do
     kandidatury o Europske mesto kultury, ten prvy material vypotil pan hovorca…no ostuda…
     Aj to potom tak dopadlo, vypadli sme v prvom kole…

    • 4.1.1.3
     danTT says:

     ahoj marek. tak tou rekonštrukciou pešej zóny na “fázy” dorazil Butko aj mňa. Toto nikto normalny nevypotí…bordel na x rokov + zabijak obchodov a reštík čo tam ešte sú…
     K fanúšikom, tiež patrím medzi nich :-).
     Pekný deň.

 5. 5
  . says:

  Dan,
  Michalská, Jeruzalemská, Kapitulská, nám. sv. Mikuláša, M. Sch. Trnavského, Haulikova, Františkánska, Horné bašty, Divadelná, tam sa pozri pod nohy. Tie ulice sú celé novo vydláždené.

  • 5.1
   danTT says:

   OK, sú. No nechcem robiť zlu krv…ja sa snažím porovnávať stav aj s inými mestami,v tomto porovnaní je v TT bordel…. problem je že nosné ulice centra su až dezolátne (hviezdolsavova, halenárska, štefánikova….) Inak ak ma pamäť neklame tak vymenované ulice boli robené už dosť dávno (okrem michalskej teda)A v tom je problem, že ono sa aj vcelku dobre začalo, no tu neni kontinuita,tu neni vízia ako má centrum vyzrať za 10 rokov….. proste mne sa zda že vedenie mesta môže byť ovela, ovela lepšie že že súčastné ide dosť pod svoje možnosti, a tým pádom aj TT. Myslím že mám prehlad a centrum TT ide za velkého nezáujmu vedenia mesta dosť pod svoje možnosti…. to je celé. Inými slovami treba stále tlačiť na to aby to išlo dopredu a neuspokoojiť sa že šak 4 ulice su vydlaždené…. mimochodom divadelnej dávam ešte tak 3 roky a rozpadne sa….

   • 5.1.1
    . says:

    Dan, to som Ti vymenoval iba ulice v starom meste, ale je to všade, napr. Trnavčan Ti nenapísal, že sa zrekonštruovala Kollárova ulica, autobusová stanica, staničný park… Keď si tak sumarizujem, čo sa udialo za 12 rokov funckionárčenia tohoto primátora, som až z toho prekvapený. Veď autobusová stanica má tohto roku 10. výročie dokončenia stavby, bolo obnovené vo veľkom rozsahu mestské opevnenie a stále sa v tom “bez vízie” pokračuje, vybudovala sa kompletne nová Františkánska ulica, Hornopotočná, takmer celá, bude o pár mesiacov dokončená, vrátane novej fasády na TU, tartan a okruh pre korčuliarov na Slávii, amfik, západná tribúna na Spartaku, nová fasáda Mestskej veže, nové, kvalitné, oplechovania ostatných veží, nasvietenie Bernolákovej brány, Františkánskeho kostola, Univerzitného kostola, Hrubého kostola, nejdem na Družbu, lebo povieš, že tam sa veľa spravilo, pretože primátor tam býval, ale i ostatné sídliská dostávajú novú tvár, Peugeot, všetky okruhové križovatky a cestné vstupy do mesta, obchvat, mestský technologický park, rozbehli to terajší mestskí páni. Ďalej už nebudem vymenovávať. Všetko toto je vec zabezpečenia finančných zdrojov. Peniaze na rozvoj mesta nemusia byť nutne iba od mesta, ale musíš to vedieť zabezpečiť i z iných zdrojov a v Trnave sa zjavne v súčasnosti niekto o to pričiní. Teda to čo som vymenoval spískala partia mestských pánov okolo tohoto primátora, podľa Teba, neschopných, bez vízie.
    Halenárska – zmizli odtiaľ neprispôsobiví (boli presťahovaní na majer za letisko), ale mesto nemá na obnovu starých meštianských domov a tak ich dáva postupne do ponuky iným subjektom. Cestu nemá význam na tomto mieste generalkovať, lebo sa tu očakávajú stavebné aktivity. Ide to pomaly. Rovnako i Hviezdoslavova, ale tu už vidno pokrok, postavili sa nové budovy pri pošte.
    Mohol by som menovať všeličo, ale asi to nemá pre Teba zmysel. Ty to všetko vidíš inač.

    Dan, parkovací dom v centre je pre mňa úplne niečo neprijateľné. Musí to stačiť, že zaparkuješ zadarmo pred hradbami (pri Relaxe alebo za amfikom). Každe parkovanie v centre by som poriadne finančne osolil. No ak si si nevšimol, tak Ťa upozorňujem, že všetky novostavby v centre sa už musia riešiť s parkovaním v podzemí a niektoré sú už i funkčné a to by mohol byť Tvoj parkovací dom rozmenený na drobné. Žiadny kolos na parkovanie v centre neuznávam. To nie je stanica pre autá, ale historické centrum.

    • 5.1.1.1
     marek says:

     Ked hovoris ze toto nie je stanica pre auta ale historicke centrum ved to sa da vyriesit uplne jednoducho bez parkovacieho domu…zakazat vjazd do historiskeho centra a je to. Centrum mesta musis prejst peso za 10-15min. Mne by to nevadilo..ja nie som z tych kto musi ist na kavu alebo obed az k stolu autom. Dennodenne parkovavam pri Relaxe a viem ake je to tam plne cez den a okrem toho je plne historicke centrum aut. Ale ani parkoviska pri Relaxe a Amfiku nie su vecne ako vieme planuje sa na nich vystavba. Jedine riesenie je ako napisal danTT postavit parkovaci dom v centre mesta, da sa to urobit aj tak aby to nebola skareda TESCO krabica a povolit v centre mesta parkovanie len a vylucne len v nom. KONEC…

    • 5.1.1.2
     . says:

     Marek,
     parkovací dom v centre vôbec nepovažujem za jediné riešenie a “konec”. Parkovací dom by som postavil, ale možno pri Relaxe, aby som zvýšil kapacitu toho priestoru, ale nie v historickom centre. Zdá sa mi napríklad dobrým zámer zahraničného záujemcu postaviť za amfikom niečo, a pod tým parkoviská a hodne parkovísk, pretože tam chcú mať nejaké veľké obchody. Rovnako sa už uvažuje s rekonštrukciou OD Jednota, kde majú byť dve podzemné podlažia pre garáže. Tých parkovacích statí by malo byť pre centrum postupne tak práve akurát. Nemalo by byť snahou postaviť v centre niečo obludné, čo by obludným asi muselo byť, ak to má mať dostatočnú kapacitu. Dúfam, že si ma pochopil, prečo uznávam tie parkovacie miesta umiestnené rozptýlene v pod budovami. V konečnom sumáre bude kapacita rozptýlených parkovísk asi oveľa vyššia, ako na jednom mieste.

    • 5.1.1.3
     marek says:

     Ok tak sa ta skusim spytat prakticku otazku, mozem ked chcem ist na obed do mesta zaparkovat v novovybudovanych dvojpodlaznych podzemnych garazach pod budovou U krala Ludovita ??
     Len tolko k budovanym parkovacim miestam pre separatne potreby jednotlivych stavieb.

    • 5.1.1.4
     tino says:

     komu patri ten parkovaci dom oproti polikliniky na Družke? TTSK?
     Ked ho isli stavat, tak to bolo reci, ako tam budu moct parkovat navstevnici polikliniky (vtedajsia a este stale aj sucastna situacia je tam katastrofalna! ).

     Potrebuje TTSK tolko parkovacich miest, ked tam obycajny clovek nemoze parkovat?
     + TTSK ma este parkovisko aj za budovou (samozrejme ze verejnosti nepristupne)

     je to cele na hlavu

    • 5.1.1.5
     martina says:

     treba sa pozrieť aj na to že ludia v tt ktory idu do mesta nemaju kde parkovat , všetko sa tu predava a žiadne parkoviska sa nerobia .Nie som z tych čo by sa neprišli po meste pešo ,ale chcem si normalne zaparkovať auto a nie kružiť po všetkych parkoviskach blízkosti centra a hladať parkovacie miesto .Prídem si potom už ako na hlinách presne ten istý problem .
     Takže mesto by malo začat uvažovať , a nie ich limuzíny zaparkovat vo dvore a vy ostatny čo nás je po Vás .Ale v tomto štate nič nove samozrejme !!!

   • 5.1.2
    tino says:

    ešteaj ta Jeruzalemska je jak “dlazdenny tankodrom” alebo husenkova draha
    PS: a okolo Hlavnej ulice je zas nejako ticho :(

 6. 6
  Andrej says:

  Vsetci tu pomenuvaju ulice, ktore bezny navstevnik Trnavy, mozno ani nenavstivi, ale co taka Hlavna ulica, t.j. pesia zona, ta nikomu nevadi? V tomto nas predbiehaju uz i mesta o pocte 20.000 obyvatelov, a Trnava, kralovske mesto, ma asi tak najhorsiu dieru v celom vesmire – pesiu zonu. Stav Stefanikovej ulice, myslim netreba ani komentovat, kazdy si urobi sam usudok. Osobne keby som mal zobrat navstevnika Trnavy do top trnavskej ulice, je to kapitulska ulica – to je Genius Loci, a namestie sv. Mikuláša, i keď rozmerovo menšie od trojčného je 1000x krajšie a má atmosféru, narozdiel od zdegradovaneho trojičneho – ROH, posta, Jednota, Unicredit. Do 5 rokov je Kapitulska doslova perla, pokial chyti aj najsvätejsia organizacia rozum do hrsti….

 7. 7
  katarina l. says:

  Marek, Andrej, Tino-suhlasim s Vami. Do kelu, ved staci zajst do takej Viedne, tam zaparkujete vsade blizko centra, kusok od Stefansdomu v niekolkych nenapadnych podzemnych garazach za par eur a to je teda ine historicke centrum- narocne na inz. siete, uzke historicke ulicky…objektivne si dajme ruku na srdce, to nie je Trnava… Lenze, ked niekto nevidi nielen za hranice mesta, nie to este za hranice statu, to je jednoducho smola pre nas vsetkych…Pri vsetkej ucte, ma to len jeden spolocny menovatel- Stefan Bosnak, rodak z Malzenic- povodny dlhorocny zamestnanec hydinarne v Spacinciach a Vladimir Butko- priemerny projektant este z cias socializmu, na to jednoducho nemaju… Prepacte, ze otravujem politikou, ale je to tak….

  • 7.1
   . says:

   Nuž, Katarina I., to čo píšeš nie je o politike, ani náhodou. Je to osočovanie ľudí. Malženice sú pekná dedina, kde sa zasa presťahovalo viacero Trnavčanov. Tak to už v živote chodí, raz si tam a potom zasa inde. Skúsim Ťa naštvať takto: A to si na toho Bošnáka pozerala v tej hydinárni z klietky? Prepáč, že sa Ťa pokúšam uraziť, ale vyskúšaj si, ako to pociťuje urážaný.

 8. 8
  katarina l. says:

  No, Ty moj pekny alebo pekna, co sa nevies ani podpisat- takychto hrdinov mam najradsej.. Vies, moja mamina tam v Spacinciach dlhe roky pracovala a spominala mi, ako Stefan B. chodil kade-tade po okrese a uplacal uradnikov vajciami- vtedy este statnymi!!!
  Tusim si KDH-ak(cka) a este ku tomu zaryty alebo zaryta!? Ja som veriaca a Malzenice za nic nemozu, ja ich mam tiez rada, ale Trnava nemoze byt uz dalej velka dzedzina! Tak o com tu Ty kotkodakas?

  • 8.1
   trnavcan says:

   Mestá a dediny sa posudzujú nielen podľa architektúry ,ale hlavne podľa ľudí ,čo v nich žijú.Vtáka poznáš po perí a človeka po reči.

   • 8.1.1
    katarina l. says:

    Súhlasím s Tebou, Trnavčan. Som nahnevaná, priznávam, lebo keby už konečne niekto začal ľuďom otvárať oči odvážnymi krokmi ako napríklad Igor Matovič…väčšina ľudí na Slovensku sú totiž otrocké duše a potom práve na týchto typoch ľudí politici orú a vďaka nim bohatnú… a Slovensko a napríklad aj taká Trnava tým hrozne trpí…Však ozaj, firma Varieta sa tak bila za ten pozemok a teraz ho už nechce?
    Až teraz zistila, že nie sú vysporiadané okolité pozemky? Prosím Vás, ozaj si myslíte, že sme všetci takí blbí? A mesto jej po 3 rokoch vráti plnú sumu za kúpnu cenu? Však skúste si Vy kúpiť nové auto a po troch rokoch ho vráťte do predajne s tým, že ste si mysleli, že má iné technické parametre a že chcete naspäť plnú kúpnu cenu…Je mi z toho zle…

  • 8.2
   . says:

   Nie si podpísaná ani Ty. Mestá sa budujú stáročia a Trnava nebude asi nikdy ako Viedeň. Je to smiešne porovnávanie. Nie som žiadny kadehak, ani fanúšik žiadnej politickej strany, ale reagujem preto, lebo nemám rád hlúposti.

   • 8.2.1
    katarina l. says:

    Hmmm,stáročia? A vieš, čo napríklad mala Viedeň spoločné s Trnavou? Je to v každej učebnici dejepisu pre základné školy… Keď si to naštuduješ, potom sa ozvi..ale dnes sa tým asi nikto nezaoberá, lebo pre pánov radných sú to len keci a Trnava je Trnava… Trnava by ozaj mohla byť malý Rím, ale zatiaľ to je len samá k…a samý kmín… žiaľ…..

 9. 9
  katarina l. says:

  O.K. :-)

  • 9.1
   danTT says:

   zaujimava diskusia…. ja len dodám že vymenovávať čo sa všetko urobilo je si pekne, ale veci treba posúvať ďalej…. Mne je len lúto ked ma tu niekto (zrejme z mestskeho úradu) presviedča že TT je uplne bohovská, práve že by mohla byť…. ide o to že je mi jedno že sa opravila michalská,( možno aj preto že je tam výstavba domov pre ludi čo na to majú, tu nie sú stavebné aktivity?? :-).), ked sú nosné ulice centra proste zlé a špatné, ved z hviezdoslavovaj by mohla byť uplna “rambla” z trojičného námestia k hrubému kostolu , určite pešia, vyzerá akoby skončila vojna a nemá ani verejné osvetlenie….ak rakusky dôchodci čvachtajú po blate po hollého pred budovami univerzity, kde tiež neni osvetlenie, ked na štefanikovej je osvetlenie zo 60-tych rokov kde svieti 1 žiarovka…. a nechápem kachličkovanie veľkých plôch parkovacích státí zámkovou dlažbou ako napriklad teraz pred volbami na hospadárskej pri cintoríne , ked z velkou pompu spravia 25m (slovom dvadsaťpäť metrov)pri knižnici…??? proste niektoré veci ma udivujú, to je celé. Vždy treba byť objektívny….žiadny talibanci, treba uznať pozitíva a zdôrazňovať negatíva…tlapkať sa tu aký sme dobrí nemá význam, hlavne ak človek trocha cestuje….
   K parkovaniu, OK parkovací dom by nemusel byť za jednotou, (kludne za hranicami mestskej centralnej zony, aj ked sa to hocikde na svete takto buduj)e ale táto plocha by sa mala zastavať mestotvornou architektúrou, práve takéto velké povrchové parkovisko v takme srdci mesta vyzerá ako pred tescom, to zástancom historie nevadi?? Niekedy s ami zdá že TT asi nedá dopustiť na preluky a búraniská čo ostali po komunistoch…
   Inak čítal som knihu TT na starých pohladniciach….panečku,paráda… snáď sa k tomu TT aspoň s časti časom dopracuje…

   • 9.1.1
    . says:

    Dan, nie som z mestského úradu, dokonca som ani počas života v Trnave nepracoval a moje zamestnanie bolo také, že som veľa cestoval. Bývam tu už 62 rokov. Viem ako Trnava vyzerala v časoch raného socializmu, čo pribudlo, hlavne od r.1965, kedy sa začala obrovská sídlisková zástavba, ale bez občianskej vybavenosti. Na centrum sa vtedy kašľalo. Nasťahohali tam všelijakých, slušní ľudia sa odtiaľ húfne vysťahovávali až sa z toho stavali ruiny, potom sa to postupne začalo búrať, stavať všelijaké OD Jednota, ROH, dokonca sídlisko na Vajanského. Potom však prišiel na radnicu nejaký docent Hagara, ktorý sa stal predsedom MsNV, dal sa dokopy tým nadšencov, začal vychádzať časopis Kultúra a život Trnavy,ktorý zohral doslova buditeľskú úlohu pre Trnavčanov. Vyzdvihol by som dve osoby v tomto procese a to Dr. Jozef Šimončič a Dr. Peter Horváth, ale nadšených lokalpatriotov bolo oveľa viac. Takým vrcholom bolo 750 výročie povýšenia Trnavy na slobodné kráľovské mesto. Vtedy bola otvorená pešia zóna, vydláždené námestie a opravených 6 meštianských domov na hlavnej ulici a po 9. rokoch (!!!) výstavby bol otvorený DK ROH . Poopravované to bolo všelijako, bez rekonštrukcie sieti, ale bolo to pre nás čosi veľké. Prečo to píšem? Lebo vidím, ako sa to teraz robí, má to tempo, logiku, ale rany sú príliš hlboké. A preto si terajšie aktivity veľmi vážim a som rád i takému malému dielu ako je vydláždenie parkoviska. Možno by sa dalo i viac, ale viem že každá kasa má svoje dno. Nuž a prečo je ešte centrum mŕtve? Tie poošťávané ruiny len ťažko hľadajú nových majiteľov, veľký vplyv majú na opravu pamiatkári (čo je veľmi správne) a tak to stojí strašne veľa peňazí. Ľahšie je postaviť nové.

 10. 10
  LOLOFON says:

  Ja si mylsim , ze ten parkovaci dom s vybavnostou v prizemi a parkovanim na vyssich podlaziach, ktory mal vyzerat vzhladovo, ako ktorykolvek objekt stavany v sucasnosti v mestskej pamiatkovej zone bol idealnym riesenim parkovania. Po vsetkych strankach. Objekt by ste navonok nerozoznali od hociktorej inej novostavby napr. na Frantiskanskej a pod. Pri niekolko sto parkovacich miestach je to uplne jedno. Rezim dopravy by to ovplyvnilo len v pripade nejakych podujati napr. koncerty na namesti., v DKO a pod. Ked si to tak vezmete , kazda nova stavba musi mat parkovanie v podzemi. To ano. ale az teraz. Kde ma take parkovanie DKo a jednota ? teraz ste ticho, ze. Takze aj preto, aby bol plnohodnotny servis aj z hladiska dopravy. Netreba ist do Vieden. Je problemom garaz pod carltonom v BA ? SKVELEEEE, az an tu cenu za parkovne. Ale vidite. Treba si vidiet kusok od nosa a nepozerat len na vlastne vacky pani. S pozdravom tiez rozhorceny obyvatel mesta a nespokojny s terajsim stavom. A opravnene !

  • 10.1
   trnavcan says:

   Ty lolofon ,no prečo nemá parkovanie také DK a Jednota ? Keby mali , “bol by plnohotnotný servis aj z hľadiska dopravy” Prečo nemá ???!!! Teraz si ticho, no kde má ? Jednoducho lolofon…veď aj taký Carlton má garáž.

   • 10.1.1
    trnavcan says:

    Ja lolofon ,jak som to krásne skrátil…A čo som vlastne chcel ? lolofon

   • 10.1.2
    LOLOFON says:

    Trnavcan

    je to velmi jednoduche s tym parkovanim. Tak , ako nema parkovanbie v podzemi ziadny mestiansky dom, tak ho nema proste nai ROH ani jednota. nebola vtedy taka doba ani v favnejsej historii ani v nedavnej historii. Prave preto treba sanovat tento problem dodatocne. myslim, ze kazdy normalne rozmyslajuci clovek to chape. Preto , aby centrum z ktoreho odchadza obchodny zivot sa iplne nevyludnilo. Ved z krajskych miest a ako citam aj komentare inych ludi uz aj okresne mesta maju to centrum mesta lebsie obsluzene , oprabene atd. V Trnave sa robilo vzdy vsetko polovicne. Take male ucupene, skromne.
    Ale my sa tu hadame a ludia co o tom rozhoduju a maju vplyv na tieto veci si z toho nerobia absolutne nic. Ked nema byt z toho nieco do vacku pre panov konselov, tak na co. Pre ludi ? ty su dobri akurat pred volbami. Iank len vlastny prospech.
    Pekny den. nema sa zmysle hadat za inych ludi.

 11. 11
  LOLOFON says:

  a este jedna vec. Viete preco napr. J ecela Hviezdoslavova na prizemi opustena, vytlcene vyklady a okna na domoch a podobne ? No prave koli takym chorym rozhodnutiam, ako pani co zastavili tie poschodove garaze.
  Ak predsa nemoze zakaznik posty, obchodov, ktore este ostali v CMZ zaparkovat, alebo musi parkovat v dazdi na rybnikovej a ist 10-15 minut na jesen v dazdi doobchodu a potom ked nieco kupi znova k autu, tak to sa radsej vykasle a pojde do obchodneho domu na periferii mesta. PANI, AJ PRETO MESTO OSTAVA PRAZDNE. TOTO TREBA PISAT A NIEKTO TO ESTE NEVIDI ? vdaka takymto chorym rozhodnutiam tej majitel obchodu svoju prevadzku v starom meste radsej zatvori a ide inde. GRATULUJEM TUPE. HLAVY !!! ani sa netreba ospravedlnovat, ked je miekto taky prizemny , ze toto nechape. takze bez obyvatelov a z stale prazdnejsim a prazdnejsim centrom mesta k svetlym zajtrajskom )))) pri vsetkej ucte ,ale toto sa uz neda. trnava sa nikdy asi nezobudi, to mate ako s tym hnojom a polnohospodarskou vysokou skolou…

 12. 12
  Andrej says:

  Podotykam iba jednu dolezitu vec – kedze som mal moznost komunikovat s spolocnostou, ktora do parkovania ma co hovorit – VINCI, viem aky je problem Trnavy a parkovacieho domu, parkovaci dom v Trnave v sucastnej dobe – 1E/parkovanie na cely den, nema ziadnu, podotykam ziadnu ekonomiku a pokial toto mesto nezmeni , tak ten parkovaci dom ani nikto nepostavi. Pochybujem ze niekto kto ma 5 mio EUR a viac, ich investuje niekam bez navrtanosti, cize nemajme ruzove okuliare.

  • 12.1
   danTT says:

   Máš úplne recht. Len ide aj o to ,že ak sa stavajú takéto veci mimo toho aby to bolo pri velkom nákupnom centre, tak súkromník do toho nejde. My si nemôžme myslieť že príde súkromník a hodí 5-6 mil Eur do placu s otáznou návratnosťou 25-30 rokov- to je sci-fi.Mesto nemôže čakať a modliť že snáď niekto príde. Myslím že mesto musí byť aktívne a ono to musí skúmať ako zafinancovať (PPP, vydanie dlhopisov, úver -šak ratingy majú , nech to využijú..) a tlačiť na to ako hlavný aktér… A tu s a mi zdá že nie je žiadna aktivita. Andrej ak máš nejaké info o tom daj tip,pripadne kde ich získať, mňa to ozaj celkom zaujíma…najaká analýza, prepočty…. Myslím že ak sa nalialo 100 mil. do štadiona, tak mesto kludne môže rozmýšlať aj o tomto, hlavne ak sa v nasledujúcich 2 rokoch zrejme značne zlepší doprava vybudovaním obchvatu….

 13. 13
  VlaDyka says:

  Takato debata tu snad este ani nebola ;) Skvele ! Poko, musis mat radost, ze si to tu ludia uz nielen pozeraju, ale ze si aj “povedia”. Len keby z toho mali nieco aj spomenuti pohlavari… ;)
  Vela nazorov, a dokonca az rieseni tu padlo. Uprimne, mozno by to chcelo verejnu diskusiu na urovni mesta, ci dokonca urobit seriozny urbanisticky “workshop” (Pozor, nie architektonicky…cisty urbanisticky – siroky nazor konecne, a nielen “one man show” ! ) Toto miesto je po vyplneni/vystavani prazdych miest v historickom jadre (spominany dom “U krala Ludovita”, RD na Frantiskanskej, komplex “Maly Pariz” na Hornopotocnej, Holliday Inn+Leonardo, atd., atd…) takmer posledne, kde sa este da zamysliet na viacerymi aspektami, ako len “ako to bude zvonku vyzerat”.
  Bohuzial, marek-om spominane uplne vypustenie dopravy z priestoru hradieb zjavne neprejde, kedze velka jeho cast uz davno sluzi byvaniu. A fakt si neviem predstavit, ako si iduc na Postu, ktora je v samom centre, ktokolvek zaparkuje ….aha, no kde ? Na Slavii ? Na Druzbe ? Pri Amfiteatri ? Bez urazky – HAHAHA ! Tam jednoducho parkovanie byt musi.

  A kedze (tiez to spomenul Lolofon) su v meste vybudovane velke objektu OV – Dom kultury, OD Jednota, Trnavska univerzita, MsU,… bez akehokolvek vyhradeneho parkovania, trpi ten “zvysok”, ktory sa od sameho zaciatku povojnovej prestavby mesta iba vezie s okolim….
  Ked bolo mesto este pred par rokmi takmer prazdne (nebolo kam) a jazdila cez jeho jadro aj MHD, bolo to mozno ani nevsimnutelne, ako to funguje. V 70.rokov tu bolo navrhnute “Sidlisko Centrum” s cca 2300 novymi (!) bytmi – vid : http://img526.imageshack.us/img526/8625/urbannavrhcentrum1970.jpg Za tych 40 rokov sa centrum zmenilo na nepoznanie…. za posledny 10-15 sa znovupostalo X budov, ale ich vybavanost sa nechala niekde v…no, nikde. Myslite si, ze ako student s autom mozem zaparkovat na parkovisku za TU ? Alebo ako zakaznik obchodu U krala Ludovita, ak idem do butikov na Franiskanskej mozem vojst do podzemnych garazi ? Ak idem na Okresny sud, ci na Mestsky urad, do kina, do kostola ? Kazda ulica v centre, kde je viac ako 2 objekty OV je uz teraz preplnena….

  Ako takmer vsade na Slovensku (resp. v CSSR) na historicke sa doslova kaslalo…az do schatrania. (To k tym poošťávanym ruinam). Ale take boli aj v Presove, Kosicach, L.Mikulasi, Poprade, BB, NR, BA,…vsade. A kde su teraz ?

  V Trnave sa uz jedno zo zachytnych parkovisk pre centum ide coskoro zrusit – to pri Amfiteatri – a pre velky osoh investora sa to cele ide zahustit (a v celom centre a najblizsom okoli doslova pokaslat). Je len otazkou casu, ako dopadne opacna strana s Cukrovarom. A detto cela debata o priestore pri Relaxe. A jeden nikdy nevie – aj v priestore od Halenarskej po OD Jednota to o par rokov moze byt uuuplne inak. Staci mat 3 veci….

  Odkedy vyburali zastavbu v tychto miestach, vzdy sa tam parkovalo a tie parkoviska boli takmer nonstop do posledneho miesta zaplnene. Komu sluzili ? Kto tam stal ? To neskor uz tam stat nemusi ? Kam ho poslat ? Tam, kam (mesto/majitel) posiela nas ?
  Na garazove domy mesto (a ani jeho obyvatelia ! ) este stale nedozrelo. Bohuzial…. Tolko moznych ploch tu bolo este donedavna ! Ani len medzi panelakmi sa to nie a nie postavit. A uz vobec nie v historickom centre. A vobec nejde o to, ako maju vyzerat. Kazdy, kto tomu rozumie vie, ze aj zachod moze vyzerat genialne a X-hviedickovy nadstandardny luxus ako posledna sopa.

  Moj nazor na vec, ak mozem, je jeden – je potrebne hladat riesenie a nie ho (zodpovednymi organmi) ignorovat. Inak sa zopakuje rovnaky scenar – ako s oceneniu Frantiskanskou, kam nikto nechodi, s pamiatkarmi posahanym pseudohistorickym domom U krala Ludovita, ktory nikomu nejako nesedi, ci potemkinovskymi opravami casti starych domov, ktore by chceli byt akoze samostatne a nove az po izolovane zahustovanie bez ohladu na nefungujucia a nekoncepcny system – a co sa deje “pred plotom” to nie je moja vec.

 14. 14
  . says:

  VlaDyka, škoda, veľmi neskoro vsupuješ do tejto diskusie. Parkovanie v centre je veľmi pálčivá téma. Preto je tu asi toľko príspevkov. Niekto by tam chcel mať akési centrum parkovania a ja si to predstavujem, že tam chce mať akúsi obludu, čo by proste nesedelo k tým meštianským domom, kroré sú predsa len akoby trochu menšie a jednoduchšie ako zástavba Viedne. Proste nejaká obrovská hmota by to centrum veľmi znehodnotila. Nech nás boh chráni od tých snáh postaviť tam niečo také ako napr. budova sporiteľne, činžiak oproti…
  No a ešte k Tvojmu príspevku. Nepíš, prosím Ťa, že chceš parkovať na Františkánskej kdesi v pivnici a o kúsok ďalej, že tam nikto nechodí, to proste nejde dokopy.
  Predsa len sa zdá, že mesto sa snaží o čosi sofistikovanejší prístup http://trnava.sme.sk/c/5589616/lukrativny-pozemok-predaju-len-investorovi-ktory-postavi-garaze.html alebo
  https://www.trnava-live.sk/2010/05/20/obchodny-dom-jednota-caka-rozsiahla-rekonstrukcia/

  • 14.1
   Darius R says:

   milá bodka.
   po prvé: nechápem čo bolo myslené tým, že názor vladyku prišiel neskoro, to by ma naozaj zaujímalo. ako keby už bolo všetko rozhodnuté a karty rozdané. ja ten pocit nemám. ono je to vlastne naopak. všetko je otvorené.
   nechápem ani názor o “znehodnotení” centra parkovacím domom. súhlasím s názorom, že dnes je možné postaviť štýlovo a kvalitne aj verejné záchody. prečo nie parkovací dom v štýle polyfunkcie?
   s tou utópiou o parčíku a dvojpodlažnom podzemnom pakrovisku za poštou by som radšej ani nechodil na svetlo božie… krásna myšlienka, niečo ako nebeský raj, ale asi ťažko realizovateľné.

   • 14.1.1
    . says:

    Darius,
    neskoro v tom zmysle, že táto diskusia asi pomaly končí s tým, že tento článok je staršieho data. Poznam VlaDyku z jeho iných príspevkov a najmä jeho fotografii a niektoré sú skutočne zaujímavé, tak preto. Nikto tu nepíše o akú kapacitu toho domu mu ide. Ja hovorím,že parkovania sa stavajú, zatiaľ iba pre majiteľov, zamestnancov a niekde i návštevníkov týchto nových objektov. Ale odkazmi som poukázal i na snahu pre budovanie pre širšiu klientelu. Ak hovoríš o polyfunkcii, tak to hovoríš to isté ako ja. Takú polyfunkčnú budovu si viem predstaviť i napr. na parkovisku za OD Jednota. A utópia – ponuka na parkovisko pred Holiday Inn nemusí byť utópiou, ak si uvedomíme, že tento hotel ponúka možnosť usporadúvať rôzne konferencie až pre 800 účastníkov.

 15. 15
  LOLOFON says:

  dávam za absolútnu pravdu Dariusovi a dúfam, že sa k tomu parkovaciemu domu niekto rozumný vráti. Posledné možné miesto, Potom už len pod námestie , alebo podobne. Prečoooooo sa v Trnave všetko robí naopak ???? alebo neskoro ? mali by zverejniť ako bolo zamýšľané riešiť ten parkovací dom. A diskutovať o tom. Videli ste to niekto vobec ? ked vravite, ziadna opacha sa nekonala. Velkaou hmotou su v meste s malymi domcekmi aj objekty Trnavskej univerzity- obrovske hmoty historickych objektov , ktore trcia nad vsetky na Hviezdoslavovej ulici a su viditelne uz z namestia. A vadia Vam ? maju sikme strechy, fasady …papierove hlavyyyyyy

 16. 16
  VlaDyka says:

  Neskoro bude, az ked sa dielo postavi. Bez ohladu na projektove fazy, bez ohladu na zaciatok vy-/stavby. Este stale je volne pole na riesenia. Ale i tak… Len zopakujem – este je priskoro finalizovat konkretnostne, cisla….To su uz veci, ktore finalizuje realizacany projekt. A aj ked mantiely su uz dane – staci si pozriet Uzemny plan, co a ako sa na tomto mieste “moze a nemoze” (nie “ma”) postavit – takmer vsetky si vieme zratat, kolko (sily/penazi/vole investora…) staci na zmenu UPD, A bohuzial – zonalna dokumentacia na historicke jadro neexistuje….Preto radim zacat serioznym urbanizmom, na ktory sa v tomto meste cim dalej, tym viac hladi s nepochopenim suvislosti – a nie konkretneho objektu.
  V meste, a nielen historickom jadre, je uz viac realizacii, ktore dopadli “vdaka” uradnym zasahom…tak ako dopadli. Ale take nieco sa neurobilo ani v tak obrovskom projekte, akym je Areal zo stadionom, tazke je to (bohuzial) iba utopia. Nijaka architektonicka svojvola nezmeni zamer a peniaze investora.
  Ja som nakloneny riesenu dopravneho problemu tejto casti historickeho jadra – tato cast mesta podla mna nepotrebuje dalsie obchodne, ci stravovacie prevadzky. A vsetky dalsie funkcne vyuzitia budu musiet tak ci tak vytvarat parkovanie pre seba sameho, kedze by doslo k narastu rezidentov, ci pasantov. A uprimne, min. 2/3 existujucich prevadzok v hist. jadre, najblizsom okoli ma problem sa uzivit, nie to zarobit, Ta doprava tu existuje a jej intenzita mensia nebude ! A nemyslim si, ze ju zakazu : DK, posta, hotel, VS, kostol…to su uz silne vybavenosti.
  Viem si tu predstavit uplne kludne aj zelenu zonu, ktoru zrusili postavenim Holiday Inn, Pozrite na Kapitulsku, aku silu to malo zeleneho to tomu priestoru dava. Ale sme v urbanizovanom priestore, nie prirodnom, to je fakt.

  Bez problemom sa v danom priestor “uzivi” aj hromadna garaz – ved tam je priestor cca 2800 m2 ! Tak po-teoretizujem, ked to tu uz pada v cislach : 2 podzemne + 3 nadzemne podlazia + dajme tomu podkrovie s terasami… A hned by som zakazal parkovanie “na ceste” – od byv. Mlyna po spominane parkovisko na Halenarskej….Tvar, obal je priam predvidatelny. Toto by sa nepacilo ?
  Ale som realista – naplni sa UPD, postavi sa tam “mestotvorna polyfunkcia centra”. A ako sa pozeram dookola (a na stare fotky), je mi priam jasne, co sa tam postavi a kolko bytov tam moze byt (aby sa to investorovi -nie mestu- oplatilo).

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.