reklama

Trnavské Kérky pre život priniesli skutočný a nefalšovaný happyend

Nie každý obľubuje sladké príbehy končiace happyendom. A hoci sobotný večer v trnavskom Art Klube skončil presne tak, ako mnoho jednoduchých a lacných filmových scenárov, nikomu z desiatok prítomných to neprekážalo. Práve naopak. Slovenská premiéra benefičnej akcie Kérky pre život mala taký sladký a šťastný koniec, aký možno nikto z prítomných nečakal. Aj preto boli reakcie dvojice organizátorov Tomáša Husára a Rasťa Danáka krátko po tom, ako zistili, čo sa im vlastne podarilo dosiahnuť, také, aké boli.

Ale o tom až neskôr.

S myšlienkou benefície prostredníctvom dražby potetovaných citrusových plodov prišiel ako prvý pred štyrmi rokmi český tatér Lukáš Poláček. Trnavčan Tomáš Husár, sám veľký fanúšik tetovania, sa rozhodol, že obdobu pražskej benefície vyskúša zorganizovať aj v Trnave. Pravou rukou sa mu stal jeho kamarát Rasťo Danák. Do Trnavy pozvali jedenásť umelcov, vybavili priestory, akciu patrične zmedializovali. A s miernymi obavami čakali, čo sa stane.

„Nikto na Slovensku zatiaľ nič podobné nerobil. Nemáme predstavu, ako to dopadne. Ale veríme si, ide predsa o dobrú vec,“ svorne tvrdili Tomáš a Rasťo niekoľko dní pred štartom. Zmyslom akcie bolo vyzbierať čo možno najviac peňazí pre Detskú onkológiu na bratislavských Kramároch, a zároveň priblížiť prácu umelcov – tatérov – takouto netradičnou formou verejnosti.

V trnavskom Art Klube si v sobotu 23. októbra rozbalilo svoje „fidlátka“ jedenásť tatérov z Prahy, Pezinka, Púchova, Piešťan a Trnavy. Každý z nich účinkoval bez nároku na honorár.
Na pomaranče, grepy a pomelá za zvukov bzučiacich strojčekov postupne pribúdali veselé obrázky. Tatéri fantáziou nešetrili, väčšina z nich si vyberala motívy podľa toho, čo im bolo milé v časoch, keď boli sami ešte deťmi.
Lolek a Bolek, Sandokan, Maťko a Kubko, Včielka Maja, Mach a Šebestová, Slimák Maťko a škriatok Klinček, Bart a Homer Simpsonovci či Goofy, spolu s ďalšími postavičkami a obrázkami sa po dokončení majstrami tetovacích ihiel stali objektami veľkolepej dražby.

„Hlavný rozdiel medzi pomarančom a človekom? Pomaranč nepiští od bolesti,“ bez zaváhania s úsmevom vysvetlil talentovaný trnavský tatér Špendlo a už vážnejšie doplnil: „Šupka pomaranča má inú štruktúru, je tvrdšia. Tetovanie citrusov a ľudskej kože je samozrejme rozdielne, ale celkom zábavné.

Do aukcie sa napokon dostalo 33 farebných obrázkov, každý z majstrov prispel tromi dielkami. Cena každého plodu začala na sume päť eur. S licitačnou horúčkou, ktorá nastala prakticky hneď pri prvých dražených plodoch, pravdepodobne nikto nepočítal.

„Päť eur dámy a páni! Kto dá viac? Desať eur! Pätnásť! Dvadsať! Počujem štyridsať eur? Štyridsaťpäť?! Päťdesiat ponúka pán tam vzadu! Dá niekto viac? Vydražené za päťdesiat eur!,“ vzrušene vykrikoval do mikrofónu moderátor.
Kérky na citrusoch sa v sobotu dražili za neuveriteľné peniaze. Priemerná cena jedného plodu sa šplhala takmer zakaždým k päťdesiatim eurám. Toto nikto nečakal ani vo sne…

Rekordérom večera sa stalo pomelo s vyobrazením muchotrávky a stromu od trnavského umelca Mateja – Špendla. Majiteľkou originálneho diela sa stala iba 9-ročná Paulínka Pobiecká. Jej rodičia, ktorí po neľútostnom boji pomelo získali, prispeli do spoločnej benefičnej pokladnice sumou neuveriteľných 200 eur!

Záver mimoriadne vydareného podujatia už pripomínal ten na začiatku spomínaný happyend. Verejné počítanie vyzberaných peňazí nútilo niektorých prítomných k tipovaniu. Koľko tam bude? Tisícdvesto? Tisícpäťsto eur? Chvíle napätého čakania na zrátanie celkovej sumy zakrátko ukončila dvojica organizátorov. Keď víťazoslávne zdvihli nad hlavy symbolický šek, konečná suma všetkým vyrazila dych. 2675 eur!

„Musím to rozdýchať a vstrebať, celý sa trasiem. Normálne sa mi chce od šťastia plakať,“ reagoval pár sekúnd po ukončení premiérových Kérok pre život Rastislav Danák. Jeho kolega Tomáš Husár mal od vzrušenia a šťastia rovnako problémy čokoľvek povedať: „Je to fantastické. Neskutočné. Neviem, čo povedať. Všetkým ďakujem, každému, kto prišiel a pomohol nám,“ prehlásil s neskrývanými emóciami v hlase.

Keď pred pár týždňami, v čase, kedy Tomáš s Rasťom Kérky pre život iba pripravovali, naznačovali snahu vytvoriť z akcie tradíciu. Po sobotňajšom výsledku hádam nikto nepochybuje, že s tetovaním pomarančov sa v Trnave nekončí. Naopak, všetci veríme, že toto je iba začiatok!

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2010 18:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavské Kérky pre život priniesli skutočný a nefalšovaný happyend”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.