reklama

Na Trojičnom námestí už stojí vianočný strom, rozžiari sa o dva týždne

Na Martina, v piatok 11. 11. 2011 krátko po desiatej hodine dopoludnia, osadilo mesto Trnava na Trojičnom námestí prvý z troch vianočných stromov.

Viac ako dvadsať metrov vysoký strieborný smrek pochádza z Trnavy. Mestu ho venoval ako vianočný dar Trnavčan zo Sambucusovej ulice. Osadenie stromu trvalo približne hodinu a pol a prebehlo bez problémov.

Strom sa rozžiari v piatok 25. novembra o 17. hodine pri príležitosti otvorenia Vianočných trhov.

Strieborný smrek sa od 11.novembra vyníma na Trojočnom námestí

Hlavnú ulicu ozdobí smrek z rovnakej ulice, ktorý mesto tiež získalo darom. Tretí vianočný strom dotvorí atmosféru adventu na Námestí sv. Mikuláša pri Bazilike.

VIDEO: Inštalácia vianočného stromu na Trojičnom námestí
YouTube Preview Image

Začiatkom týždňa začalo mesto aj s inštaláciou vianočnej výzdoby v historickom centre.

Ulož ako PDF
Napísal 11. novembra 2011 13:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

40 komentárov pre “Na Trojičnom námestí už stojí vianočný strom, rozžiari sa o dva týždne”

 1. 1
  janko hrasko says:

  Pekné, no zodpovený na meste by si mohol nabudúce (ak bude opäť raz premýšľať nad nejakou tou rozkopávkou na ceste… viem nesúvisiace, no on už sa tu nájde) dať do pomeru prínos osadenia vianočného stromčeka a nepovolenie uskutočniť bezpečnostno preventívnu akciu http://www.becep.sk/ na Trojičnom námestí. Aj podľa vyjadrenia organizátora túto správu s poľutovaním prijalo veľa učiteľov a učiteliek. Tí si akciu s deťmi naplánovali mesiac dopredu, no na mieste zistili, že tá sa koná “asi” až pri Galérii TESCO. To žiaľ už mali ďaleko. Veď načo by mal pán úradník na poslednú chvíľu niekomu oznamovať, že akciu na námestí na poslednú chvíľu nepovoľuje!?… Lebo stromček !!! . Ešte že máme aspoň v OD TESCO rozumne uvažujúcu managerku, ktorá organizátorom vyšla narýchlo v ústrety a vyčlenila pred OD priestor a potrebné prípojky. Mňa osobne neteší, ak si z daní platím takých, ktorí vedia s prehľadom pokaziť našim deťom radosť a pripraviť ich o zážitok z veľmi prospešnej akcie na ktorej deti všade inde, len opäť nie v Trnave, môžu získať mnoho užitočných informácií a zažiť aj veľa rozumnej zábavy. …Účasť podľa organizátora nebola zďaleka ani polovičná oproti iným, oveľa menším mestám. Ach jaj Trnava, …. kedy sa ty zobudíš?

  • 1.1
   T says:

   Je problém takéto akcie organizovať pre TESCOM? Prečo chcú všetci všetko na námestí?

   • 1.1.1
    janko hrasko says:

    Nie TESCO nie je problém, len by to mal zodpovedný z MU, ktorý zmenu nariadil oznámit miesto konania školám, rodičom a tým čo na námestie s deťmi kôli tejto akcii prišli a o zmene miesta ich ani priamo na námestí nevedel nik poinformovať. To sa volá profesionalita, alebo slušnosť. Zvlášť ak dávno dopredu vedel, že sa v tom istom termíne inštaluje stromček. Existuje www mesta, existuje www BECEP… Požiadavku na meste vraj mali od 18.10.2011, takže času konať bolo dosť.

 2. 2
  ivan novotny says:

  Mne je strasne luto, ze sa akcia, ktoru ziadalo MDPaT musela presunut z namestia kvoli stavaniu vianocneho stromceka. Vcera sa stavali dva stromy a verte mi, ze nebolo jednoduche vypilovat, previezt a hlavne neposkodit cca 20m vysoke stromy. Bola potrebna sucinnost 5 firiem a okolo 25 ludi, ktory sa aktivne podielali na celej akcii. Bolo to dlhodobo naplanovane na 11.11. a ako nahradny termin pre pripad nepriazniveho pocasia bol termin 14.11.
  Vianocne trhy 2011 prinesu vela noveho a samotna priprava je rozplanovana od 2.11. az do samotneho “startu” 25.11.
  Navyse neriesme ktori uradnici urobili chybu, lebo ja to nazyvam uradnicky “simel”.
  Zaroven si myslim, ze pred TESCOm bolo v piatok viac ludi ako by ste mali na namesti – a to urcite nieje chyba v propagacii !!! Lebo ak by organizator chcel, aby sa mu zucastnilo akcie vela ludi, musi si ich priviezt autobusmi /vid. LUMEN/.

  • 2.1
   Linda_tt says:

   Fascinuje ma, ako sa da dostat od vianocneho stromceka k Lumenu… Asi je uplne jedno na akej urovni je zorganizovany, kolko ludi pride vdaka nemu do Trnavy, ake kapely z celeho sveta pridu, ked ho ma niekto v zuboch a v ustach za kazdych okolnosti. Verim, ze so stromcekmi to nebolo jednoduche, ale viest ich /resp. jeden z nich/ cez plnu Stefanikovu v piatok poobede asi tiez nebol najstastnejsi napad :P

  • 2.2
   Katka says:

   smejem sa :D:D že dovoz ludi autobusmi… ako keby nemali nic ine nastarost :D
   to mate velmi zaujimave informacie pan novotny…
   nechapem naco sa niekto do Lumenu nonstop obuva… cista zavist ze maju najvacsi pocet ludi oproti vsetkym akciam v TT

   • 2.2.1
    Jožko says:

    Vážení priatelia,

    zrejme veľmi rýchlo povolaní, nakoľko ste začípili heslo “LUMEN”. Na obhajobu Ivana Novotného si dovolím podotknúť, že stavanie stromčeka a následné rozsvietenie patrí v TT k tradíciám, ktoré siahajú skutočne hlboko do minulosti. Žiaľ ,zrejme vinou úradníka sa stalo, že osadenie stromčeka sa prekrížilo s podujatím, ktoré sa malo konať na námestí – nastala chyba, čo je mne osobne veľmi ľúto a verím, že zo strany MÚ bude týchto chýb čo najmenej.
    Čo sa týka Lumenu – “festival”, ktorý priláka do TT x narkomanov, ľudí v podnapitom stave a kompletnú polofašistickú organizáciu KDMS, ktorí pod vplyvom psychotropných látok vzívajú Boha, a na ktorom si, apropos, príde urobiť politickú reklamu Iveta Radičová s Janom Figeľom, porovnávať s vianočnými trhmi, je skutočne obludný prešľap. Vianočné trhy v TT sú prioritne venované Trnavčnom, rodinám s deťmi a všetkým tým, ktorí si radi spestria Vianočné sviatky príjemnou atmosférou. Naopak, na Lumen sa v autobusoch dovezú stovky juánčikov a dievok z celého Slovenska (pričom účasť z TT predstvuje asi len 2500 ľudí), pričom ohrozujú svojim správaním premávku, nakoľko sa neukáznene pohybujú po celom meste… . Mesto stojí pri tom toto podujatie, na ktorom pod vplyvom títo junáčikovia a dievky kričia “I love Jesus” a s úsmevom na tvári to pozoruje Radičová s Figeľom od 20.000 do 30.000 eur ročne.
    V tejto chvíli môžeme začať komparovať tieto dve podujatia a aktivity, ktoré sú s tým spojené

    • 2.2.1.1
     Martin Královič says:

     Na Vase nazory a komentare som reagoval nizsie – verim, ze sa zachovate ako chlap a zareagujete argumentami.

 3. 3
  Martin Královič says:

  Ivan, koľko autobusov s účastnikmi Festivalu Lumen si videl počas toho posledného? Ja ani jeden. Ak náhodou niektorí účastníci autobusmi prišli, tak to boli max 1-2 autobusy. A koľko z nich sme organizovali my? Ani jeden. Festival Lumen je natoľko zaujímavý pre tisíce mladých z celej strednej Európy, že si ich nemusíme priviezť s autobusmi. Nikdy sme to nerobili a nikdy to robiť nebudeme. Od človeka s Tvojim rozhľadom a organizačnými schopnosťami by som očakával trochu férovejší prístup a nie takéto vymyslené a nepodložené informácie.

  • 3.1
   Jožko says:

   Pán Královič,

   Vás sa pýtam, koľko “skutočne” stojí realizácia festivalu Lumen a kam “skutočne” tečú tisíce eur z mestkej kasy? Vaša polofašistická organizácia KDMS, ktorá tomu celému velí je naozaj iba hanbou pre mladých Slovákov. Tá pliaga, ktorá sem každoročne zavíta stojí mesto 1.000.000 SK (áno, po starom samozrejme) a ja sa pýtam, čo z toho mesto má? Úprimne Vám poviem, že každoročne sa sťažuje každý, koho sretnem, že tento Váš Lumen je tu zas. Do mesta v tom čase radšej ani nejdú, ba čo viac, radšej nejdú ani von, aby autom nezrazili nafetovaného alebo opitého Lumeňáka. Nehovoriac o podnikateľoch, ktorí sa nemôžu dostať do svojej prevádzky, lebo nejaký drzí zelenáč mu povie, že sa tade skrátka tri dni chodiť nesmie.
   Ja by som Vás, celý Lumen aj tú gardistickú organizáciu KDMS hnal jednou veľkou palicou, to Vám poviem! A okrem iného by som preveril aj tok peňazí určené pre Lumen, peňazí, ktoré platia obzvatelia mesta na akciu, na ktorú nadávajú a z ktorej niekto každý rok zbohatne.

   Jozef – nespokojný občan mesta Trnava

   • 3.1.1
    Martin Královič says:

    Vazen pan Jozko – nespokojny obcan mesta Trnava.

    Chvilu som uvazoval nad tym, ci sa vobec znizim k tomu aby som reaqgoval na taky primitivny komentar, ako som si od Vas precital. Potom som si vsak uvedomil, ze ani ja som sa niekedy na niektorych diskusnych forach nespraval velmi privetivo, a chapem, ze kazdy clovek ma pravo mat obcas zlu naladu a povedat/napisat aj to, co ho neskor mrzi.

    Ale aby som bol konkretny a argumentoval bez emocii:

    1.) Vydavky na Festival Lumen 2011 presiahli sumu 80 000,- Eur. Na tento rocnik prispelo mesto Trnava dotaciou vo vyske 20 000,- Eur, co predstavuje 25% celeho rozpoctu festivalu. Cize zvysnych 60 000,- Eur sme zohnali my – organizatori od sponzorov, z roznych inych projektov, grantov, … (velmi pekne by som Vas poprosil, keby ste aspon tu neutocili – nasich sponzorov si velmi vazime a bolo by mi luto, keby ste ich tu teraz zacali nejako ohovarat, robit si z nich posmech a pod…)

    2.) Ad KDMS: Ak som spravne porozumel, mate na mysli Krestansko-demokraticku mladez Slovenska. Musim Vam vsak povedat, ze KDMS nikdy financne, organizacne, partnersky ani nijako inac nespolupracovala a neparticipovala na ziadnom z 19tych rocnikov Festivalu Lumen. Rovnako ani Festival Lumen nikdy nespominal, nepropagoval ani inak nezviditelnoval tuto organizaciu. Cize tuto ste sa trochu sekli – povedal by som, ze celkom dost.

    3.) Ad nafetovany a opity Lumenak: Velmi by ma zaujimal nejaky konkretny podklad, informacia, alebo cokolvek co by toto Vase odvazne tvrdenie podlozilo a potvrdilo. Ja mozem oponovat a argumentovat iba vyjadreniami mestskej a statnej policie, s ktorou kazdorocne spolupracujeme a ktora si celu akciu z hladiska bezpecnosti a nizkeho rizika velmi pochvaluje. Nedovolim si tvrdit, ze ziadny z ucastnikov Festivalu Lumen nikdy alkohol nepil a ani ho pit nebude, ale ako ste si urcite vsimli, pocas Festivalu Lumen sa na namesti v stankoch nepredava ziaden alkohol (ani pivo). Ktokolvek si vsak moze alkohol zakupit v okolitych prevadzkach ( – z toho vyplyva, ze podnikatelia by sa mali vlastne tesit, nie?), ale az na jedneho notoricky znameho trnavskeho “experta” sme pocas celeho Festivalu Lumen nezaznamenali ziadne vytrznosti, podnapitych ludi alebo ucastnikov Festivalu Lumen obtazujucich svoje okolie. Rovnaku informaciu Vam moze podat aj mestska alebo statna policia. A co sa tyka “fetovania” – to uz mi pride velmi tvrde obvinenie a odporucal by som Vam, aby ste taketo slova zvazovali skor ako ich napisete.

    4) ad “preverenie toku financii a zbohatnutie z festivalu” – aj ked voci Vam – anonymnemu a pomerne agresivnemu nespokojnemu obcanovi – nemam absolutne ziadnu povinnost vyuctovavat Vam festival, dokladovat prijmy a vydavky, obhajovat hospodarnost, efektivnost a ferovost celeho zaobchadzania s financiami – aj napriek tomu vsetkemu som ochotny urobit vynimku a rad sa s Vami stretnem.

    Pri osobnom stretnuti som ochotny Vam odpovedat na Vase otazky, vysvetlit Vam ako funguje financovanie celeho festivalu, vysvetlit Vam kolko dobrovolnikov na pripravach celeho festivalu pracuje bez naroku na odmenu a rovnako budete mat moznost prezriet si uctovne doklady a ostatne nalezitosti dokladujuce hospodarenie s financiami Festivalu Lumen.

    Prajem vsetko dobre.

    • 3.1.1.1
     Jožko says:

     Vážený pán Královič,

     Vy ste naozaj neskutočný farizej. Vašim vystupovaním mi pripomínate Jana Figeľa. Ale poďme pekne po poriadku.
     Môžete mi veriť, že to, čo som napísal, ma mrzieť nebude. A viete prečo? Pretože som to nepísal v dôsledku zlej nálady, ale tlmočil som to, čo si myslí veľmi veľa Trnavčanov. A keďže na poznámku Ivana Novotného reagovali zvolaný diskutéri tak, ako reagovali, reagoval som aj ja. A budem v tom pokračovať.

     Skutočne chcete tvrdiť, že trojdňové podujatie takéhoto charakteru stojí 80 000 eur? :D Trochu sa vyznám v podobných podujatiach, preto ma to veľmi pobavilo. Je mi ukradnuté, kto je Vašim sponzorom a nemám záujem to rozpitvávať, aj keď by to bola veľmi zaujímavá debata a kto vie, na čo všetko by sme prišli ;) Podstatné je, že na toto podujatie mesto vyčlenilo obrovské peniaze, ktoré mohli byť použité na úplne iné, prospešnejšie záležitosti. Viete vôbec, koľko o.z., neziskových organizácií, stacionárov a pod. končia, resp. obmedzujú svoju činnosť? Viete, koľko detských ihrísk pre trnavské deti mohlo byť zrealizovaných, koľko zelene vysadenej? Ale ok, požiadali ste, dostali ste…

     Tvrdíte, že KDMS nemá nič spoločné s Lumenom? :D Ďalší nonsens! Chcete mi tvrdiť, že Vami udávaných 250 dobrovoľníkov sú všetko Vaši osobní priatelia a nikto z nich nie je členom KDMS – polofašistickej organizácie, ktorej členovia sú fanaticky zmanipulovaní a v mene Ježišovom robia to, čo sa im nakáže? Na koho pozvanie prišiel Figeľ s Radičovou na Lumen? Na Vaše osobné pozvanie? Na pozvanie predstaviteľov KDMS? Každopádne, mesto Vám prispelo 20 000 eur na podujatie kresťanského charakteru, pričom si do TT prišli urobiť politickú agitku práve títo dvaja. Považujete to za normálne? Presne tu je jeden z problémov – podujatie ste zneužili ako politickú propagandu presne po vzore KSS. A stále mi chcet tvrdiť, že KDMS nemá nič spoločné s Lumenom? Potom musíte priznať, že títo dvaja prišli na Vaše osobné pozvanie ako organizátora, čím ste dali priestor na politickú propagandu za peniaze mešťanov – všetkých mešťanov – aj tých, ktorí nie sú sympatizanti modrej lúzy.

     Odvolávate sa na políciu. Presadzujete tým porekadlo, že “čo som nevidel, to sa nestalo?”, resp. to, čo nebolo nahlásené a čo polícia neeviduje, sa reálne neodohralo? Videli ste ľudí, ktorí sa natrásali pre stageom a vzívali Boha? … Buď som bol pd vplyvom ja, alebo oni. Každopádne si Vás dovolím prirovnať k Pilátovi, ktorý si nad ukrižovaním Krista umyl ruky. Prirovnávam v tom slova zmysle, že podľa farizejského správania tvrdíte, že Vy alkohol nepredávate a tým pádom nepodporujete, pričom ale podporujete podnikateľov tým, že lumeňáci si môžu chlast kúpiť u nich. Nádhera! Inými slovami, alkoholizmus nepodporujete predajom na festivale, ale jeho zakúpenie v priľahlých podnikovh obhajujete.
     Vaše odporúčanie beriem ako vyhrážanie. Pošlete na mňa Lipšica so Žitňanskou? Zrejme je Vám kritika veľmi nepríjemná. Tým pádom odporúčam ja Vám, aby ste sa na verejných portáloch nevyhrážali.

     Vyúčtovanie nemusíte predkladať mne, mňa to nezuaujíma. Možno by to zaujímalo iných ľudí a iné orgány. Každopádne musím opätovne podotknúť, že nie len podľa mňa sa jedná o mrhanie mestských peňazí. Poddimenzovanej mestskej polícii by sa 20 000 eur hodilo viac, ako partii podguráženým KDMS-ákov a ich zahraničným priateľov, ktorí si pozvú predstaviteľov pravicovej politiky, ktorý vnucujú svoje názory aj vďaka mestským peniazom. Nemám záujem o stretnutie s Vami, stačí mi, že sa mi vďaka tejto diskusii iba potvrdilo to, čo som si myslel.

     Neprajem Vám nič zlé, naopak, viac reacionality a umu. Neberte to osobne, ale zrejme Vám to ešte nikto nevytmavil tak, ako ja, pričom som presvedčený, že nebudem posledný. Ľudia totiž nie sú hlúpi – vedia čítať medzi riadkami, vedia počítať a dokážu vnímať spojitosti.

     Podobne aj Vám, všetko len to najlepšie prajem.
     Amen

     • 3.1.1.1.1
      Jožko says:

      Ešte mi nedá opätovne zareagovať na Vami spomínané uzávierky a faktúry. Faktúr, bločkov, rozpočtov a uzávierok Vám do rána vyrobím koľko len budete chcieť…

      • 3.1.1.1.1.1
       Dominika says:

       Prepáčte , ale to že nemáte rád kresťanov a ani nič , čo je s nimi spojené sa dá v komentároch vyjadriť oveľa kratšie . To že si dovolíte porovnať akciu kde prídu mladí a vedia , že tam bude npr obmedzený alkohol no aj tak tam prídu s nejakou ožran párty je podla mňa dôkaz toho , že ste nikdy na takej akcii nebol a teraz len niečo splietate.
       Pekny večer

       • 3.1.1.1.1.1.1
        Jožko says:

        Vážená Dominika,

        neviem, odkiaľ ste z mojich príspevkov zistili, že nemám rád kresťanov. Nikde som to nenapísal a zrejme Vás prekvapím, že ja sám som kresťan – katolík. To je čo? Kritizujem KDMS, Lumen a ľudí, ktorí ho organizujú. Nemá to nič spoločné s Vami predostieranou nenávisťou. Nenávisť a kritika majú od seba veľmi ďaleko.
        Sklamať Vás musím aj v tom, že na tejto akcii som sa zo zvedavosti pozrieť bol v nočných hodinách. Taktiež som videl lumeňákov v nočných uliciach aj v promenáde a stačilo mi.

      • 3.1.1.1.1.2
       Martin Královič says:

       Ako som povedal, ocakavam inteligentnu diskusiu a rozumne argumenty, bez urazania a nadavania na niekoho. Nebudem reagovat uz ani na jednu z vasich pripomienok – pretoze je pod moju uroven bavit sa s niekym, kto anonymne osocuje a ohovara druhych ludi, bez toho aby mal aspon tolko odvahy aby sa predstavil vlastnym menom. A to, ze nie ste ochotny sa stretnut a zoci-voci si vyargumentovat veci – to svedci o tom, ze vasa odvaha nesiaha dalej ako za hranice anonymneho prispievania na tomto fore.

       Este raz Vam prajem vsetko dobre – ked sa raz vyspite z tej vasej netolerantnej agresie, ozvite sa a velmi rad sa s Vami o tom pobavim aj osobne. Ak ma mediztym stretnete na ulici, tak sa mi aspon pozrite do oci, mozno Vam potom pride, aky ste zbabely.

       • 3.1.1.1.1.2.1
        Jožko says:

        Pán Královič,

        akú konkrétnu osobu som osočoval a urážal? Chcete mi nahovoriť, že som nepodal žiadne argumenty? :D Podal a Vy to viete, no nemáte “gule” na ne odpovedať. Ani na jednu moju otázku nedokážete odpovedať, pretože by ste sa museli vyfarbiť. Ja len kritizujem mrhanie peňazí z mestskej kasy na Vami organizovaný festival, pričom som poukázal na politickú a náboženskú propagandu za peniaze všetkých. Kto mlčí, ten svedčí a Vy mlčíte a neodpovedáte.
        Vlastným menom sa predstavovať nebudem, nie je to dôležité a ako poznám ľudí, ako ste Vy, začali by ste hon na čarodejnice podobne ako inkvizítori v stredoveku. Z očí do očí inak, po obrátení díku do chrbta – presne toto ste Vy, KDMS a predstavitelia politiky, ktorí podporujú Lumen a zbierajú tak politické body na trnavskom námestí za naše peniaze. Sklamem Vás, ale do očí sa Vám nepozriem, pretože neviem, ako vyzeráte, takže vôbec nemusíte chodiť po trnavských uliciach a hľadať ma pohľadom.
        Naopak, ja prajem Vám zdravý rozum, aby ste prestali masírovať mozgy mladým ľuďom a dovoľte na záver jedno prianie – už žiadne peniaze na podujatia podobného charakteru, nakoľko to považujem za mrhanie verejnými financiami. Financiami, ktoré sa dajú použiť efektívnejšie.

        • 3.1.1.1.1.2.1.1
         Megino says:

         – Vo svojich komentoch používate len vami vymyslené klamstvá, ktoré sa nedajú o nič oprieť, žiadny dôkaz, žiadny svedok, nič tvrdenia o narkomanoch a opilcoch môže tvrdiť hocikto aj teenager a jeho slová budú mať rovnakú váhu ako tie vaše blbosti
         – Neviem kde ste prišli k prívlastku že KDMS je polofašistická organizácia, to by som sa radšej pozrel do radou mestskej polície odkiaľ by som hneď vyrazil jedného príslušníka a keď sa Vám zdá že mestská polícia má málo finančných prostriedkov tak to asi nepoznáte ich každodenné príjmy z blokových pokút a tzv. papúč :-D
         – Keby ste aspoň trochu rozmýšlal, stačí máličko, tak by ste si zistil kto je naozaj organizátorom festivalu Lumen a je to napísané úplne všade ale nikde sa nespomína KDMS, zistite si to, ja Vám to tu písať nebudem
         – Politická reklama ? Figeľ a Radičová prišli na osobné pozvanie organizátora ale určite si neprišli robiť politickú kampaň, keby ste bol na ich prednáškach tak by ste vedel že sa žiadne politické témy neriešili, ale súdiac podla Vašich názorov patríte k liberálom, možno sympatizujete s SAS a tam aj patríte medzi zástancov marihuany a tu máte tých Vaších feťákov, obhajujete tu že peniaze by sa dali použiť aj ináč na zeleň, detské ihriská a pod., nápadne mi to pripomína volebný program Stanka a vy len nedokážete prekúsať že Stanko neuspel a že Trnava má dlhodobo silné kresťanské zázemie, ktoré je zárukou udržania morálnych hodnôt
         – Lumenáci ohrozujú premávku ? a čo tie stovky podnapitých ludí na pivnej trinástke, ktorá je tak ospevovaná ? to nie je riziko ? a ľudia podnapitý burčákom z TT jarmoku a všetci týto sa pohybujú v ovela vačšom perimetry ako Lumenáci, je mi do plaču ked na pivnej trinástke vidím kráčať malé deti ako držia za ruky svojich podnapitých rodičov
         – Podnikatelia že sa nemôžu dostať do svojich prevádzok ? to nie je pravda, nikto im v prístupe nebránil, len boli lenivý naštartovať svoje SUV a preisť k svojej prevádzke cez inú ulicu, zabili by tým 5 min. svojho drahocenného času :-D
         – Chcete preverovať finančné zdroje ? myslíte si že na meste sú tak tupý ludia žeby im uniklo prefinancovanie 20000 €, ohánate sa tým že čo všetko by sa dalo za tie peniaze urobiť ale to sa robí aj tak ale vy to akosi nechcete vydieť, len si zrátajte koľko nových detských ihrísk sa postavilo za posledný rok a koľko bolo vysadenej zelene, vaše tvrdenia sú jedna velká populistická propaganda len aby očiernila dobré meno vedenia mesta ktoré schvaluje tieto finančné prostriedky a dobré meno Lumenu
         – Ak ste sa boli v piatok večer cez festival lumen pozrieť v prome a videli ste nafetovaných mladých ludí, tak to je bežný obraz promy po večeroch aj mimo festival a predpokladám že všetci Lumenáci boli určite na programe na hlavnom stagi na námestí 
         – Ešte k tej narážke na mladých o ktorách ste si mysleli že ked sa natrásajú pod stageom musia byť pod vplyvom, asi ste ešte nikdy nebol alebo asi ani nevydel iné koncerty, rockové alebo iných známych osobností, ktorý šalejú pod pódiom, tiež musia byť pod vplyvom ?
         – Budem citovať časť vášho komentu : Ľudia totiž nie sú hlúpi – vedia čítať medzi riadkami, vedia počítať a dokážu vnímať spojitosti. – tak toto Vám chýba :-D
         – Tú nálepku ktorou ste sa onálepkoval že kresťan katolík by ste si mal dať dole pretože absolútne nechápete aké hodnoty vyznáva Lumen, hodnoty kresťanské a nie nejaké polofašistické,
         – K tej politickej a náboženskej propagande, jedno z hesiel lumenu bolo pre všetkých a zadarmo, to znamená že na lumen mohli prísť všetci aj neveriaci aj tý čo nesúhlasia s politikou KDH a verte že takých bolo na námestí viac než dosť a neprišli tam kvôli nejakej politike alebo propagande ale za kvalitnou hudbou, ktorú žiaľ do mesta zatiaľ nikto nedokázal dotiahnuť
         – Ak chcete hladať utopené peniaze z mestskej kasy tak ste na zlej adrese, skúste si preklepnúť pár mestských podnikov, napr. TT komfort kde je 50% vlastníkom mesto ako sa tam strácajú peniaze bez tendrov a pod.  a každoročne oveľa vačšie čiastky ako nejakých smiešnych 20000€ na lumen

 4. 4
  Dominika Rackova says:

  Mám len jednu otázku . O akú akciu išlo vo vašom prípade pán Novotný ? Pretože ja som o nejakej takej akcie nevedela no za to o Lumene viem . Nemusia ma tam odviezť dopravím sa tam sama , pretože chcem a nik ma nemusí volať. No a ešte jeden malý dotaz . Toto má byť fórum kde sa píše názor na stavanie stromčeka a nie debata o Lumene .

 5. 5
  Ela says:

  je sice pekne, ze ma Trnava vyzdobu a vsetci chapeme, ze to nie je jednoduche ju spravit, ale preco sa to neda zorganizovat bez toho, aby na to zase niekto doplatil? a prave nase deti? vzdy tam musi byt nejaky zadrhel…a celkom som nepochopila narazku na Lumen a zvazanie autobusmi. pokial viem autobusmi tam chodia ludia zo zahranicia a na vlastne naklady – z Madarska, Rakuska, Rumunska a Slovinska, atd…Lumen si rozhodne nepotrebuje kupovat ani zvazat ludi, ocividne je dost zaujimavy nielen pre ludi z celeho Slovenska, ale aj pre zahranicnych ludi…

  • 5.1
   ja says:

   Trnava má nejakú vianočnú výzdobu? Tomu sa hovorí výzdoba? Neblaznite, chodte sa pozrieť na dediny a uvidíte výzdobu…

 6. 6
  Dominik Suplata says:

  Rozmyslam, kolko autobusov by stacilo, aby tranportovalo 8000 ludi (ak zratame, ze do autubusu sa zmesti 70 ludi, tak cca 114 autobusov ?) :) A tolko som ich tam teda nevidel… Tedaaaa videl som jeden mikrobus.. ale myslim, ze bol pre kapelu.. Napriek tomu si myslim, ze nie je podstatne, ci sa ludia na Lumen dostanu vlakom, autobusom, alebo aj niekde z prednadrazia peso… A stromcek na namesti je super, ale Lumen je proste fenomeeeeeeen :)

  • 6.1
   Jožko says:

   Lumen je fenomén? :D Lumen je fenomén akurát tak pre fanatických krížikárov. Dám Vám návrh – poskladajte sa na váš fenomenálny Lumen sami a dovoľte, aby sa za 1.000.000 sk urobilo v meste viac, ako len pošahaná jesusdisko. Potom sa môžeme baviť o tom, či je fenomálny Lumen alebo ihriská pre deti na sídliskách

 7. 7
  piki says:

  Lumen- to myslíte ten festival s kvalitnými kapelami z celého sveta typu delirious? doprevadzany kvalitnými prednáškami a diskusiami či alternatívnym stage-om spolu s mladežnickou kaviarňou určenou na porozpravanie sa a zahratie si spoločenských hier zadarmo, na ktorom sa v posledných rokoch zúčastňuje cca 8-10 tisíc účastníkov zo slovenska a okolitých krajín s takmer nulovou vytrznostou a ktoré pripravuje viac nez 250 mladých dobrovoľníkov z tt a okolia bez naroku na odmenu a po ktorom zostane vždy v nedelu krasne vyupratovane námestie? A to TÚTO akciu chcete prepierat pri niečom takom ako je stavanie vianočného stromceka?… Treba si aspoň vybrať porovnateľnú akciu (AK taká je v tt) AK sa chce útočiť na akciu s dvadsať ročnou úspešnou tradíciou… Prajem pekny večer.

  • 7.1
   sanchez says:

   Ja si myslim ze po piki-ho komente netreba uz asi nic dodat, v skratke rozumny clovek nemoze porovnavat v kvalite Audi A8 /LUMEN/ a nejaky trabant….. treba sa trosku zamysliet nad samym sebou…. mozno aj opravit nejaky ten vyrok racej…..

 8. 8
  ivan novotny says:

  Vazeni,
  ja som sa nechcel nikoho dotnut a Lumen bol iba v zatvorke, ako priklad toho, ze sebelepsia akcia organizovana v Trnave potrebuje “cezpolnych” navstenikov aby bola uspesna !!!

 9. 9
  Martin Královič says:

  Ivan, ja pevne verim tomu, ze si sa nechcel nikoho dotknut a dufam, ze nepatris do klubu tych, ktori maju Festival Lumen v zuboch len kvoli tomu, ze je to najvacsie kulturne podujatie v celej Trnave. Ale je rozdiel, ked povies o festivale, ze “potrebuje cezpolnych navstevnikov” alebo ked napises “ak by organizator chcel, aby sa mu zucastnilo akcie vela ludi, musi si ich priviezt autobusmi /vid. LUMEN/” … Verim tomu, ze to bolo len male nedorozumenie :)

 10. 10
  ivan novotny says:

  martin,
  Ty velmi dobre poznas moj nazor na LUMEN a ja ich casto nemenim, takze musim iba suhlasit so vsetkym co si napisal, lebo to je vsetko pravda. Hlavne nemam Lumen v zuboch, lebo pomaha k zviditelneniu Trnavy. To co mam v zuboch sem pisat nebudem, lebo je to diskusia o stavani vianocneho stromceka. :)

 11. 11
  Jovany says:

  Aby ste sa neposrali pánbičkari.Aj na politickú pieseň chodilo viac ako 1000 komančov.A čo??? To neznamená že to automaticky musí byť dobré.

  • 11.1
   Martin Královič says:

   Jovany, uz som sa zlakol, ze tu bude chybat nejaky primitivny nazor… :)

   Ak budes pripraveny inteligentne komunikovat a argumentovat, tak sa ozvi. Ja medzitym uvediem zopar faktov:
   1) Festival Lumen je momentalne jednym z najstarsich kulturnych podujati v Trnave a v roku 2012 to bude uz 20ty rocnik. (Len pre informaciu, viac rocnikov mali len Trnavske zborove dni).
   2) Festival Lumen je najvacsie kulturne/hudobne podujatie v celej Trnave a rocne sa ho zucastni viac ako 10 000 ucastnikov.
   3) V ramci strednej Europy je to najvacsi festival modernej krestanskej hudby
   4) Ak neratame Tradicny Trnavsky Jarmok, tak Festival Lumen si zaroven drzi prvenstvo co sa tyka podpory podnikatelov v Trnave – skuste sa niekedy pocas Festivalu Lumen prejst po Trnave – kaviarne, cukrarne, restauracie a pizzerie su plne tak, ako s vynimkou jarmoku nie su NIKDY pocas celeho roka.
   5) Monitoringy medii jednoznacne ukazuju, ako Festival Lumen prispieva ku zviditelneniu mesta Trnava – ak sa napriklad pozrieme na monitoring medii z posledneho rocnika, pocet medialnych vystupov (clanky, tlacove spravy, fotoreporty, reportaze, televizne spravodajstvo, …) presiahol akukolvek inu informaciu suvisiacu s Mestom Trnava v roku 2011 (to si mozete kludne overit pomocou medialnych monitorovacich nastrojov).
   6) Ti, co maju Festival Lumen v zuboch tvrdia, ze Festival Lumen neprinasa ziadny prinos Trnavskym podnikatelom – ze ucastnici su ubytovani v skolach a nie v hoteloch – ja iba pripominam, ze pocas Festivalu Lumen zaplatime trnavskym hotelom zhruba 150 noci pre kapely – a som si isty, ze ziadny iny festival v Trnave im tolko penazi neprinesie. A k tomu prinosu pre Trnavskych podnikatelov este raz odporucam precitat si bod 4.
   7) Mesto Trnava dotovalo Festival Lumen 2011 sumou 20 000,- Eur. Organizatori k tejto sume dokazali zohnat dalsich 60 000 Eur. Som presvedceny o tom, ze ziadne ine kulturne podujatie v Trnave (opravte ma ak sa mylim) neprinieslo takuto pridanu hodnotu ( + 300%).
   8) V neposlednom rade ide aj o medzinarodny rozmer – medzinarodnou ucastou, ktora sa pohybuje v stovkach osob je Festival Lumen jednoznacnym lidrom v ramci podujati v celej Trnave.

   Jovany, skus odfiltrovat primitivne urazky a skus ukazat, ci dokazes inteligentne argumentovat.

   • 11.1.1
    Jovany says:

    Martinko,všetko čo píšeš je asi pravda.Ale znovu poukazujem že aj komunisti robili Medzinárodný festival politickej piesne a chodila naň komunistická mládež z NDR, Maďarska,Poľska a ČSSR.Jednoducho Lumen je presne to isté.Je to festival jednej ideológie bez umeleckej a kultúrnej hodnoty.Viem že neprekročíš svoj tieň ale ak sa pozrieš na Lumen očami neveriaceho človeka,tak je to fakt len odpad ako napísal Heyyy.

    • 11.1.1.1
     Martin Královič says:

     Jovany, tesim sa, ze tentokrat si nepouzil zbytocne urazky a celkom inteligentne si vyjadril svoj nazor – to si vazim a davam palec hore na Tvoj comment.

     Trochu mi je luto, ze nevnimas kulturnu a umelecku hodnotu Festivalu Lumen. Ja napriklad nemusim metalovu hudbu, ale nedovolim si o metalovom koncerte/festivale povedat, ze je to odpad. Rovnako nemusim foklor, ale o festivale Trnavska brana nenapisem, ze nema umelecku alebo kulturnu hodnotu. A len kvoli tomu, ze neholdujem folkloru, nebudem predsa bojovat proti folklornemu festivalu, nebudem o nom tvrdit, ze je odpad a nebudem na neho kydat za kazdu cenu.

     Este k tej ideologii – neviem, kolko krat si sa Festivalu Lumen osobne zucastnil, ale ked si ako ukazku dame napriklad toto video:

     http://www.youtube.com/watch?v=XhnCzj7W2Uc

     – po jeho vzhliadnuti, pride Ti Festival Lumen ako nejaky extremne katolicky/nabozensky zamerany festival? Su ludia na tom videu nejaki fanatici? Podla mna nie. Su uplne normalni. Ked ich stretnes niekde na diskoteke, alebo v nejakom pube, tak Ti nevadia – ale zrazu su na krestanskom festivale a uz su z nich fanatici a “zmagoreni cirkvou” ? Alebo sa na to pozrime inac – na Festival Lumen choda aj neveriaci ludia – a od mnohych z nich mame feedback, ktory je pozitivny, ktory hovori o tom, ze ta hudba je kvalita, moderna a profesionalna. Su pre Teba aj tito neveriaci ludia nabozenskymi fanatikmi len preto, ze pridu na krestansky festival?

     Jovany, si si isty, ze je potrebne nieco odsudit uz len z principu? Len preto, ze to ma krestansku nalepku?

 12. 12
  heyyy says:

  Lumen je fakt odpad… sorry . Moj nazor. Ale pocuvat mladych ludi ako rapuju o Jeziskovi a potom death metalove songy s krestanskymi textami …. no fuuj.
  A ani sa necudujem ze Vam tam chodi tolko ludi…ked je tolko ludi zmagorenych cirkvou…

 13. 13
  Roman L. says:

  :D:D:D tak to ano

 14. 14
  Ujo Palo says:

  Aby ste sa tu nehádali… Nemohli by sa Vianočné trhy konať počas festivalu Lumen?

 15. 15
  Jovany says:

  Ujo Palo my sa nehádame.My len hľadáme spoločnú reč.Ja nemám nič proti festivalu Lumen ani proti tým čo tam chodia.Ja som len reagoval na to ako podráždene tu niektorý hlboko veriaci reagovali na úplne nepodstatnú poznámku pána Novotného.To Martinko že ja nechodím na Lumen a ani na Dúhove pochody je preto že mám iné životné hodnoty.A to som sa ti snažil vysvetlil.A ešte niečo ako bonus,aj keď som si istý že to nedopozeráš do konca.
  http://www.youtube.com/watch?v=KwSbTFL1v7M

 16. 16
  Lesana says:

  Preco sa stromcek nemoze stavat v noci, nadranom ci v sobotu poobede? To tu je neustale socializmus ze vtedy robia na fuskach ti ludia? Stefanikova by bola volnejsia, po pol noci nikomu by neprekazali a trnavcanov by rano prekvapil pekny stromcek.

  • 16.1
   igi says:

   možno, keby sme bývali v rakúsku, tak by nás takto niekto prekvapil, alebo neviem kde, stavajú v noci potajomky stromčeky…ale kedže to stavajú zamestnanci asi mestskej firmy, tak to robia vo svojom pracovnom čase…

  • 16.2
   pepo says:

   hlavne, by nikomu nevadil hukot žeriavu, niekedy v noci, že ano….

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.