reklama

Cestovanie autobusmi v Trnave má byť od augusta drahšie

Cestujúci využívajúci služby Mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Trnave si pravdepodobne od 1. augusta 2012 za zvezenie priplatia.

O návrhu na úpravu cien cestovného budú hlasovať poslanci mestského zatupiteľstva na najbližšom zasadnutí 26. júna.

Nový výmer počíta so zvýšením ceny obyčajného cestovného lístka v prípade platby v hotovosti zo súčasných 50 na 80 centov, v prípade platby cez SMS správu bude cena 70 centov.

Zľavnený cestovný lístok má stáť od 1. augusta namiesto súčasných tridsať o dvadsať centov viac. O 0,10 eura majú platiť viac aj cestujúci za batožinu a za psa (40 resp. 60 centov).

Návrh počíta so zachovaním súčasných cien za detský kočík (0,30 €) aj zľavneného cestovného pre dôchodcov osoby so zdravotným postihnutím (0,10 €).

ILUSTRAČNÉ FOTO

Lacnejšie budú cestovať držitelia čipových kariet. Obyčajný lístok ich bude stáť 60 centov (doteraz 40 centov), zľavnený lístok má stáť 40 centov (doteraz 20 centov).

V súčasnosti využíva čipové karty 56 percent cestujúcich, 44 percent cestujúcich platí v hotovosti. Prioritou prevádzkovateľa MAD je zvýšiť využívanie čipových kariet, a tým urýchliť nastupovanie, odstrániť kontakt vodiča s cestujúcimi a s peňažnou hotovosťou.

Výhodou pre držiteľov čipových kariet má byť aj bezplatné prestupovanie na ďalší spoj do 50 minút od nástupu na prvý spoj.

Ceny cestovného v trnavskej MAD sa nemenili od 1. januára 2009.

Od toho obdobia dopravca zaznamenáva neustále znižovanie tržieb, čím sa mu zvyšujú náklady na prepravné služby. Tieto náklady následne dopravca formou preukázanej straty v zmysle zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme na pravidelné autobusové linky uzatvorenej medzi mestom a dopravcom uplatňuje na mesto Trnava, ktorému tým rastú náklady na prevádzkovanie mestskej autobusovej dopravy,” uvádza sa v texte k predloženému materiálu.

Od 1. augusta by mala vstúpiť do platnosti aj projekt optimalizácie MAD. Jeho súčasťou má byť zavedenie intervalovej dopravy, celková zmena cestovných poriadkov aj zavedenie nových autobusových zastávok.

NÁVRH CENOVÉHO VÝMERU MAD V TRNAVE OD 1. AUGUSTA 2012

Cena cestovného lístka pri platbe v hotovosti (v eurách):
aktuálna / navrhovaná cena
a. obyčajný cestovný lístok 0,50 / 0,80
b. SMS lístok — / 0,70
c. cestovný lístok so zľavou 0,30 / 0,50
d. cestovný lístok za batožinu 0,30 / 0,40
e. cestovný lístok za psa 0,50 / 0,60
f. cestovný lístok za detský kočík 0,30 / 0,30
g. cestovný lístok pre občanov nad 70 rokov veku 0,10 / 0,10
h. cestovný lístok pre osoby s preukazom ZŤP 0,10 / 0,10

Cena cestovného lístka pri platbe čipovou kartou (v eurách):
aktuálna / navrhovaná cena
a. obyčajný cestovný lístok 0,40 / 0,60
b. cestovný lístok so zľavou 0,20 / 0,40
c. cestovný lístok za batožinu 0,20 / 0,30
d. cestovný lístok za psa 0,40 / 0,50
e. cestovný lístok za detský kočík 0,20 / 0,20
f. cestovný lístok pre občanov nad 70 rokov veku 0,07 / 0,07
h. cestovný lístok pre osoby s preukazom ZŤP 0,07 / 0,07

Za cenu cestovného lístka so zľavou sa prepravujú:
a. dieťa po dovŕšení 6. roku veku do dovŕšenia 15. roku veku
b. každé ďalšie dieťa do dovŕšenia 6. roku veku v sprievode toho istého cestujúceho
c. žiaci a študenti do 26. roku veku študujúci
1. na základných a stredných školách podľa osobitného predpisu v dennej forme štúdia
2. na vysokých školách podľa osobitného predpisu v dennej forme štúdia
3. v zahraničí, ktorých štúdium sa považuje za rovnocenné so štúdiom na školách zriadených v Slovenskej republike.
d. držitelia zlatej a diamantovej plakety prof. MUDr. J. Janského a držitelia medaily prof. MUDr. Jána Kňazovického

Cena cestovného lístka pri prestupe len s použitím čipovej karty:
a. Cestujúci po prestupe na iný spoj MAD Trnava len cez čipovú kartu do 25 minút (návrh 50 minút) od nástupu na predchádzajúci spoj pri druhu cestovného lístka.
aktuálna cena:
1. obyčajný cestovný lístok 0,20 eura
2. cestovný lístok so zľavou 0,10 eura
navrhovaná cena:
3. návrh 0,00 eura

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2012 16:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

18 komentárov pre “Cestovanie autobusmi v Trnave má byť od augusta drahšie”

 1. 1
  jop says:

  preco ma cesta do roboty autom vyjde lacnejsie ako autobusom aj pri tychto cenach pohonnych hmot? pretoze je dobre nastavena cenova politika :)

 2. 2
  Weighted says:

  Mozni nejake Taxi mikrobusy by boli lacnejsie, nez cela MHD. Hlavne, ze dostali 19 novych busov za 5 percent ceny.

 3. 3
  Jozef says:

  “Vynikajuca” cenova politika. Relax taxi uz ponuka jazdu po Trnave za 1,99 €, takze ked pojdu traja taxikom, vyjde ich to lacnejsie ako autobusom, usetria dokonca 40 centov! Autobusmi bude jazdit este menej ludi. “Od toho obdobia dopravca zaznamenáva neustále znižovanie tržieb, čím sa mu zvyšujú náklady na prepravné služby.” Po 1. auguste dopravca zaznamena este vacsie znizovanie trzieb a zvysia sa mu a teda mestu naklady na dotaciu MHD a vysledok? Autobusy budu poloprazdne a budu vozit vzduch, cesta autom bude vyhodnejsia a mesto bude musiet este viac dotovat MHD z nasich penazi.

  • 3.1
   Will says:

   OK, co tak iniciovat miestne referendum za zrusenie MHD ? Naco je nam takyto podnik ? Ved to uz aj mamicka s kocikom si rasej privola taxik, ktory ju odvezie kedy chce a kam chce ? Vase navrhy ?

   • 3.1.1
    naex says:

    presne tak ! zrušiť túto NEhromadnú dopravu a zaviesť školské autobusy zdarma – tých pár ludí rozveza aj prímestská doprava! stačilo by len niektoré linky upraviť …

  • 3.2
   ... says:

   Suhlasim, ze sa este viac naplnia cesty a ludia budu chodit viac autami. Keby aspom sraci na radnici dokazali za 50 rokov rozsirit cesty v meste. Lenze ked maju v hlavach nakakane, tak zapchy budu v trnave donekonecna. Vivat ! Trnava asy na vac nemaaa.

 4. 4
  peter says:

  50 centov na kartu by som akceptoval, 60 nie. MHD budem využívať len na cestu cez celé mesto. Väčšinu kreditu z karty teraz míňam na trase Linčianska – žel. stanica, prip. Hospodárska. To sa mi už od 1.8. neoplatí. 20 min mi to trvá peši.

 5. 5
  lima says:

  co tak si kupit cipovu kartu a nemusiet sa zdrziavat pri vodicovi kupovanim listka, kedze s cipovou kartou sa bude dat nastupovat aj druhymi dverami? :)

 6. 6
  pracujúci says:

  Bývam pri bille na sladovníckej,ked idem z práce z TAZky (15:30) mhd ide o 15:45, musím vystúpiť pri nemocnici a potom si to aj tak odšľapať pešo k bille. Doma som 16:15. Keď idem autom z práce, som doma 15:50. Prečo by som mal chodiť busom a platiť po novom 1,20 e, keď ma cesta autom výjde tak isto a som ešte skôr doma…..
  A som zvedavý na tú optimalizáciu dopravných liniek… to bude asi ,,veľké” prekvapenie…

 7. 7
  Mihoč says:

  MAD je dobrá akurát pre seniorov a žiakov dochádzajúcich do škôl na druhom konci mesta, prípadne pre obyvateľov Modranky, Hrnca a BíKej. Bežný pracujúci človek nebude platiť 80 centov, keď môže ísť radšej pešo, spraví niečo pre svoje zdravie a príde o 10 minút neskôr ako busom.

  …a to ani nehovorím o bicykli – v dopravnej špičke jednoznačne najrýchlejší dopravný prostriedok v Trnave.

 8. 8
  Vierulda says:

  decká, čo chodia busom do/zo školy o 100% drahšie?? to kto múdry vymyslel??
  a to sa podľa nového nedostanú do školy jedným autobusom, ale budú musieť prestupovať. Fakt máme múdrych ľudí, ozaj spoplatniť aj vzduch v tých autobusoch, čo tam dýchame!

 9. 9
  milos says:

  neviem kto riadi SAD, asi zas nejaka politicka tlacenka, ale panov tazko zmyslajucich treba prepustit a dat tam nejakeho krizoveho managera, ktory postavi podnik na nohy a dostane ludi do autobusov…. polanci sa tiez vedia len vyhovarat ze par rokou sa nezdvyhlo cestovne… aj ja chcem byt taky poslanec:)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.