reklama

Z bývalej mestskej skládky v Bolerázi bude zelená lúka obkolesená stromami

Skládka odpadu v Boleráze na ploche sedem a pol hektára sa do roka zmení na trávnatú lúku s vtáčím zobom a hlohom, obkolesenú javormi, višňami, orechmi a dubmi. Vlastníkom a prevádzkovateľom skládky je mesto Trnava.

Práce na rekultivácii skládky sa začali v júni tohto roku. Na spodnej hrane skládky bol sanovaný oporný múr a zemná hrádza. Po vykonaní terénnych úprav a vytvarovaní telesa skládky sú postupne navážané a zhutňované jednotlivé rekultivačné vrstvy, ktoré majú zabrániť kontaminácii zrážkových vôd a ich kontaktu s odpadom.

Zároveň bola v spodnej časti skládky vybudovaná zberná nádrž priesakových vôd. V súčasnosti prebiehajú práce na veľkoplošnej akumulačnej nádrži, do ktorej budú priesakové vody prečerpávané výtlačným potrubím, aby sa mohli voľne odparovať. Odvádzanie skládkových plynov bude zabezpečené približne dvadsiatimi piatimi šachtami.Pohľad na časť bývalej skládky a výsledok po realizovaní prvých rekultivačných prác

Foto: pre mesto Trnava Lukáš Královič

Zatrávnenie plochy a výsadba spomínaných stromov a kríkov tvoriacich izolačnú zeleň na obvode skládky sa uskutoční po jej celkovom prekrytí. Zloženie priesakových vôd a skládkového plynu bude naďalej monitorované.

Na realizáciu projektu Skládka odpadu Boleráz – rekultivácia získalo Mesto Trnava nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Životné prostredie.

Projekt je spolufinancovaný Kohéznym fondom Európskej únie. Celkové oprávnené výdavky na rekultiváciu predstavujú sumu 3,66 milióna eur. Mesto sa na spolufinancovaní projektu podieľa sumou vo výške 5 % z oprávnených výdavkov a úhradou všetkých prípadných neoprávnených výdavkov projektu.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 9. októbra 2012 12:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Z bývalej mestskej skládky v Bolerázi bude zelená lúka obkolesená stromami”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.