reklama

Nemocnica môže naštartovať proces zmeny územného plánu pre komerčnú vybavenosť

Mestské zastupiteľstvo povolilo spracovanie zmien v Územnom pláne mesta Trnava na základe žiadosti Fakultnej nemocnice (FN) Trnava, ktorá predala časť svojich pozemkov v zadnej časti areálu súkromnej firme za účelom výstavby obchodného centra.

S výstavbou komerčnej vybavenosti aktuálne platný územný plán v tejto lokalite v súčasnosti nepočíta. Nemocnica získala za predaj pozemkov s rozlohou viac ako dva hektáre 2,14 milióna eur, ktoré plánuje využiť na nákup nových moderných zdravotníckych prístrojov.

Ako pripomenul riaditeľ FN Martin Tabaček priamo na rokovaní zastupiteľstva, nemocnica pripravuje v budúcnosti rozsiahly projekt modernizácie a výstavby nového pavilónu a pozemky v zadnej časti areálu zaradila medzi prebytočný majetok.

Predložený materiál vyvolal viac ako hodinovú rozpravu poslancov.

nemocnica-pozemky-2
Predané pozemky sa nachádzajú v juhovýchodnej časti areálu nemocnice

Na rokovaní sa zúčastnil aj poslanec NR SR Jozef Viskupič, ktorý vyjadril pochybnosti nad cenou za predaj pozemkov a poukázal na riziko, že mesto svojím rozhodnutím zvýši investorovi hodnotu pozemkov, ktoré odkúpil ako nezastaviteľné plochy a po zmene územného plánu sa ich cena znásobí.

Zároveň požiadal poslancov, aby si nechali na rozhodnutie viac času a umožnili zaradiť do procesu aj verejnosť.

Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva Matej Lančarič vymenoval niekoľko negatív, ktoré povolenie zmeny územného plánu podľa jeho názoru prinesie.

Výstavba komerčného centra bude mať negatívny dopad na zdravie a pohodu pacientov v podobe zvýšenej hladiny hluku, prašnosti, exhalátov z výfukových plynov. Ďalším negatívom je ďalšie zhustenie dopravy výstavbou tretej kruhovej križovatky na Tamaškovičovej ulici, čo prinesie zhoršenie plynulosti premávky a dopravné kolapsy. Náhradná zeleň, ktorú prikážeme investorovi vysadiť nič nerieši, pretože príde deň, kedy predajú aj ďalšie pozemky,“ uviedol Lančarič s dovetkom, že k žiadosti navyše chýbajú štúdie, vyjadrenia a odborné posudky.

Opačný názor prezentoval poslanec a bývalý riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek: „Ak chceme hľadať problémy, tak ich nájdeme. Niekde však začať treba. V Trnave potrebujeme kvalitnú a funkčnú nemocnicu. Dopravné zmeny podľa môjho názoru nebudú mať vážne dopady. Zmenu podporujem,“ povedal.

Jeho slová podporila aj poslankyňa Marta Gubrická. „Teraz tu nehovorme o stromčekoch, chceme mať v Trnave kvalitnú modernú nemocnicu, to je dôležité.

Otázniky nad situáciou vyvoláva podľa poslanca Štefana Krištofíka skutočnosť, že žiadosť o spracovanie zmeny podáva ten, ktorý pozemky predal, a nie nový vlastník. „Je tu nešťastne zvolená postupnosť krokov, ktorá vyvoláva v občanoch oprávnené podozrenia, že to nie je s kostolným poriadkom,“ poznamenal a pripomenul, že plánovaná modernizácia nemocnice sa nijako netýka pozemkov, o ktorých sa má teraz hlasovať.

O zmenu územného plánu sme požiadali v čase, keď sa ešte iba rokovalo o podmienkach zmluvy s investorom,“ upresnil šéf nemocnice Tabaček s pripomienkou, že v prípade, ak mesto zmení územný plán, tak vzrastie bonita aj voľných pozemkov vo vlastníctve FN, ktoré majú byť v budúcnosti uvoľnené na predaj.

To znamená, že nemocnica získa vďaka zmene územného plánu viac peňazí. Tie budú investované do novej stavby,“ doplnil.

Poslanec Lančarič neskôr navrhol, aby bol materiál z rokovania stiahnutý. V hlasovaní návrh podporili traja poslanci, 22 bolo proti a štyria sa zdržali.

Pripomínam, že dnes rokujeme o tom, či povolíme alebo nepovolíme spracovanie, zdôrazním ešte raz, spracovanie návrhu zmeny územného plánu a nie o zmene územného plánu. Toto je len akýsi štartovací výstrel, ktorý spustí celú legislatívu, ktorá štúdiami, vyjadreniami odborníkov a inštitúcií ukáže, aká môže byť situácia v danej lokalite. Ak návrh stiahneme, nedozvieme sa, či tento projekt je alebo nie je vhodný pre dané územie,“ zdôraznil viceprimátor Bystrík Stanko.

Súčasťou ďalšieho procesu je okrem iného aj prerokovanie zámeru s účasťou verejnosti.

Poslanci napokon pomerom hlasov 26 za 3 proti odsúhlasili povolenie spracovania zmien. Materiál sa vráti na rokovanie zastupiteľstva po tom, ako nemocnica absolvuje celý legislatívny proces a získa všetky relevantné vyjadrenia dotknutých inštitúcií.

Až po dokončení tohto procesu budú poslanci rozhodovať o prípadnej zmene v územnom pláne.

Ulož ako PDF
Napísal 29. apríla 2014 19:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nemocnica môže naštartovať proces zmeny územného plánu pre komerčnú vybavenosť”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.