reklama

V areáli nemocnice môžu stavať obchody. Návrh na stiahnutie materiálu aj referendum poslanci odmietli

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili návrh na zmenu územného plánu v areáli Fakultnej nemocnice Trnava. Pomerom hlasov 23 za, traja proti a traja sa zdržali tak umožnili súkromného investorovi začať s výstavbou avizovaného komerčného obchodného centra.

Dotknuté pozemky vo východnom cípe nemocničného areálu s rozlohou viac ako dva hektáre predala nemocnica developerskej firme Istrofinal zo Žiliny za 2,14 milióna eur. Doteraz platný územný plán v tejto lokalite neumožňoval komerčnú výstavbu.

Pred rokovaním zastupiteľstva navrhol nezávislý poslanec Matej Lančarič tento bod stiahnuť z programu rokovania.

“Projekt vyvolal kritiku verejnosti v súvislosti s rizikom dopravných problémov, ochrany životného prostredia, zdravia a pohodlia pacientov. Veľa vecí zostáva nejasných a nedoriešených. Z etického hľadiska by bolo vhodnejšie, keby o tejto zmene hlasovalo nové mestské zastupiteľstvo, ktoré bude mať čerstvý mandát od občanov. Nepovažujem za etické, aby súčasné zastupiteľstvo rozhodovalo o tak citlivej téme dva mesiace pred voľbami,” vysvetlil svoj postoj.

nemocnica-pozemky-1
Pozemky v zadnej časti areálu získal investor, plánuje tu stavať obchody

Poslanci väčšinou hlasov tento návrh neschválili. Lančarič prišiel v rozprave k tomuto bodu rokovania aj s druhou pripomienkou v podobe návrhu na vyhlásenie miestneho referenda, v ktorom by svoj postoj k zmene územného plánu a pripravovanej výstavbe obchodných jednotiek v areáli nemocnice vyjadrili občania mesta Trnava.

Referendum navrhol spojiť s komunálnymi voľbami. “Navrhujem, nech sami ľudia rozhodnú o tom, či chcú alebo nechcú v areáli nemocnice obchodné centrum. Do termínu volieb by nebol problém vyrobiť anketové lístky, spojenie s voľbami by výrazne ušetrilo náklady na realizáciu referenda,” poznamenal.

Ani s týmto návrhom sa poslanci nestotožnili a vyhlásenie referenda nepodporili.

Ešte pred hlasovaním sa rozprúdila v poslaneckom pléne živá poldruhahodinová debata. Zapojilo sa do nej viacero zastupiteľov.

“Pýtam sa, čo tento projekt prinesie občanom mesta Trnava, keď v blízkosti máme tri podobné nákupné centrá. Zároveň sa pýtam, čo tento projekt prinesie fakultnej nemocnici – a tu vyvstáva otázka, čo alebo kto je fakultná nemocnica – či to je menežment, zamestanci alebo či sú to pacienti. Keď si zodpovedne odpovieme na tieto otázky, môžeme hlasovať o tejto zmene,” prehlásil poslanec Štefan Krištofík, poslanec za stranu Smer a pokračoval:

“Potešilo ma, že zamestnanci mestského úradu v procese prípravy lobovali za zmäkčenie dopadov tohto projektu. Musíme si uvedomiť, že čelíme realite stavania, bagrovania a hluku, len 16 metrov od najbližšieho lôžkového zariadenia. Na druhej strane je strategická vízia presunúť tieto nemocničné oddelenia inde. Čiže my už teraz odsúdime pacientov, aby čelili spomenutým problémom. Takže moja otázka zostáva: čím a komu týmto projektom pomôžeme,” uviedol Štefan Krištofík.

V ďalšom príspevku obvinil poslanec Smeru Marcel Behro kolegu Lančariča z predvolebnej kampane a požiadal ho, aby bol vo svojich vystúpeniach korektný. Lančarič jeho slová odmietol a pripomenul, že rovnaké názory ako dnes zastával aj v minulosti.

Poslanec za Smer Miloš Krištofík vo svojom príspevku pripomenul, že súčasťou projektu je vybudovanie kruhovej križovatky Tamaškovičova – Bulharská, čo podľa jeho slov v tomto úseku zlepší súčasnú dopravnú situáciu.

“Keď si niekto myslí, že kvalita nemocnice spočíva vo vzdialenostiach od dopravných ciest, od hluku alebo veľkosti parku, a nie od kvality lekárov a personálu, tak je podľa mňa na náramnom omyle. Hovorím z vlastných skúseností – pacienti aj z Trnavy urobili prvé – posledné, aby sa dostali do Železničnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, ktorá stojí pri veľkých dopravných tepnách, tržnici a veľkých parkoviskách. Takže nemocnica nie je o hluku, ale o kvalitnej starostlivosti. Možno mi to voľbách zlomí krk, už som v tomto zastupiteľstve 20 rokov, ale poviem vám, že s nákupným centrom nemám problém,” povedala vo svojom príspevku poslankyňa Smeru Angela Štefániková.

V následnom hlasovaní sa 23 poslancov vyjadrilo za zmenu územného plánu, traja poslanci sa zdržali a traja boli proti.

hlasovanie-UPN-nemocnica
Výsledok hlasovania poslancov o zmene územného plánu v areáli nemocnice

Nemocnica podľa vyjadrenia riaditeľa Martina Tabačeka z apríla tohto roka plánuje získané peniaze investovať do nákupu nového, moderného prístrojového vybavenia, aj do výstavby nových parkovacích miest.

Ako informoval šéf nemocnice, predaj 2 hektárov nevyužívaných pozemkov nemusí byť zďaleka jediným. Plány vedenia nemocnice počítajú s výstavbou nového pavilónu v prednej časti areálu, kam by sa presťahovali viaceré oddelenia a vznikol by kompaktný pavilón pod jednou strechou.

Zadná časť areálu, kde sú v súčasnosti umiestnené napríklad neurologické oddelenie, gynekologicko-pôrodnícka klinika, novorodenecké oddelenie, kožné oddelenie a urgentný príjem, by mala byť podľa týchto plánov v budúcnosti rovnako ponúknutá na predaj za účelom komerčnej výstavy v podobe obchodov alebo bytových domov.

O pripravovanom megaprojekte v hodnote desiatok miliónov eur sme informovali v tomto článku.

Ulož ako PDF
Napísal 10. septembra 2014 14:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

42 komentárov pre “V areáli nemocnice môžu stavať obchody. Návrh na stiahnutie materiálu aj referendum poslanci odmietli”

 1. 1
  duch svaty says:

  Tuto a podobne lumparne im mozte obcania uz coskoro spocitat vo volbach. Spolok lokajov, ktori maju vlastnu hlavu akurat tak na to aby im do krku neprsalo.

  Banda ignorantov, spinavy mamon vladne svetom.

  Vidime sa pri urnach priatelia, tomuto treba vystavit raznu stopku raz a navzdy.

  • 1.1
   michal says:

   :D tak som si pozrel CV “nezavisleho” kandidata Brocku na jeho webe. Ved sa motal po verejnych funkciach takmer cely svoj profesionalny zivot ! A ked sa pozrieme na roky,tak zistime kto bol vtedy pri moci, a to Robov SMER. Je pekne co robi,ale nezavislost mu neuverim ani za nic !!!

   • 1.1.1
    duch svaty says:

    No kamos z teba by mali spravit vrchneho vysetrovatela, takuto zahadu rozlusknut to neni len tak :) aj hasici, policajti, sudcovia, lekari, prokuratori, uradnici ktori si dovolili pocas prvej ficovej vlady pracovat su na tom tak isto?

    • 1.1.1.1
     michal says:

     Je obrovsky rozdiel pracovat ako radovy zamestnanec a v riadiacej funkcii. Do riadiacej funkcie sa velmi tazko dostanes inak nez ako stranicky nominant, na to netreba byt velky vysetrovatel, to je fakt. Bohuzial to tak funguje.

     • 1.1.1.1.1
      duch svaty says:

      kde bol Brocka v riadiacej funkcii? prosim ta aspon netrep dve na tri, viem ze to mas prikazane ale maj kuska sebaucty prosim ta

      • 1.1.1.1.1.1
       jajo says:

       nehaj ho chudaka, ma schizu, lebo sam je smerak a musi sa tvarit, ze je proti velkemu robovi. smer povolal svoju gardu platenych diskuterov, ktori sa nam tu snazia nahovorit, ze ked je niekto referent na ministerstve, tak tam nejako ovplyvnuje dianie. michal by nam mohol priblizit, kde pracuje on a ako transparentne sa tam dostal, lebo o slovenských uradoch je zname, ze aj upratovacky na nich upratuju len a len po znamosti a to ani nemusia mat dve vysoke skoly ako Brocka.

 2. 2
  jajo says:

  Gratulujem KDH a SMER-u k zničeniu Trnavy, odveta príde čoskoro!!!! Lepšia Trnava do teho!!!

  • 2.1
   gabo says:

   Tie odvety by mali byť dve: jedná pri voľbách, kedy ich ľudia vykopnú a druhá po kolaudácií tej opachy, keď tam ľudia nebudú chodiť nakupovať a investor si za tu špinavosť rozbije v návratnosti hubu.

 3. 3
  Flego says:

  Stanko bol za ????? Dúfam že to nebol ten istý Stanko, čo nás tu ojebával, že zastaví zahusťovanie centra novou výstavbou, či?? https://www.trnava-live.sk/2010/09/29/kandidat-na-trnavskeho-primatora-bystrik-stanko-predstavil-volebny-program/ Chlap čo si sere do vlastnej huby má ešte tú drzosť kandidovať na primátora????

  • 3.1
   duch svaty says:

   presne tak kamos, to je ten Stanko co povedal ze otvori po volbach debatu o stadione mimo mesta :)

   Myslim ze Ice Bucket challenge alias schladenie hlavy prislo v tomto pripade este ovela skor ako ten original v Amerike. To je jak ked Gasparkovic povedal tri roky predtym ze cez google sa telefonuje ako s tym prisiel google samotny. Stankovi spravili ice bucket challenge hned po volbach :)

 4. 4
  5ulo says:

  Sledoval som zivy prenos zo zasadnutia a bolo mi zle.. tie argumenty PRE vystavbu boli tak chore, ze az.. popravde by som nechcel byt na Lancaricovom a Viskupicovom mieste (su to take cierne ovce a vsetko im zamietaju), lebo to ich marne usilie musi byt totalne demotivujuce a siluubierajuce. Jedini dvaja tam tusim rozmyslali ako normalni obcania Trnavy a to nemyslim len v tomto jedinom konkretnom pripade, ale vo viacerych bodoch, ktore na zasadnuti odzneli. Asi tak…

 5. 5
  MUDr. says:

  Náhodou bolo to zastupiteľstvo celkom poučné. Dozvedeli sme sa napríklad, že pacientom pomáha pri liečbe ruch veľkomesta. Na základe toho bol dnes náš primár pozrieť na Hlbokej ulici, že či by tam k ceste nebolo možné umiestniť postele s pacientmi.

 6. 6
  tictac says:

  Banda špín a vyvrhelov, sú to nenazrane prasce. Že sa tie uplatne špiny nehanbia pred zrkadlom. Každý Z nich by mal nosiť na krku tabuľu “som zlodej a okradol som toto mesto”

  • 6.1
   rbwtt says:

   Hovadá nenažrané, sa nedoblvete ráno ked sa pozrete do zrkadla…?

  • 6.2
   fifo says:

   Je to banda zlodejov.Najhoršie je,že v nemocnici a ani v okolí nie je,kde parkovať a pritom tam vyberajú parkovné.Kamarát tam dostal 20€ pokutu,lebo stál na zeleni.Keď sa opýtal,kde má parkovať,tak meskáči krčili plecami…že musíme vyberať…Jednoducho pred nemocnicou a vo vnútri nie je,kde parkovať!!!!Lenže týmto poslancom to je jedno,lebo oni si pokutu vybavia.Bročka to teho!!!!

 7. 7
  Peter says:

  To, čo predvádzajú poslanci SMERU a ich prisluhovači z KDH nemá obdobu. Schváliť zmenu územného plánu až po predaji pozemku na výstavbu obchodov!!!! Najprv musím mať zmenu územného plánu a potom budem predávať. Výstavba obchodov v tej lokalite je nezmysel a argumentovať, že urobia resp. prerobia križovatku Tamaškovičova a Bulharská je blud najvyššieho stupňa. Pri ďalších voľbách si SMERÁCI zas budú prisvojovať, čo pre Trnavu urobili ako to robia teraz.

 8. 8
  hugo says:

  Kašlite na tých zúfalcov ešte to tie 2 mesiace vydržíme
  Pozrite si:
  http://peterbrocka.sk/
  http://peterbrocka.sk/fotovideo.php
  a hneď dostanete LEPŠIU náladu !!
  ZA LEPŠIU TRNAVU !
  pošlite ďalej

  • 8.1
   miso says:

   citajte pozorne:
   P.B. zverenil svoj zivotopis, len akosi pozabudol napisat, kde pracuje dnes…
   http://www.peterbrocka.sk/ktosom.php

   • 8.1.1
    duch svaty says:

    mozes mu napisat, urcite ti rad odpovie. slusny clovek totiz odpoveda na email a spravy, nie ako nasi zastupcovia mesta za SMER, za styri roky co tam drepia som ani od jedneho nedostal na nic odpoved!

    • 8.1.1.1
     Flego says:

     To fakt ??? Ja som si myslel, že sa nebavia len so mnou, lebo ich obťažujem. Jediný čo mi slušne odpovedal je Maťo Lančarič a za to má môj hlas. A čo sa týka ostatných, keď oni ignorujú mňa tak ja budem ignorovať ich. Darmo teraz pred voľbami prejavujú záujem o občana, keď doteraz na mňa srali.

 9. 9
  Flego says:

  Aj na tomto hlasovaní je vidieť, že je úplne jedno či voliť Stanka, žitňanského alebo Kloknera. Všetko je to jedna SMERácko-KDHácka banda. Majú veľké reči ako bojujú o Trnavu, ale keď zavoňajú prachy hlasujú všetci rovnako.
  Jedinou alternatívou proti nim je Peter Bročka.

 10. 10
  jajo says:

  kde je v tejto chvili primator? co Butko teraz robi? kde je, ked sa pacha nepravost na obcanoch Trnavy? drzi hubu a krok… a Zitnansky s Kloknerom budu to iste. znacka KDH nema s dobrom nic spolocne.

  • 10.1
   mraz says:

   Butko sa ti na nejakú neprávosť vykašle. Čo urobil za tie jeho dobré platené roky na meste? Jeho zaujíma iba vlastný bachor!!!

  • 10.2
   watchdog says:

   Kde je primátor? Ten to už zabalil mesto riadi Stanko policajným štýlom.
   Butko sa teraz stará akurát tak o domček, ktorý si kúpil na Spiegelsaale
   a rekonštruuje mu ho náhodou tá istá firma, čo stavia WC na Radlinského – Povabau.

   • 10.2.1
    mraz says:

    A ešte dva domčeky sú v Dubovom na LV rodinných príslušníkov. Pokiaľ si pamatam tak niekde pred minulými voľbami uvádzal príjem, úspory a majetok ako žobrák a hľa!!! Pán Boh a ja mu to teda neodpustím.

 11. 11
  hamilton says:

  Važení diskutujúci,
  “plačete výborne no nad nesprávnym hrobom”.Od prvej zverejnenej informácie v marci 2014o zamýšľanej výstavbe na pozemkoch FN som bol proti tomu. Zistil som však, že právoplatná zmluva o predaji medzi FN a ISTROFINAL zo Žiliny(v tom čase ešte kupec nebol oficiálne známy!),bola uverejnená v centrálnom registry zmlúv 23.12.2013.Objektívne konštatované FN , ktorej zriaďovateľom je MInisterstvo zdravotníctva si s jeho súhlasom môže nakladať s jej majetkom podľa vlastného uváženia. To je nespochybniteľný fakt.Prečo však riaditeľ FN v čase keď už FN nevlastnila pozemky a peniaze za ne mala na svojom účte podal návrh na zmenu ÚP,a dokonca osobne za výstavbu loboval na predposlednom MZ je otázka dodnes nezodpovedaná.
  Teraz otázky na Vás:
  kto z Vás bol na verejnom prerokovávaní zmeny ÚP,kde mohol verejne deklarovať svoj názor na vec-nik
  kto z Vás bol na MZ v utorok a požiadal pred hlasovaním o zmene ÚP o vystúpenie pred poslancami ,vedením mesta, že ako občan má iný názor -nik.
  Pán Bročka, občianky kandidát, ktorý sedel v sektore pre verejnosť na moje sklamanie tiež ani” nemukol”.Mal jedinečnú možnosť predstaviť sa ako občiansky kandidát na primátora.Mám dať svoj hlas kandidátovi, ktorý na verejnosti nevie jasne formulovať svoj názor? Druhá možnosť je,že s tým súhlasí, potom sa v ničom neodlišuje od iných.
  Očakával som,že aspoň občania z Tamaškovičovej a Bulharskej , ktorých sa to odhliadnuc od pacientov FN dotkne najviac prídu osobne na MZ, ani “noha”.
  Je pravda, že Lančarič tentokrát skutočne hovoril k ” veci”,čo sa mu v minulosti často nestávalo,no tiež mam dojem, že pod vlyvom komunálnych volieb.Minulý rok keď sa odsúhlasoval “futbalový štadión”,nemal ani minimálnu námietku voči “daru mesta investorovi” vo forme 2 hektárov pozemkov v okolí štadióna v hodnote 6mil€, ktoré nemajú žiadny vzťah k štadiónu.
  Primitívnymi výpadmi na tomto fóre nezmeníte absolútne nič.Mesto , vláda si dovolí toľko,koľko si nechajú jej občania.

  • 11.1
   ferinco says:

   Velky suhlas!!! Len aby sme sa potom vsetci tomu bradatemu potencialnemu zachrancovi Trnavy nedivili ako trojskemu konovi pana P. Nech sa len dalej pekne bicykluje.

  • 11.2
   jajo says:

   Mily Hamilton alebo radsej pan Poor,
   co pisete, su nezmysly, toto mesto riadi prakticky vasa rodina, vedia to uz aj male deti, preto skutocne nikto neocakava, ze budete davat Brockovi hlas. Vrchol vsetkeho vsak je, ked sirite, ze tam nezavisly kandidat Brocka sedel, hoci tam nesedel. Naozaj neskutocne lzi z vasich ust na cloveka, ktory vas za celu svoju kampan ani raz nenapadol, nijako na vas nezautocil, na cloveka, ktory ponuka stale nove riesenia a postupy, ale v kritike nie je nijako vulgarne osobny a uz vôbec nie takym spôsobom ako vy a strana, ktorej zaujmy su vase vlastne. Jedine primitivne vypady na tomto fore su tie vase a vasich predstavitelov. Vulgarizmy, arogancia a neuveritelna tupost. Takze predtým ako opatovne vypisete text aspon na 50 riadkov, skontrolujte si nielen gramatiku, ale zratajte si aj vymyslene klamstva a ataky a tych nas do buducna usetrite.

  • 11.3
   duch svaty says:

   Kamos co si ochotny dat do stavky ze tam Brocka bol alebo nebol?

   Ale v pohode, treba si zvyknut na taketo trollovanie bude to na dennom poriadku.

   Je jeden taky pekny citat: Najprv sa ti budu smiat, potom na teba budu utocit a nakoniec aj tak vyhras.

   Teraz si ten citat skus prehodit do tejto situacie:

   Hahahah co chce ten bradaty fetak, ten moze akurat lavicky natierat (vysmech). Co ten Brocka vlastne chce, je to Poorov kon, neskuseny zametac parkov (utok). V novembri by mala teoreticka nastat tretia faza (vitazstvo). A teraz nech vas aj slak trafi :)

  • 11.4
   Otec Furas says:

   Zjavne ste tam na prerokovavani neboli, ked tvrdite ze nikto z obcanov proti tomu nevystupil. Viem minimalne o jednom cloveku ktory proti tomu vystupil.
   Takisto tvrdite ze kazdy ma pravo proti tomu verejne vystupit. Nie je to pravda. Ak by ste tam boli, tak viete ze na to aby ste mohli dostat slovo vas musi nominovat niektory z poslancov, co je velmi tazke dohodnut sa s niektorym aby vas nominoval. Takze chodte si vymyslat klamstva inde. Zjavne ste jeden z tych, ktorym nieco kvapne do vacku z predaja pozemkov alebo zo stavby obchodov.

  • 11.5
   jevgenin says:

   Súhlasím v tom, že tu ľudia plačú na nesprávnom mieste. Že na verejnom prerokovaní nebolo ani nohy, ani jeden z Trnavčanov, ktorí sú takí lokálpatrioti. Škoda, že tú “hrdosť” vedia prejaviť len ťukaním do klávesnice svojho počítača, pod utajeným menom na tomto fóre. Zastupiteľstvá sú verejné. Ale koľko tam chodí ľudí?

 12. 12
  papula says:

  Ak chcem najst nieco pozitivne pre pacientov tak jedine to, ze ak odpredaju tie stare budovy, kde sa nachadza neurologia, porodnica, transfuzne oddlenie, tak sa pacienti mozno dockaju modernejsich priestorov. ine pozitivum na tom nijak nemozem najst. Len aby sa prestahovali do naozaj modernych priestorov, ktore by mohli byt postavene s peniazkov, ktore sa z predaja zinkasuju. Ale tak to je UTOPIA :-)

 13. 13
  pepe1 says:

  Navrhujem aby vsetci ignorovali obchody ktore sa tam postavia!!! Nech vidia co si otom obycajny ludia myslia..takto najlepsie dame najavo ze aj ked si kupili tych co hlasovali za…, nás beznych ludi si nikto nekupi.. Neverim ze sa niekedy dockam novych pavilonov (napr.porodnice) to su len reci aby mali vyhovorku na predaj pozemkov…

 14. 14
  gabo says:

  Čo ste si zvolili, to tu máte. Snáď o dva mesiace budete mať viac rozumu a každého jedného čo zdvihol svoju nenažratú paprču za tento podvod na chorých ľuďoch definitívne vyženiete z MZ.

 15. 15
  Ferdinand says:

  Aké prínosy výstavba marketu prinesie? Vie to niekto? Kruhová kryžovatka ako protihodnota pre občanov mesta? To je úplne nemiestne, nakoľko ďalší rozvoj resp. výstavba modernej nemocnice s parametrami ako vo vyspelom svete bude týmto rozhodnutím nemožná. Smer a Kdh poslanci toto rozhodnutie je záujem občanov?

 16. 16
  mraz says:

  Všetci musíte presvedčiť rodinu, priateľov, kolegov a susedov, že musia ísť o pár týždňov k voľbám a musíte im vysvetliť čo títo … práve odhlasovali napriek obrovskému nesúhlasu obyvateľov Trnavy. Iba tak ich už konenčne vyženiete z mesta preč.

 17. 17
 18. 18
  jozef says:

  ja som len chcel redakcii podakovat, ze KONECNE niekoho napadlo vyvesit sem k clanku aj vysledky hlasovanie – resp. to, ako ktory poslanec hlasoval. Myslim, ze by bolo fajn, keby ste to pripojili k clanku vzdy, ak sa bude hlasovat na MZ o “dolezitejsich a citlivejsich” temach.
  Ludia to ocenia, ked si budu moct lahko najst ako ti, ktorych volili hlasovali.

 19. 19
  mraz says:

  Jožo Pobiecky hybaj kandidovať, teraz máš šancu!!!!

  • 19.1
   mraz says:

   Teda chcel so napísať: Jožo Pobiecky hybaj kandidovať, teraz máš šancu!!!! Len ukáž ako si za toto svinstvo hlasoval.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.