reklama

V areáli nemocnice môžu stavať obchody. Návrh na stiahnutie materiálu aj referendum poslanci odmietli

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili návrh na zmenu územného plánu v areáli Fakultnej nemocnice Trnava. Pomerom hlasov 23 za, traja proti a traja sa zdržali tak umožnili súkromného investorovi začať s výstavbou avizovaného komerčného obchodného centra.

Dotknuté pozemky vo východnom cípe nemocničného areálu s rozlohou viac ako dva hektáre predala nemocnica developerskej firme Istrofinal zo Žiliny za 2,14 milióna eur. Doteraz platný územný plán v tejto lokalite neumožňoval komerčnú výstavbu.

Pred rokovaním zastupiteľstva navrhol nezávislý poslanec Matej Lančarič tento bod stiahnuť z programu rokovania.

„Projekt vyvolal kritiku verejnosti v súvislosti s rizikom dopravných problémov, ochrany životného prostredia, zdravia a pohodlia pacientov. Veľa vecí zostáva nejasných a nedoriešených. Z etického hľadiska by bolo vhodnejšie, keby o tejto zmene hlasovalo nové mestské zastupiteľstvo, ktoré bude mať čerstvý mandát od občanov. Nepovažujem za etické, aby súčasné zastupiteľstvo rozhodovalo o tak citlivej téme dva mesiace pred voľbami,“ vysvetlil svoj postoj.

nemocnica-pozemky-1
Pozemky v zadnej časti areálu získal investor, plánuje tu stavať obchody

Poslanci väčšinou hlasov tento návrh neschválili. Lančarič prišiel v rozprave k tomuto bodu rokovania aj s druhou pripomienkou v podobe návrhu na vyhlásenie miestneho referenda, v ktorom by svoj postoj k zmene územného plánu a pripravovanej výstavbe obchodných jednotiek v areáli nemocnice vyjadrili občania mesta Trnava.

Referendum navrhol spojiť s komunálnymi voľbami. „Navrhujem, nech sami ľudia rozhodnú o tom, či chcú alebo nechcú v areáli nemocnice obchodné centrum. Do termínu volieb by nebol problém vyrobiť anketové lístky, spojenie s voľbami by výrazne ušetrilo náklady na realizáciu referenda,“ poznamenal.

Ani s týmto návrhom sa poslanci nestotožnili a vyhlásenie referenda nepodporili.

Ešte pred hlasovaním sa rozprúdila v poslaneckom pléne živá poldruhahodinová debata. Zapojilo sa do nej viacero zastupiteľov.

„Pýtam sa, čo tento projekt prinesie občanom mesta Trnava, keď v blízkosti máme tri podobné nákupné centrá. Zároveň sa pýtam, čo tento projekt prinesie fakultnej nemocnici – a tu vyvstáva otázka, čo alebo kto je fakultná nemocnica – či to je menežment, zamestanci alebo či sú to pacienti. Keď si zodpovedne odpovieme na tieto otázky, môžeme hlasovať o tejto zmene,“ prehlásil poslanec Štefan Krištofík, poslanec za stranu Smer a pokračoval:

„Potešilo ma, že zamestnanci mestského úradu v procese prípravy lobovali za zmäkčenie dopadov tohto projektu. Musíme si uvedomiť, že čelíme realite stavania, bagrovania a hluku, len 16 metrov od najbližšieho lôžkového zariadenia. Na druhej strane je strategická vízia presunúť tieto nemocničné oddelenia inde. Čiže my už teraz odsúdime pacientov, aby čelili spomenutým problémom. Takže moja otázka zostáva: čím a komu týmto projektom pomôžeme,“ uviedol Štefan Krištofík.

V ďalšom príspevku obvinil poslanec Smeru Marcel Behro kolegu Lančariča z predvolebnej kampane a požiadal ho, aby bol vo svojich vystúpeniach korektný. Lančarič jeho slová odmietol a pripomenul, že rovnaké názory ako dnes zastával aj v minulosti.

Poslanec za Smer Miloš Krištofík vo svojom príspevku pripomenul, že súčasťou projektu je vybudovanie kruhovej križovatky Tamaškovičova – Bulharská, čo podľa jeho slov v tomto úseku zlepší súčasnú dopravnú situáciu.

„Keď si niekto myslí, že kvalita nemocnice spočíva vo vzdialenostiach od dopravných ciest, od hluku alebo veľkosti parku, a nie od kvality lekárov a personálu, tak je podľa mňa na náramnom omyle. Hovorím z vlastných skúseností – pacienti aj z Trnavy urobili prvé – posledné, aby sa dostali do Železničnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, ktorá stojí pri veľkých dopravných tepnách, tržnici a veľkých parkoviskách. Takže nemocnica nie je o hluku, ale o kvalitnej starostlivosti. Možno mi to voľbách zlomí krk, už som v tomto zastupiteľstve 20 rokov, ale poviem vám, že s nákupným centrom nemám problém,“ povedala vo svojom príspevku poslankyňa Smeru Angela Štefániková.

V následnom hlasovaní sa 23 poslancov vyjadrilo za zmenu územného plánu, traja poslanci sa zdržali a traja boli proti.

hlasovanie-UPN-nemocnica
Výsledok hlasovania poslancov o zmene územného plánu v areáli nemocnice

Nemocnica podľa vyjadrenia riaditeľa Martina Tabačeka z apríla tohto roka plánuje získané peniaze investovať do nákupu nového, moderného prístrojového vybavenia, aj do výstavby nových parkovacích miest.

Ako informoval šéf nemocnice, predaj 2 hektárov nevyužívaných pozemkov nemusí byť zďaleka jediným. Plány vedenia nemocnice počítajú s výstavbou nového pavilónu v prednej časti areálu, kam by sa presťahovali viaceré oddelenia a vznikol by kompaktný pavilón pod jednou strechou.

Zadná časť areálu, kde sú v súčasnosti umiestnené napríklad neurologické oddelenie, gynekologicko-pôrodnícka klinika, novorodenecké oddelenie, kožné oddelenie a urgentný príjem, by mala byť podľa týchto plánov v budúcnosti rovnako ponúknutá na predaj za účelom komerčnej výstavy v podobe obchodov alebo bytových domov.

O pripravovanom megaprojekte v hodnote desiatok miliónov eur sme informovali v tomto článku.

Ulož ako PDF
Napísal 10. septembra 2014 14:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V areáli nemocnice môžu stavať obchody. Návrh na stiahnutie materiálu aj referendum poslanci odmietli”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.