reklama

Na pešej zóne osadili bronzový model historického centra Trnavy

Bronzový model historického centra Trnavy v mierke 1:1750 odhalili dnes na Hlavnej ulici.

Autorom diela s rozmermi 160 krát 120 centimetrov, ktoré je umeleckým doplnkom obnovenej pešej zóny, je trnavský sochár Pavol Čambál.

Dielo zobrazuje aktuálny stav jadra Trnavy v takom stave, v akom sa nachádza v roku 2014. Model znázorňuje všetky budovy s dôrazom a farebným zvýraznením na 21 historických objektov ako sú kostoly, budova radnice, divadla, mestská veža, komplex univerzitných budov a ďalšie.

„Od myšlienky k realizácii bola dlhá cesta. Prekážky sa postupne darilo prekonávať. Chceli sme, aby tento model zachytil stav mesta, ktorá je výsledkom niekoľko storočí trvajúceho vývoja, aby si aj ďalšie generácie pripomínali, ako vyzeralo centrum v roku 2014,“ povedal primátor Vladimír Butko.

model-t
Autor nezabudol zakomponovať ani pečať kráľa Belu IV.

Sochár Pavol Čambál vyjadril radosť nad tým, že dostal príležitosť podieľať sa na tvorbe diela.

„Je to výsledok práce autorského kolektívu a zásluha mesta, že má záujem o takéto kultivované doplnky pre svoje centrum. Je to správne a vhodné. Dúfame, že model bude prinášať radosť Trnavčanom, okolidúcim aj turistom,“ zhodnotil.

Snahou autora bolo poukázať aj na skutočnosť, že centrum mesta je postavené z tehál, tehly sú z hliny a celé mesto je na hline. Model má preto vizuálne pripomínať tehlu, na ktorej centrum stojí.

„Dielo je preto v jednom modelačnom rukopise. Zachovali sme všetky pôdorysné proporcie, všetky objekty, ktoré dnes na území historickej centrálnej zóny existujú. Dovolil som si zvýrazniť terén a reliéf, ktorý umožní priblížiť skutočnosť, že Trnava nie je položená na úplnej rovine,“ priblížil P. Čambál.

Model obsahuje aj pečať uhorského kráľa Bélu IV., ružicu s orientáciou svetových strán, popisy významných objektov a sprievodný text v slovenčine, anglickom jazyku a Braillovom písme.

Bronzový model postavený na žulovom podstavci je vyrobený tak, aby z neho prirodzene odtekala voda.

„Dúfame, že ľudia budú tolerantní a nebudú dielo poškodzovať alebo znečisťovať,“ vyjadril želanie jeho autor.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2014 11:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na pešej zóne osadili bronzový model historického centra Trnavy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.