reklama

Revitalizácia parčíka pri evanjelickom kostole začne už o pár dní

Už na budúci týždeň odštartuje avizovaná revitalizácia parčíka pri evanjelickom dome. Práce potrvajú približne tri mesiace a finišovať majú na konci mája 2015.

„Úmyslom mestskej samosprávy je nadviazať na Univerzitný parčík, revitalizáciu Univerzitného námestia a obnovu pešej zóny tak, aby v centre mesta postupne vznikla súvislá prechádzková trasa s jednotným vzhľadom, ostrovmi rozmanitej zelene a miestami na oddych,“ priblížila trnavská radnica v tlačovej správe.

K rekonštrukcii parku pristúpilo mesto aj z dôvodu zlého stavu drevín. S rastúcou frekvenciou pohybu chodcov na trase k železničnej a autobusovej stanici je spojená aj devastácia trávnatých plôch vyšliapavaním ďalších chodníkov.

„Nové chodníky sa preto lepšie prispôsobia prirodzenému smeru pohybu chodcov. Počíta sa aj s novou úpravou cyklistického chodníka. Na miestach, kde sa budú oba chodníky dotýkať alebo križovať, budú vyznačené vodiace, varovné a signálne pásy z dlažby pre nevidiacich a slabozrakých,“ konkretizuje mesto.

Vizualizácie:
park 1

park 2

Zdroj: mesto Trnava

Obnovy v parku, situovanom medzi evanjelickým kostolom a Hospodárskou ulicou, sa dočkajú aj kroviny a stromy.

Kroviny, ktoré majú schopnosť regenerovať, budú ošetrené, poškodené stromy bez perspektívy dlhodobého prežitia budú postupne nahradené novými odrastenými stromami. V prvej fáze by tu malo pribudnúť dvanásť nových pagaštanov pleťových, v druhej fáze sa počíta s vysadením ďalších deviatich väčších pagaštanov.

„Nová výsadba trvaliek a krov má symbolicky pripomínať bývalý tok riečky Trnávky, dnes skrytý v podzemí. Naznačí ho zvlnený pás tmavého živého plota z tisu, obrúbený riečnymi okruhliakmi a pásmi trvaliek prevažne modrej a bielej farby. Medzi nimi budú postupne rozkvitať husté skupinky nízkych krov a popínavých rastlín na konštrukcii tak, aby pripomínali vodnú penu. Úlohou nových zvýšených kvetinových záhonov pri Evanjelickom dome má byť zase pripomienka voľakedajších záhrad za hradbami,“ predstavuje zámer mestská samospráva.

V rámci plánovaných zmien príde aj k posunu pamätníka M. R. Štefánika, ktorý osadia hlbšie do parku, v snahe získať pred sochu väčší, veľkorysejší priestor.

V revitalizovanom parčíku nebudú chýbať ani nové lavičky s kovovou konštrukciou a plochou na sedenie z odolného dreva, nová drobná architektúra, cyklostojany, nový mobiliár a verejné osvetlenie.

Revitalizáciu parčíka a priestoru galérie pri evanjelickom kostole zrealizuje trnavská spoločnosť CS, ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže s ponukou v hodnote 203-tisíc eur s DPH.

Prvé plány na obnovu verejného priestoru, ktorý za desiatky rokov od svojho vzniku až doteraz nepodstúpil žiadnu významnú rekonštrukciu, zverejnilo mesto oficiálne začiatkom roku 2014.

stefanik-park
Priestor pri evanjelickom kostole dostane novú podobu

Ulož ako PDF
Napísal 23. februára 2015 12:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Revitalizácia parčíka pri evanjelickom kostole začne už o pár dní”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.