reklama

Odborári sa dohodli s vedením trnavskej automobilky, zamestnanci si prilepšia

Zástupcovia automobilky PSA Peugeot Citroen v Trnave a odborári sa v piatok 26. júna dohodli na zvýšení platov a zlepšení sociálnych podmienok pre zamestnancov automobilky. K dohode dospeli po takmer šesť mesiacov trvajúcich rokovaniach. Kompromis zainteresovaných strán zažehnal hroziaci ostrý štrajk, ohlásený na pondelok.

Výsledkom dohody, ktorá sa zrodila podľa vyjadrení oboch zainteresovaných strán po tvrdých a náročných vyjednávaniach, je navýšenie platov pre každého z takmer 3500 zamestnancov automobilky.

Do 10. júla dostanú všetci zamestnanci jednorazovo 450 eur za rok 2015. V roku 2016 si pracovníci fabriky prilepšia v priemere o 70 eur mesačne.

Dohoda garantuje nárast tarifných platov o 30 eur mesačne, k tomu dostanú zamestnanci prémiu 15 eur mesačne. Každý štvrťrok v roku 2016 bude automobilka zamestnancom vyplácať odmenu 75 eur. V budúcom roku tak zamestnanci koncenru PSA v Trnave zarobia viac o 840 eur.

O výsledkoch dohody informovali na tlačovej besede spoločne generálny riaditeľ automobilky PSA Peugeot Citroen v Trnave Rémi Girardon, predseda OZ KOVO Emila Machyna a predseda základnej organizácie OZ KOVO v závode Milan Minarech.

psa-dohoda1
Zľava riaditeľ automobilky R. Girardon, M. Minarech a E. Machyna krátko po uzavretí dohody

psa-dohoda2
Výsledky kompromisu oznámili zainteresované strany v piatok na tlačovej besede

„Dospeli sme k dohode na roky 2015 a 2016. Všetci naši zamestnanci očakávali výsledky rokovaní veľmi intenzívne. Dohoda je výsledkom sociálneho dialógu, vzájomného načúvania a pochopenia medzi oboma stranami. Dosiahli sme inteligentný kompromis, ktorý berie do úvahy budúcnosť nášho závodu, našu konkurencieschopnosť, vývoj a zamestnanosť,“ zhodnotil šéf trnavskej automobilky.

Na základe dohody sa zlepší priemerná mzda zamestnancov, kompromisné riešenie uzavreté medzi vedením PSA a odborármi umožní aj lepšie hodnotenie zamestnancov závodu na základe výsledkov a ekonomickej výkonnosti automobilky.

„Teraz musíme pokračovať v projekte zlepšovania závodu. Aktuálne realizujeme modernizáciu logistiky v montáži. Všetci naši zamestnanci sú zmobilizovaní na spustenie nového modelu, ktorý nás čaká v roku 2016,“ doplnil Girardon.

Koncern PSA prijme v Trnave do konca tohto roka 300 nových kmeňových zamestnancov, z nich až 200 bude na dobu neurčitú.

„Rokovania boli neskutočne náročné a rodili sa pod obrovským tlakom. Mali sme veľkú podporu ľudí, ktorí boli odhodlaní zastaviť prácu. Som rád, že sa podarilo nájsť kompromis. Dohoda zlepší nielen mzdy, ale aj sociálne vzťahy, pracovné normy a komunikáciu, ktoré neboli štandardné a vyvolávali napätie. Prijatý kompromis je pre zamestnancov výhodou, sme spokojní s tým, čo sme vyrokovali,“ povedal predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Odbory pôvodne žiadali pre zamestnancov 500 eur v tomto roku a zvýšenie tarifných miezd o 60 eur mesačne pre každého zamestnanca v roku 2016. Výsledok – vyplatenie 450 eur jednorazovo v júli 2015 a navýšenie o 70 eur vyskladané z tarifu, prémie a štvrťročnej odmeny považujú odbory za svoj úspech.

„Nie vždy sa dá dostať všetko, čo by sme chceli. Ale toto je dobrá cesta. Zamestnanci budú mať vytvorené lepšie podmienky aj čo sa týka nadčasov, plusových a mínusových hodín a ďalších detailov, ktoré sú v dohode obsiahnuté. Riešenie sociálnych vzťahov je dôležité, aby ľudia cítili, že sú potrební a že sa s nimi počíta,“ ozrejmil Machyna s dovetkom, že práve vďaka ľuďom patrí trnavský závod k najlepším v rámci celého koncernu PSA.

„Cieľom odborovej organizácie nie je štrajk, to je prostriedok. Ale veľmi potrebný, ak vidíme, že je možnosť dohody, ale tá neprichádza. Táto dohoda sa podarila a je dobrá,“ uzavrel odborový predák, ktorý rokovania označil ako „tvrdé, emocionálne, ťažké a vyčerpávajúce“.

„Podporilo nás 90 percent výrobných pracovníkov. Oni sú hnacím motorom tejto spoločnosti a my sme tu pre nich, aby sme im pomáhali a obhajovali. Ďakujem im za to, že stáli za nami a že nás podporovali,“ vyjadril sa predseda OZ KOVO automobilky PSA Milan Minarech.

Novopečenú dohodu hodnotí ako veľmi dobrú pre zamestnávateľa aj pre zamestnancov. „Verím, že o rok pri kolektívnom vyjednávaní budú rokovania a cesta k dohode podstatne jednoduchšie,“ uviedol.

Vyrokované podmienky dohody s odborármi budú pre koncern znamenať v tomto a budúcom roku zvýšené náklady na mzdy vo výške viac ako 4,5 milióna eur.

Ulož ako PDF
Napísal 26. júna 2015 15:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.