reklama

Radnica nechce ďalšie nákupné centrá v meste, zmenou územného plánu ich odsúva na okraj Trnavy

Mesto Trnava chystá na novembrové rokovanie zastupiteľstva predloženie návrhu na zmenu územného plánu v snahe zamedziť ďalšej zástavbe veľkými nákupnými centrami na území mesta. V budúcnosti chce povoliť výstavbu monofunkčných areálov obchodných centier len v okrajových častiach.

Podľa návrhu na zmenu územného plánu na výstavbu nákupných centier budú v prípade jeho schválenia pripadať do úvahy len dve lokality – Od Zavarského a v dotyku diaľničného privádzača pri Modranke na pravej strane v smere do Trnavy.

lidl-rampa
Ďalšie nákupné centrá to budú mať v Trnave zrejme ťažšie

Ilustračné foto

Ako približuje mesto, návrh počíta s regulovaním výstavby, obmedzí sa možnosť zástavby veľkopriestorovými hangárovými halami s pridruženými veľkými monofunčnými plochami parkovísk na teréne.

“Doplní funkčnopriestorové usporiadanie, aby centrá svojou štruktúrou, členením a mierkou objektov a vymedzením verejne prístupných priestorov mali mestotvorný charakter , vytvárali mestské prostredie s vymedzenými verejne prístupnými uličnými priestormi a priestormi spoločenských kontaktov návštevníkov s kvalitným mobiliárom a bohato štruktúrovaným vybavenostným parterom do nich orientovaným, s fasádami vytvárajúcimi obraz mestskej radovej zástavby. Zároveň musia svojim vymedzením rešpektovať prirodzené historicky osvedčené merítko charakteristické pre mesto Trnava,” konštatuje sa v návrhu.

Vedenie mesta tak dáva jasne najavo, že klasické nákupné centrá ako ich poznáme dnes, bude z územia Trnavy vytláčať do lokalít za mestom.

Komisia stavebná, územného plánovania a kultúrnych pamiatok MZ návrh podporila a odporučila povolenie na spracovanie zmeny v územnom pláne schváliť.

Rovnaký názor má aj Odbor územného rozvoja a koncepcií na mestskom úrade.

Poslanci MZ majú podľa predbežného programu o tomto bode hlasovať 15. novembra.

Ulož ako PDF
Napísal 9. novembra 2016 9:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

39 komentárov pre “Radnica nechce ďalšie nákupné centrá v meste, zmenou územného plánu ich odsúva na okraj Trnavy”

 1. 1
  sendy says:

  a neviete mi povedat, ako sa ja s barlami dostanem k dialnicnemu privadzacu, ked bude najblizsie znova akcia na tresku v majoneze a vlhcene utierky??

 2. 2
  Figliar says:

  Propagačný príspevok.
  Ďaľšie obchodné centrá stejne nemajú kde vzniknúť. Keby to urobili pred 10 rokmi, nepoviem nič.
  Navyše takto budú konkurenčne zvýhodnené tie centrá, ktoré už fungujú. Napríklad: … hádajte ktoré …

 3. 3
  JR says:

  Oznamujem potenciálnym developerom, že pozemky v dotyku diaľničného privádzača pri Modranke na pravej strane v smere do Trnavy (aspoň niektoré) nie sú a nebudú na predaj. Dopravná infraštruktúra v obci Modranka trpí, pretože nebola budovaná pre novotvoriacu sa situáciu. V chotári Modranky sa nachádza jeden z najväčších dopravných uzlov na Slovensku a preto pozemky v jej okolí majú pre developerov cenu zlata. Hrozí nám tu budovanie veľkokapacitných logistických centier, skladov a priemyselných zón, čím Modranka úplne stratí svoj pôvodný dedinský charakter, prestane byť vhodným miestom na bývanie a obyvatelia budú z nej postupne odchádzať. Tomuto sa musí zabrániť a jednou z možností bude odolávanie majiteľov pôdy lákavým ponukám na jej odkúpenie. Veľa zdaru!

 4. 4
  Jani says:

  Hlava vec, že ste povolili výstavbu Kauflandu v areáli nemocnice pod oknami
  izieb pacientov.
  Tam teda vôbec nebolo treba nákupné centrum. Veď v blízkosti je Lidl.

  • 4.1
   Juraj Fuzak says:

   Podakuj byvalemu zlozeniu zastupitelstva…

  • 4.2
   janko says:

   Nič tam ešte nestojí , ale vraj sa vybuduje aj kruháč a ten ja tam velmi potrebný ,časté havárie, apropo dľa mňa je to dosť daleko o izieb pacientov, no uvidíme

  • 4.3
   adam says:

   Tam sa Kaufland nestavia. O čom motáš. Mimochodom, Kaufland je najobľúbenejšie obchodné centrum. V tom supermarkete je ľudské mravenisko. Okrem Trnavčanov tam nakupujú aj obchodníci, ktorí majú svoje predajne po dedinách. V Trnave je potrebné postaviť minimálne ešte jeden Kaufland. Tie obchody na kukuričáku a mliečáku budú poloprázdne.

   • 4.3.1
    Jozo says:

    Áno Adam,motáš dosť. Ten Kaufland v nemocnici bude,len nemajú všetky potrebné povolenia. Mimochodom to odsúhlasili skorumpovaní poslanci. Vivat Bystro a spol.!

 5. 5
  citatel says:

  Ozaj a kde je ten avizovany novy kruhac pri novej nekopnej zone nz Trstinskej?
  Odbornik co navrhol to trojuholnikove cudo si zasluzi minimalne diplom a koncorocnu odmenu!

 6. 6
  sendy says:

  akurat si citam, ake skvele, prestizne a v trnave nechyrovane znacky obchodov budu na trstinskej: BILLA, TAKKO, DM DROGERIE, BEPON, PEPCO, EXI SPORT, KIK, DELIKATESO, OKAY ELEKTRO… wow!!!

 7. 7
  Hádanka says:

  Ktovie, kto tie pozemky na obchodné centrá preventívne kúpil.

  • 7.1
   • 7.1.1
    citatel says:

    Kolko tu uz malo realne stat takychto projektov? Ved papier toho znesie..
    Suhlasim s kolegom podomnou.Trnava ako krajske mesto by mala dynamicky rast a rozsirovat sa a nie aktivity este brzdit.K mestam patria nakupne zony,nove sidliska/stvrte a napr.aj vodne plochy.Preco sa aj TT nepokusi o nejake prirodne strkovisko v blizkosti sidlisiek?Nie kazdeho ocari v lete kupalistko.Popri tom vybudovat elektrickovu trat,ZOO,koryto Vahu presmerovat k TT,aby sme aj my mali plnohodnotne nabrezie a bude to parada.Zabudol som na umelu zjazdovku s nasadenymi smrekmi v lokalite “ASA” vrsku.:-)

   • 7.1.2
    Mysliteľ says:

    Takže z toho všetkého máme chápať, že v zastavanej zóne sa nákupné centrá stavať nebudú a tie ktoré tam stoja budú vo výhode oproti periférii a súčasne je zadefinovaný priestor kde sa na periférii stavať môže (v podstate aj s majiteľom /majiteľmi pozemkov). Aha…

 8. 8
  martin says:

  Nielen v centre chcú zastavit investicie, ale aj na linčianskej, to je akože centrum? Vraj kvoli absencii južného obchvatu, to sa má čakať na jeho vybudovanie 10 rokov? Sa už konečne prebuďte! Bez investícií sa TT nepohne a týka sa to aj obchodných centier, je to tu ešte oproti iným mestám hlboko poddimenzované, tak si nenahovárajme , koľko tu toho máme a buďme radi , že o TT je záujem. Mimochodom, s tým južným obchvatom sa niečo deje? Primator deklaroval, že navštívi min. dopravy, ten náš lobing pre mesto je skutočne úbohý a uspokojíme sa tu v 21 storočí aj s 2 prúdovým sev. obchvatom a ešte voláme na strihanie pásky aj ministra, to je ozaj úbohé, keď napr. v sídle najzaostalejšieho prešovského regiónu sa budjú len 4-prúdové komunikácie , to isté platí napr. o NR, kde sa s 2-prúdovými cestami ani nezaoberajú, samozrejme nám v TT to zrejme stačí.

  • 8.1
   adam says:

   Slabý primátor, ktorý iba konštatuje a skutek utek.

  • 8.2
   papula says:

   Nazdar martinko si sa zobudil po 26 rokoch ? Doteraz si prečo nechcel južný obchvat, kde si bol ? papuľu si otváraš až teraz, koho si volil doteraz ? Chceš investície – tak zaplať vyššie dane dobrovoľne aby sa navýšil rozpočet mesta alebo daj sponzorský dar na vybudovanie obchvatu. Pošli petíciu Ficovi …. ty žiješ vo virtuálnej realite ?

   • 8.2.1
    Jozo says:

    Papula to by si chcel od veľkého Vlada asi moc.On a platiť dane?Skoro všetky jeho firmy sú v strate. On radšej investuje do skorumpavanej strany a potom sa mu všetky investície vrátia aj s úrokom.

   • 8.2.2
    obchvat says:

    podľa mňa je to celé o lobingu na NDS a Min.Dopravy, to nebude mestská komunikácia. Možno aj eurofondy by sa dali použiť

   • 8.2.3
    martin says:

    cau papula, môžem ťa ubezpečiť , že 26 rokov som nespal a je mi jasné, že terajší primátor nemá s 2-prúdovým severným obchvatom nič spoločné, čiastočne ani s južným, ale za tento treba intenzívne lobovať,dokumentácia je spracovaná chvalabohu na 4-prúdovú verziu, čo sa týka vyšších daní pre navýšenie mestského rozpočtu nechápem , čo s tým majú spoločné investície do obchodných centier, je to vec developerov.

 9. 9
  Jozo says:

  Slabý budeš ty,aj s tvojim smerackym Ficom.

 10. 10
  PN says:

  My na Prednádraží sme od macochy?
  Aj my chceme nejaké nákupné centrum, aby sme za všetkým nemuseli cestovať na opačný koniec Trnavy.
  Menej automobilov by po Trnave jazdilo, čistejší vzduch by sme tu mali, menej rizík na cestách by potencionálne hrozilo. Samé plusy na vylepšenie života v Trnave a všetky zo zeleného súdka.

 11. 11
  vojto says:

  Lokalita bývalého cukrovaru tiež dostane škrt cez rozpočet?

 12. 12
  literát says:

  Keď čítam ten príspevok vyššie, mám pocit, že autori tohoto nápadu sa najlepšie rozumejú literárnemu štýlu nazývanému “architektonická beletria”.
  Košaté a komplikovane pospájané architektonické výrazy s bohatým literárnym parterom tvoriacim mohutné a kvetnaté súvetie spôsobom rešpektujúcim prirodzené historicky osvedčené merítko, s cieľom vybudovať mestské prostredie s vymedzenými verejne prístupnými uličnými priestormi a priestormi spoločenských kontaktov návštevníkov s kvalitným mobiliárom rešpektujúc prirodzené a charakteristické historicky osvedčené merítko :)

 13. 13
  lepšia says:

  Nie som zástancom bezhlavého budovania nákupných centier. Nákupné centrá by však mali byť rozmiestnené rovnomerne po území mesta. V Trnave sú rozložené veľmi nerovnomerne. Toto pripravované opatrenie ešte zafixuje tento stav a autá sa budú v kolónach premiestňovať na Družbu a Vodáreň kde sa najčastejšie nakupuje a odtiaľ naspäť. Treba doriešiť Linčiansku a Prednádražie a ono sa to postupne doladí aj samo.
  Navyše sa mi zdá čudné zadať dve lokality, kde sa nákupné centrá budú môcť stavať a niekomu je to už aj dosť podozrivé.
  V Trnave to začína vyzerať tak, že najčastejším stavebným nástrojom sa stane Zákaz (+ viď nedávne rozhodnutie zastavenia budovania parkovísk).
  Menej rečniť, niečo urobiť a konečne aj bez výhovoriek dokončiť. Je najvyšší čas.

 14. 14
  ??? says:

  Komu takáto zmena UP vyhovuje? Keď silno rozmýšľam, tak žeby majiteľom tých pozemkov v uvedených okrajových častiach? Žeby mohli aj ceny daného pozemku diktovať?
  Alebo je to scestný nápad a komusi dotečie, že právne to nemusí byť OK? Obmedzenia súťaže, obmedzenie podnikania, zvýhodnenie kohosi,… atď. Nepremyslené špásy nie sú práve najlacnejšie. Príkladov miest, ktoré riadili chrabrí kovboji na Slovensku máme dosť. Pohoreli na zlých zmluvách aj na zmenách UP.

  • 14.1
   Jozo says:

   Územný plán sa v priebehu rokov mení , v reakcii na vývoj spoločnosti….tvorba a schvaľovanie nového je dlhodobý proces , v ideálnom prípade spoločný konsenzus….no vždy sa nájdu vlastníci pre ktorých je zmena prínosom , no aj pre ktorých je zmena zhoršením stavu …netreba za tým však vidieť rovno ” celosvetové spiknutie” a rozvíjať konšpiračné teórie… 🙄

 15. 15
  ison says:

  Bože, konečne Bože. Zastavovať mesto novodobými maštali možno týmto skončí.

 16. 16
  jojo says:

  Najskor PORIADNE cesty na urovni KRAJSKEHO mesta, potom si stavajte nakupne centra, sidliska, nove stvrte rodinnych domov, vyrobne haly, logisticke centra …

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.