reklama

Poslanec Mráz vyjadril pochybnosti o transparentom postupe vedenia mesta, primátor to odmieta a vyjadrí sa písomne

Poslanec Mestského zastupiteľstva mesta Trnava Rastislav Mráz na utorňajšom rokovaní vyjadril pochybenia o transparentnosti zmluvy medzi Správou kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava a neziskovou organizáciou Bronco v súvislosti s projektom Kubistro, ktorý sa mal realizovať v Univerzitnom parčíku.

Vo svojom vystúpení pred poslaneckým plénom označil poslanec Mráz hneď niekoľko bodov, ktoré podľa názoru poslancov koalície Naše mesTTo zaváňajú netransparentným konaním vedenia radnice.

Pripravovaný projekt Kubistro mala realizovať organizácia Bronco v parčíku od konca júna do konca októbra tohto roku. Cieľom bolo prostredníctvom vytvoreného zázemia v podobe kontajnera a exteriérového sedenia osadeného v priestoroch parčíka uskutočniť kultúrno – spoločenské podujatia pre verejnosť, umožniť vytvorenie priestoru na stretávanie sa či piknikovanie v tráve. Súčasťou mala byť aj gastroprevádzka malého občerstvenia s predajom jedál a nápojov.

Mestská rada na svojom júnovom rokovaní projekt zamietla a nezaradila ho na rokovanie júnového zastupiteľstva. Po návrhu poslanca Juraja Fuzáka prerokovať materiál v bode rôzne na záver schôdze časť poslancov zo sály odišla. Zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné a o projekte sa nezhlasovalo.

Schôdzu preto dokončili v utorok 12. septembra, vlastný pohľad na projekt prezentoval vo svojom vystúpení poslanec Rastislav Mráz.


Univerzitný parčík

Ilustračné foto

Ako Mráz uviedol na úvod, rozpočet projektu Kubistro bol plánovaný zo zdrojov mesta Trnava v rozsahu asi 6300 eur, z čoho najväčšou položkou bol prenájom a preprava kontajnera za 3300 eur.

Organizácia Bronco podľa Mráza okrem finančných prostriedkov požadovala od mesta bezodplatné užívanie pozemku vo výmere 110 m2, odpustenie správneho poplatku za ambulantný predaj, ako aj prefinancovanie spotrebovaných energií mestom Trnava.

V ďalšej časti svojho vystúpenia ozrejmil R. Mráz dôvody, prečo vznikli medzi poslancami a členmi Mestskej rady oprávnené výhrady k projektu Kubistro.

“Projekt je v nesúlade s Územným plánom mesta Trnava. Jeho fungovaním by sa rušila primárna oddychová funkcia územia, čo je v rozpore s doterajšou koncepciou mesta o vytváraní plôch zelene na úkor plôch s komerciou. K zámeru nebolo predložené povinné vyjadrenie Krajského pamiatkového úradu, projekt je zároveň v nesúlade s koncepciou umiestňovania predajných stánkov na území mesta Trnava,” prezentoval.

Mráz sa ďalej pýta, prečo Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava (SkaŠZ) len pár mesiacov predtým presviedčala kompetentné orgány, že nemá zájem prevádzkovať alternatívny kultúrny priestor so zázemím pre občerstvenie a letné sedenie v Mestskom amfiteátri sama, ani s prispením partnera.

“Umiestnenie tohto projektu by porušilo aj všeobecné podmienky a postup umiestňovania, povoľovania a prevádzkovania exteriérových sedení na pozemkoch vo vlastníctve mesta, kde sa okrem iného hovorí, že zázemie pre zamestnancov a návštevníkov bude priamo v objekte prevádzkarne a obsluha letného sedenia bude zabezpečená z objektu prevádzkarne. Preto sa pýtam, kde sa uvažovalo s toaletami. Zároveň sa pýtame, prečo sa kvôli tomuto projektu mala vykácať vzrastlá zeleň,” prezentoval otázky poslanec Mráz.

Za problematické považuje Mráz aj ďalšie skutočnosti: v okolí parčíka sa o priazeň zákazníkov uchádza šesť prevádzok a žiadna z nich nedostala od mesta šancu podieľať sa na projekte; a naopak, napriamo bola vybraná firma Poctivé sirupy Herbert, aby tu zriadila bistro; problémom je podľa Mráza aj skutočnosť, že v minulosti žiadal o povolenie na exteriérové sedenie na Hornopotočnej iný prevádzkovateľ občerstvenia a mestský úrad mu žiadosť zamietol.

“Z nášho pohľadu je kardinálnym problémom, že ide o jasné zvýhodnenie jedného podnikateľa, ktorému mesto bezodplatne a bez predchádzajúcej transparentnej súťaže v rozpore s vlastnými normami prenechá lukratívny parčík, uhradí za neho prevoz a prenájom predajného kontajnera, uhradí inventár, elektrinu, vodu a poplatky za odpady, PR kampaň cez mestské komunikačné kanály, prevádzka navyše nepočíta s primeraným sociálnym zázemím,” zhrnul R. Mráz.

Výbor mestskej časti Trnava – Stred hlasoval o projekte 16. mája 2017 podľa Mráza narýchlo a neobvykle písomným spôsobom bez toho, aby sa o tomto spôsoboe hlasovania vopred dohodli.

Majetková komisia 13. júna nesúhlasila s výpožičkou pozemku na realizáciu projektu Kubistro.

Mestská rada 19. júna rozhodla o tom, že mestský pozemok na tento účel použitý nebude.

“Napriek uvedenému primátor Bročka nečakal na rozhodnutie kompetentných orgánov a 23. mája podpísal rozpočtové opatrenie na presun 6300 eur do rozpočtu SkaŠZ pre realizáciu Kubistra. Riaditeľ správy podpísal zmluvu s Bronco, n.o., už 30. mája, na základe čoho boli na účet združenia presunuté finančné prostriedky vo výške 90 percent zo sumy takmer 6300 eur. Pýtam sa prečo a od pána primátora očakávam zmysluplné vysvetlenie,” uzavrel Rastislav Mráz s tým, že podľa neho existujú personálne prepojenia na primátora v osobe riaditeľa združenia Bronco a spoločnosti Cukru, ktorá realizovala volebnú kampaň primátora.

Priamo na zastupiteľstve reagoval na slová R. Mráza aj primátor Bročka: “Keďže pán Mráz do toho zatiahol aj ďalšie subjekty, vyjadrím sa k tomu písomne a odporučím, aby aj tieto subjekty vyvodili určitú formu zodpovednosti a vytvorili nejakým spôsobom prepojenie na to, čo tu teraz odznelo. Ak už hovoríme o prepojeniach, živo si pamätám, že keď sme navrhovali detské ihrisko na Slávii, tak si povedal, že ihrisko tam nestavajme, lebo uberie zákazníkov detskému lanovému centru. Tak by si nám mohol povedať o tom, aj písomne, aké je alebo bolo tvoje prepojenie na toto centrum. Môžeš mi to dať aj písomne,” kontroval Bročka.

Do diskusie sa pripojil aj poslanec Juraj Fuzák, ktorý považuje Mrázove vyjadrenia za konšpirácie.

“Problém je ten, že na poslednom zastupiteľstve čakali pán Hlinčík aj pán Cagala, že by tento projekt odprezentovali, ale po úteku polovičky poslancov k tomu nedošlo. Považujem to za dobrý projekt a mám právo ho priniesť na zastupiteľstvo. Beriem niektoré argumenty o konkurencii ostatným, potom sa pýtam, prečo na jarmoku niekto bez povolenia rozdával zadarmo predvolebné guláše a pukance. A že Bronco a Cukru dostali od mesta nejaké peniaze? Veď aj Lumen dostal a nikto nepovedal ani slovo. Konšpirujeme tu, že Rostas by bol schovaný do vrecka,” ukončil svoje vystúpenie Fuzák.

Nezisková organizácia Bronco reagovala na slová poslanca Mráza stanoviskom, ktoré sme zverejnili v samostatnom článku. Prečítať si ho môžete TU.

Ulož ako PDF
Napísal 13. septembra 2017 8:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanec Mráz vyjadril pochybnosti o transparentom postupe vedenia mesta, primátor to odmieta a vyjadrí sa písomne”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.