reklama

Knižný hrdina Kapitán Padák sa predstaví malým čitateľom v Trnave

Prvý titul zo série dobrodružstiev sympatického pilota Kapitána Padáka s názvom „Kapitán Padák & Straty a nálezy” vyšiel minulý rok pred Vianocami. Na tento rok pripravila spisovateľka Kristína Baluchová pre malých fanúšikov lietania, cestovania a čítania jeho druhé pokračovanie. Príbeh odvážneho pilota ožije aj v Trnave.

Hlavný hrdina knižnej novinky Kristíny Baluchovej – „Kapitán Padák & Pašerácka spojka“, kpt. Daniel Padák, opäť vzlietne do výšin, aby ukázal svojim mladým fanúšikom lietania a cestovania krásy našej planéty z letovej hladiny niekoľko tisíc stôp.

No tentoraz čitateľov tento skúsený pilot Boeingu 737 nezavedie iba do prostredia dopravných lietadiel, ale budú môcť spolu s ním nazrieť aj do života letcov zo zvieracej ríše v autentickom prostredí Spojených arabských emirátov, kde Kristína Baluchová niekoľko rokov žila a tvorila.


Autorka (v strede) po letnej čítačke v trnavskej knižnici

Časť knižného príbehu sa odohráva v Smoleniciach

Dej knihy je vskutku napínavý a záhada pašovaného vtáctva potrápi nielen malých čitateľov, ale aj ich rodičov, s ktorými si deti môžu knižnú novinku počas jesenných či zimných večerov spoločne čítať.

Kapitán Daniel sa tentoraz zoznamuje s mladým slovensko-austrálskym pilotom Milanom a jeho mamou – veterinárkou Matildou, ktorá je zároveň autorkou populárnej knihy „Mama má emu”.

Žije v Smoleniciach a skutočne doma v rámci svojho súkromného zoo chová aj exotické zvieratko emu, o ktorom napísala spomínaný bestseller. Emu nedokáže lietať; krásu vtáčích manévrov však môžeme obdivovať u dravcov, ktorých kpt. Padák a jeho kolegovia stretávajú na oblohe takmer každý deň.


Obálky prvých dvoch kníh zo série dobrodružstiev Kapitána Padáka

V jedno novembrové ráno sa hlavný hrdina stane nedobrovoľne súčasťou pašeráckej spojky! Na scéne, resp. v kargu jeho lietadla sa objavia vzácne sokoly, ktoré majú byť nelegálne dopravené do Spojených arabských emirátov…

Je možné, že Padák a jeho kamarát z detských čias – cestovateľ Peter Kufor majú s touto nekalou činnosťou niečo spoločné? Pilotova neter Ivanka sa spolu so svojím spolužiakom z petržalskej základnej školy – Olivierom bude snažiť povesť strýka Dana „očistiť”, a pomôže im v tom aj pani Matilda. Tá nezaprie svojho dobrodružného ducha a poletí do púšte, aby dolapila podozrivých pašerákov priamo pri čine.

Čítačky sa dočkajú aj zvedaví čitatelia v Trnave

Šiesta kniha z dielne autorky Kristíny Baluchovej (druhá zo série Kapitán Padák) čitateľov a čitateľky opäť veľa naučí o povolaní pilota, zhotovení padákov či ornitológii, a je doplnená trefnými ilustráciami Ondreja Sovu. Na slovenský knižný trh bola novinka „Kapitán Padák & Pašerácka spojka“ uvedená v októbri a prináša zábavné čítanie nielen pre deti a mládež, ale aj pre dospelých fanúšikov cestovania a lietania.

Autorke sa osvedčilo získavať spätnú väzbu na napísané príbehy (doteraz tri detské tituly) priamo v kruhu detských čitateľov.

„Vďaka zvedavým otázkam aj vtipným reakciám na prečítané ukážky od detí, ktoré reagujú vždy veľmi spontánne, zbieram ďalšiu inšpiráciu,“ priznáva Kristína Baluchová.

Preto s obľubou už tretí rok chodieva na čítačky do Bratislavy a jej okolia. „Ak mi povinnosti, teda momentálne najmä výchova jedenapolročnej dcéry Vilmy na plný úväzok, dovolia, rada by som budúci rok predstavila dobrodružstvá kapitána Padáka aj v knižniciach, na školách či v kníhkupectvách na Strednom a Východnom Slovensku,“ sľubuje autorka knižnej série.

Zatiaľ sa na úryvky z knižiek a besedy môžu tešiť aspoň malí čitatelia v regiónoch, bližších Bratislave a Trnave.

V pondelok 6. novembra 2017 ožije príbeh odvážneho pilota Padáka a jeho priateľov aj v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.

Viac informácií o knižnej novinke, ako aj o autorke knižnej série možno nájsť na webe: www.kristinabaluchova.sk.

Text a foto: OZ Pluto / Plutošop


Kristína Balúchová

Ulož ako PDF
Napísal 27. októbra 2017 19:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.