reklama

Knižný hrdina Kapitán Padák sa predstaví malým čitateľom v Trnave

Prvý titul zo série dobrodružstiev sympatického pilota Kapitána Padáka s názvom „Kapitán Padák & Straty a nálezy” vyšiel minulý rok pred Vianocami. Na tento rok pripravila spisovateľka Kristína Baluchová pre malých fanúšikov lietania, cestovania a čítania jeho druhé pokračovanie. Príbeh odvážneho pilota ožije aj v Trnave.

Hlavný hrdina knižnej novinky Kristíny Baluchovej – „Kapitán Padák & Pašerácka spojka“, kpt. Daniel Padák, opäť vzlietne do výšin, aby ukázal svojim mladým fanúšikom lietania a cestovania krásy našej planéty z letovej hladiny niekoľko tisíc stôp.

No tentoraz čitateľov tento skúsený pilot Boeingu 737 nezavedie iba do prostredia dopravných lietadiel, ale budú môcť spolu s ním nazrieť aj do života letcov zo zvieracej ríše v autentickom prostredí Spojených arabských emirátov, kde Kristína Baluchová niekoľko rokov žila a tvorila.


Autorka (v strede) po letnej čítačke v trnavskej knižnici

Časť knižného príbehu sa odohráva v Smoleniciach

Dej knihy je vskutku napínavý a záhada pašovaného vtáctva potrápi nielen malých čitateľov, ale aj ich rodičov, s ktorými si deti môžu knižnú novinku počas jesenných či zimných večerov spoločne čítať.

Kapitán Daniel sa tentoraz zoznamuje s mladým slovensko-austrálskym pilotom Milanom a jeho mamou – veterinárkou Matildou, ktorá je zároveň autorkou populárnej knihy „Mama má emu”.

Žije v Smoleniciach a skutočne doma v rámci svojho súkromného zoo chová aj exotické zvieratko emu, o ktorom napísala spomínaný bestseller. Emu nedokáže lietať; krásu vtáčích manévrov však môžeme obdivovať u dravcov, ktorých kpt. Padák a jeho kolegovia stretávajú na oblohe takmer každý deň.


Obálky prvých dvoch kníh zo série dobrodružstiev Kapitána Padáka

V jedno novembrové ráno sa hlavný hrdina stane nedobrovoľne súčasťou pašeráckej spojky! Na scéne, resp. v kargu jeho lietadla sa objavia vzácne sokoly, ktoré majú byť nelegálne dopravené do Spojených arabských emirátov…

Je možné, že Padák a jeho kamarát z detských čias – cestovateľ Peter Kufor majú s touto nekalou činnosťou niečo spoločné? Pilotova neter Ivanka sa spolu so svojím spolužiakom z petržalskej základnej školy – Olivierom bude snažiť povesť strýka Dana „očistiť”, a pomôže im v tom aj pani Matilda. Tá nezaprie svojho dobrodružného ducha a poletí do púšte, aby dolapila podozrivých pašerákov priamo pri čine.

Čítačky sa dočkajú aj zvedaví čitatelia v Trnave

Šiesta kniha z dielne autorky Kristíny Baluchovej (druhá zo série Kapitán Padák) čitateľov a čitateľky opäť veľa naučí o povolaní pilota, zhotovení padákov či ornitológii, a je doplnená trefnými ilustráciami Ondreja Sovu. Na slovenský knižný trh bola novinka „Kapitán Padák & Pašerácka spojka“ uvedená v októbri a prináša zábavné čítanie nielen pre deti a mládež, ale aj pre dospelých fanúšikov cestovania a lietania.

Autorke sa osvedčilo získavať spätnú väzbu na napísané príbehy (doteraz tri detské tituly) priamo v kruhu detských čitateľov.

„Vďaka zvedavým otázkam aj vtipným reakciám na prečítané ukážky od detí, ktoré reagujú vždy veľmi spontánne, zbieram ďalšiu inšpiráciu,“ priznáva Kristína Baluchová.

Preto s obľubou už tretí rok chodieva na čítačky do Bratislavy a jej okolia. „Ak mi povinnosti, teda momentálne najmä výchova jedenapolročnej dcéry Vilmy na plný úväzok, dovolia, rada by som budúci rok predstavila dobrodružstvá kapitána Padáka aj v knižniciach, na školách či v kníhkupectvách na Strednom a Východnom Slovensku,“ sľubuje autorka knižnej série.

Zatiaľ sa na úryvky z knižiek a besedy môžu tešiť aspoň malí čitatelia v regiónoch, bližších Bratislave a Trnave.

V pondelok 6. novembra 2017 ožije príbeh odvážneho pilota Padáka a jeho priateľov aj v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.

Viac informácií o knižnej novinke, ako aj o autorke knižnej série možno nájsť na webe: www.kristinabaluchova.sk.

Text a foto: OZ Pluto / Plutošop


Kristína Balúchová

Ulož ako PDF
Napísal 27. októbra 2017 19:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.