reklama

V Jaslovských Bohuniciach kompletne zrevitalizujú sídlisko za 2,5 milióna eur

Jednu z najväčších investičných akcií samospráv v roku 2018 na území okresu Trnava spúšťajú v Jaslovských Bohuniciach. Komplexná revitalizácia tunajšieho sídliska začne zrejme počas letných mesiacov a potrvá do druhej polovice roku 2019. Investičné náklady hradené z vlastného rozpočtu obce dosiahnu 2,5 milióna eur. Jaslovské Bohunice už podpísali zmluvu o dielo s dodávateľom stavebných prác, ktorým sa na základe verejnej súťaže stala spoločnosť Termomont Dolná Krupá.

Na sídlisku v Jaslovských Bohuniciach sa nachádza 13 bytoviek a 172 bytov. Funguje tu tiež zdravotné stredisko, prevádzky služieb, na okraji sídliska je situovaný spoločenský dom. Nedávno tu obec dala do užívania obyvateľom zrekonštruované detské ihrisko.

Pripravovaná revitalizácia sa dotkne nielen exteriérových prvkov ako sú spevnené plochy – teda cesty, chodníky, parkovacie miesta či plochy zelene.

Projekt počíta aj s rekonštrukciou dažďovej a splaškovej kanalizácie, vodovodných sietí či inštaláciou závlahového systému.


Sídlisko v Jaslovských Bohuniciach

FOTO: trnava-live.sk

Stavebné práce sú rozdelené do dvoch etáp. Prvá má byť podľa uzavretej zmluvy o dielo dokončená do piatich mesiacov od odovzdania staveniska, dokončenie druhej etapy je naplánované do 14 mesiacov. Ak by začali realizačné práce počas letných mesiacov, prvú etapu by mal zhotoviteľ stihnúť ešte do konca roku 2018, druhá etapa by mala byť odovzdaná v druhej polovici budúceho roka.

Revitalizácia sídliska rieši hlavné problémy, týkajúce sa parkovania a odvodu dažďových vôd. Projekt počíta aj s obnovou zelených plôch, doplnením závlahového systému či mobiláru. Na sídlisku v Jaslovských Bohuniciach dôjde k výmene a rekonštrukcii niektorých sietí. Stavebnými prácami poškodené spevnené plochy, rovnako aj jestvujúce spevnené plochy, ktoré sú v havarijmom stave, budú obnovené.

V rámci revitalizácie dostanú obyvatelia namiesto klasických smetných nádob podzemné kontajnery.

Pribudnú tiež nové parkové aj betónové lavičky, počíta sa s vybudovaním oddychovej zóny s ohniskom, piknikovým stolom a prístreškom.

Všetky komunikácie dostanú jednotnú povrchovú úpravu, časť ciest budú rozširovať v záujme vybudovania pozdĺžnych parkovacích miest.

Kým cesty sú navrhnuté z asfaltu, na chodníkoch použijú dlažbu, parkovacie miesta budú z drenážnej dlažby.

V priebehu stavebných prác dôjde k zásahom do plôch zelene. V rámci zelených plôch pamätá projekt na zachovanie a úpravy súčasného stavu, ale aj na novú výsadbu.

Okem iného sa počíta s výsadbou stromov s veľkou a strednou korunou, druhov s atraktívnym olistením, kvitnutím či jesenných sfarbením.

„Stromy budú plniť okrem dekoratívnej funkcie predovšetkým funkciu mikroklimatickú a hygienickú a poskytnutnú pritienenie pre návštevníkov odpočinkových miest a vytvorenie vhodných mikroklimatických podmienok,“ uvádza sa v projekte. Časť územia sídliska bude vyhradená pre výsadbu ovocných stromov.

Na sídlisku vzniknú aj dažďové záhrady prostredníctvom esteticky pôsobiacich záhonov z trvaliek a okrasných tráv kvitnúcich počas celého vegetačného obdobia. Výsadba pozostáva z druhov, ktoré znášajú dočasné zamokrenie a ich úlohou je zberať prebytočnú vodu a umožnovať jej lepšie vsiaknutie do pôdy. Tiež pôsobia ako prirodzený filter – zbavujú vodu rôznych nečistôt a škodlivých chemických látok. Ide o druhy s minimálnymi nárokmi na údržbu.

Pod obnovu zelene patria aj plánované úpravy predzáhradiek pred bytovými domami. „Dotvorenie predzáhradiek pred bytovými domami bude riešené presadením niektorých pôvodných drevín, dosadením solitérnych listnatých opadavých krov a ihličnanov v kombinácii so skupinovou výsadbou trvaliek a okrasných tráv v kombinácii s cibuľovinami tak, aby predzáhradky tvorili jeden ucelený koncepčný celok a plnili estetickú funkciu pred každou skupinou bytových domov,“ približuje projekt revitalizácie.

Úpravy zelených plôch doplní aj záhonová výsadba listnatých opadavých a stálozelených krov s trvalkami a okrasnými trávami v kombinácii s cibuľovinami či založenie kobercového trávnika.

Celkové investičné náklady na realizáciu projektu dosiahnu podľa zmluvy o dielo 2 milióny 527-tisíc eur s DPH.

VIZUALIZÁCIE:


Koordinačná situácia. Plochy vyznačené modrou farbou majú byť dokončené v 1. etape v roku 2018, zelené polia sú plánované v rámci 2. etapy na budúci rok

Zdroj: Obec Jaslovské Bohunice

Ulož ako PDF
Napísal 12. júna 2018 12:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.