reklama

Práca realitného makléra je celoživotná profesia

Realitná profesia je opradená v širokej verejnosti rôznymi predsudkami. Na jednej strane panuje názor, že zárobky realitných maklérov sú nadpriemerne lukratívne a lákavé. Na druhej strane, časť verejnosti nevie prísť realitným maklérom na meno, pretože ich prácu spájajú s nízkou kvalitou služieb. Ako to je naozaj? Kto môže robiť prácu realitného makléra a ako by sa mala robiť dobre? Píše MARTIN ČAPO z realitnej kancelárie Riešime bývanie.

Zastávam názor, že táto práca musí byť celoživotnou profesiou. Aby sa totiž ľudia obracali na realitného makléra so žiadosťami o jeho služby, je potrebná dôvera.

Vyplýva to z toho, že maklér má obslúžiť často najväčšiu investíciu v živote človeka, a zároveň po voľbe partnera a výchove dieťaťa, je jeho tretie najdôležitejšie životné rozhodnutie práve výber miesta na život.


Martin Čapo

Ako môže teda maklér dôveru získavať?

Keďže dôvera je základným parametrom úspešnosti makléra, musí si ju cieľavedome a dlhodobo budovať. Čím je človek starší, tým má viac priateľov a známych. Ak zároveň cieľavedome ako maklér pracuje na tom, aby si vybudoval bázu spokojných klientov, po rokoch existuje slušná skupina ľudí, ktorí mu veria.

Cieľom je, aby si ľudia predávali telefónne číslo na makléra medzi sebou ako dobrú referenciu. Podobne ako si predávajú kontakty na dobrých lekárov alebo iných odborníkov.

Dôvera je teda jedna vec. Čo ďalšie by mal maklér mať?

Ďalším parametrom sú odborné znalosti. Maklér musí vedieť zaujať naozaj odborné stanovisko. Znalosti z odboru ekonomiky, obchodu, práva, psychológie alebo stavby sú teda potrebné.

A ďalšou vecou sú vôľové vlastnosti. Musí to byť človek, ktorý sa vie sám motivovať a sám sa riadiť. Je to otázka rozhodnutia kedy ráno vstávať, kedy chodiť na obhliadky, ako hľadať klientov. My ako kancelária mu vieme pomôcť na ceste za úspechom, no prvá iniciatíva musí prísť od neho.

Akí ľudia by sa naopak nemali o prácu realitného makléra uchádzať?

Musím povedať, že profesia realitného makléra je na Slovensku často vnímaná mylne. Niekedy je to posledné útočisko neschopných. Inokedy miesto, kam ľudia idú, pretože si myslia, že zarobia veľké peniaze.

A to sú tí, ktorí zlyhávajú ako prví. V našej kancelárii máme dobrých maklérov s rôznym profesijným backgroundom od dramaturgičky cez riaditeľa pobočky banky až po delegátku. Ich pracovná genéza je naozaj rôzna. No dôležitá je motivácia.


Vo štvrtok 29. novembra 2018 sa uskutoční v Malom Berlíne workshop Martina Čapa.

Prihlásiť sa môžete prostredníctvom tejto stránky: trnava.rbmc.sk/rb-workshop-trnava.

Aká je motivácia správneho realitného makléra?

Myslím si, že poslanie makléra netkvie v peniazoch alebo provízií, ale v tom, že sa môže pozitívne dotknúť života ľudí.

Poslaním a úlohou makléra je vytvoriť klientovi nový domov. Maklér je podľa mojich skúseností najšťastnejší vtedy, keď dostane pozitívnu referenciu.

Áno, vedľajším efektom toho celého sú i peniaze, tie ale nie sú prvoradou motiváciou správneho makléra.

Keď zvládnete všetky techniky a prijmete túto profesiu za svoje poslanie, začne sa dostavovať pocit spokojnosti. Vašou motiváciou už nebude najbližšia provízia ani celoročné výsledky, ale to, akým smerom sa bude vyvíjať váš život.

Toto je filozofia, s ktorou v RIEŠIME BÝVANIE pristupujeme k našej práci a ku kariére našich maklérov.

Má RIEŠIME BÝVANIE dobrý tím?

Je viac kancelárií, ktoré majú pomerne veľký tím. No ich slabou stránkou je, že spolu nevydržia dlho. Po istom momente odchádza niekedy i polovica osadenstva.

To sa stáva kanceláriám, ktorých tím a motivácia sú postavené iba na pravidlách a obchodných výsledkoch. Na to, aby človek vedel dlhodobo fungovať, musí totiž existovať istý tím spirit.

Spoločné videnie vecí a priorít. Chápeme, že každá osobnosť je iná, a vítame to, pretože aj každý klient je iný, ale členovia tímu musia mať i niečo spoločné.

MARTIN ČAPO – Riešime bývanie

(PR článok)

VIDEO: Ako sa stať maklérom

Ulož ako PDF
Napísal 23. novembra 2018 14:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.