reklama

V Smoleniciach premenia asfaltové plochy na zeleň v podobe dažďových záhrad či trávnikov

Druhú najväčšiu obec okresu Trnava čaká v roku 2019 čulý stavebný ruch. Obec Smolenice pripravuje prostredníctvom stavebných úprav realizáciu viacerých opatrení, ktoré zadržia vodu a zároveň prinesú viac zelene a upravené verejné priestranstvá najmä v centre obce.

Projekt nazvaný Vodozádržné opatrenia v intraviláne obce Smolenice je financovaný z európskych zdrojov. Piatimi percentami sa podieľa samotná obec.

V rámci pripravovaného zámeru dôjde k relizácii niekoľkých stavebných objektov, ktoré sú situované v okolí kultúrneho domu v centre obce a v areáli základnej školy.

Predpokladaná hodnota diela predstavuje čiastku 400 000 eur s DPH, konečnú cenu môže ešte znížiť verejná súťaž na dodávateľa stavebných prác.

Obec predpokladá, že stavebné práce by v prípade úspešnej verejnej súťaže a uzatvorenia zmluvy o dielo s vybraným dodávateľom mohli začať na jar 2019.


Smolenice

Ilustračné foto


Väčšina stavebných prác sa uskutoční v centre obce

Reprofoto: Google Street View

Investičný projekt premení vybrané spevnené plochy na plochy zelene s funckiou zadržiavania dažďovej vody v území.

„Projekt sa snaží v plnej miere rešpektovať krajinnú štruktúru formou vybraných materiálov a povrchových úprav tak, aby výsledná stavba zapadla do prostredia a nepôsobila rušivo,“ uvádza sa v projektovej dokumentácii.

V rámci stavebných prác bude v centre Smoleníc vybudovaná namiesto asfaltovej plochy pred kultúrnym domom plocha s polovegetačnými tvárnicami.

V lokalite vybudujú aj podzemné retenčné priestory na zadržiavanie zrážkovej vody so sadbovými a terénnymi úpravami a dažďovou záhradou.

V centre tak pribudnú kvety, kríky, stromy a iné dreviny. Úpravy v okolí kultúrneho domu sa dotknú územia s rozlohou približne 2050 metrov štvorcových.

Časť projektu s rozlohou asi 1900 metrov štvorcových je situovaná za budovou základnej školy, kde sa uskutoční realizácia dažďovej záhrady a úprav v podobe odstránenia poškodených asfaltových povrchov a realizácie zatrávnených plôch.

„Vodozádržné opatrenia opatrenia majú funkciu znižovania povrchového odtoku zrážkových vôd a ich uchovania v mieste doapdu ale aj celkový pozitívny vplyv na klímu územia. Podružnou funkciou je nielen znižovanie povrchového odtoku pod projektovanými objektami, ale predovšetkým ochrana územia z pohľadu jeho celkovej environmentálnej štruktúry a zlepšenie jeho odolnosti voči klimatickej zmene,“ konštatuje sa v projektovej dokumentácii zámeru Vodozádržné opatrenia v intraviláne obce Smolenice.


Rozmiestnenie jednotlivých stavebných objektov v centre a v areáli školy

Ulož ako PDF
Napísal 18. decembra 2018 10:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Smoleniciach premenia asfaltové plochy na zeleň v podobe dažďových záhrad či trávnikov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.