reklama

Nový Rokovací poriadok MZ má podľa Galbavého ukradnúť zastupiteľstvo poslancom. Bročka nesúhlasí, materiál stiahli

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava (MZ) na podnet primátora Petra Bročku stiahlo návrh Rokovacieho poriadku MZ predložený prednostkou Mestského úradu v Trnave Katarínou Koncošovou. Návrh na stiahnutie prišiel po vystúpení poslanca Mariána Galbavého. Ten počas rozpravy vyslovil názor, že zámerom nového Rokovacieho poriadku „je tak trochu ukradnúť mestské zastupiteľstvo poslancom“. Primátor jeho názor odmieta.

Poslanci MZ mesta Trnava mali na aprílovom zasadnutí zrušiť aktuálne platný Rokovací poriadok, schválený v roku 2018, a zároveň schváliť návrh nového Rokovacieho poriadku.

Nový návrh obsahoval niekoľko úprav, riešil záležitosti týkajúce sa mestského zastupiteľstva – spôsob prípravy, zvolávania, rokovania, uznášania sa a spracovania výstupov z neho.

Návrh nového Rokovacieho poriadku MZ po novom definoval napríklad aj mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, spôsob zverejňovania materiálov pre poslancov, podieľanie sa komisií mestského zastupiteľstva na príprave materiálov a predkladanie stanovísk komisií, zmenu v zložení návrhovej komisie a tiež v predkladaní spravodajskej správy k materiálu na rokovaní mestského zastupiteľstva či hlasovanie o návrhu uznesenia, ktoré je predložené v alternatívach, novinkou v návrhu bola aj možnosť hlasovania o stiahnutí časti materiálu.

V rozprave k predloženému materiálu vystúpil poslanec Marián Galbavý. Ako poznamenal na úvod, Rokovací poriadok bol menený pred necelým rokom a je základným pravidlom rokovania zastupiteľstva. „Domnievam sa, že zámerom nového Rokovacieho poriadku je tak trochu ukradnúť zastupiteľstvo poslancom. Je tam niekoľko návrhov, ktoré obmedzujú činnosť poslancov na samotnom zastupiteľstve,“ otvoril diskusiu Galbavý.


Poslanec Galbavý počas rozpravy na aprílovom zasadnutí MZ

Zdroj: trnava.videostream.sk

Marián Galbavý vo svojom vystúpení vzniesol viacero výhrad voči predloženému návrhu z dielne odboru organizačného a vnútornej správy mestského úradu.

Nepáči sa mu napríklad návrh na menovanie časti predsedníctva poslaneckej schôdze primátorom. Návrh Rokovacieho poriadku dáva podľa Galbavého nad rámec zákona primátorovi právomoc dávať návrhy na doplnky rozhodnutia, ktoré mu nedáva ani zákon o obecnom zriadení.

„Poslancom sa odoberá právomoc byť členmi návrhovej aj volebnej komisie, návrh odoberá poslancom právomoc byť spravodajcami jednotlivých predkladaných materiálov. Pýtam sa, či bude nasledovať návrh, kde sa vylučuje účasť poslancov a bude hlasovať možno per rollam (hlasovanie resp. vyjadrenie názoru formou obežníka, písomne, teda nie riadnym zasadnutím – pozn. red.) alebo budú hlasovať len poslanci vybraní priamo primátorom,“ uviedol v diskusii k návrhu poslanec zoskupenia Priateľská Trnava.

M. Galbavý preto predložil poslanecký návrh na viaceré pomerne rozsiahle zmeny v predloženom návrhu Rokovacieho poriadku.

V rozprave vystúpil aj poslanec Rastislav Mráz (Naše MesTTo). Ako poznamenal, s návrhmi M. Galbavého sa stotožňuje.

Primátor Peter Bročka sa poslancov opýtal, či svoje pripomienky konzultovali s vedúcou právneho odboru alebo s inými zamestnancami mestského úradu.

„Nie som členom žiadneho orgánu, ktorý by tento materiál prejednával. Mojím pracovným miestom je zastupiteľstvo. Vaším pracovným miestom ja vaša kancelária alebo bicykel. Ja pracujem tu alebo v rámci komisií. Nie je zriadená žiadna komisia, ktorá by tento návrh riešila. Ide o produkt mestského úradu a neviem v rámci akého orgánu bol prejednávaný,“ reagoval Galbavý.

„S kolegom Galbavým sme poslancami aj na župe a aktuálne preberáme rokovací poriadok aj tam. Preberá sa na úrovni poslaneckých klubov, čo považujem za štandardné v rámci nejakej politickej kultúry. V tomto prípade tomu tak nebolo. Ak by som bol pozvaný ako predseda klubu, rád sa zúčastním a svoje pripomienky poviem včas,“ povedal Mráz.

Peter Bročka poznamenal, že viacerí poslanci so svojimi pripomienkami, zvlášť ak sú rozsiahlejšie, kontaktujú zamestancov úradu, prípadne jeho samého, aby si skutočnosti ozrejmili.

„Vzhľadom na to, že toto sa nestalo, a vzhľadom na počet pripomienok, odporúčam materiál stiahnuť. A pánom odporúčam, aby sa spolu s vedúcou právneho odboru zúčastnili za týmto účelom komisií, môžu prísť autom alebo na bicykli, a môžu si odkonzultovať všetky svoje návrhy, o ktorých budeme opätovne rokovať. Toto považujem za najlepší návrh aj preto, že mnoho kolegov by sa mohlo stratiť v množstve argumentačných slučiek,“ navrhol primátor.

Poslanec Galbavý v poslednom príspevku k tejto téme pripomenul, že zmeny v Rokovacom poriadku chce presadiť vedenie mesta, nie on. „Poznám starostov a primátorov, ktorí ak chcú niečo presadiť, tak komunikujú s poslancami. Preto neviem, či ja chcem presadiť nový Rokovací poriadok a mám chodiť za vami, ale ho chcete presadzovať vy,“ podotkol.

Na záver rozpravy Rastislav Mráz navrhol, aby na stretnutí s vedúcou právneho odboru boli prítomní predsedovia poslaneckých klubov. „Možno budú mať na vec iný názor. Ide o to, aby sa dokument utriasol a na rokovanie MZ bol predložený tak, že bude konsenzuálny.“

Poslanci návrh na stiahutie materiálu prijali. O návrhu nového Rokovacieho poriadku MZ sa tak bude hlasovať najskôr na júnovej schôdzi.

Ulož ako PDF
Napísal 7. mája 2019 12:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nový Rokovací poriadok MZ má podľa Galbavého ukradnúť zastupiteľstvo poslancom. Bročka nesúhlasí, materiál stiahli”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.