reklama

Nový Rokovací poriadok MZ má podľa Galbavého ukradnúť zastupiteľstvo poslancom. Bročka nesúhlasí, materiál stiahli

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava (MZ) na podnet primátora Petra Bročku stiahlo návrh Rokovacieho poriadku MZ predložený prednostkou Mestského úradu v Trnave Katarínou Koncošovou. Návrh na stiahnutie prišiel po vystúpení poslanca Mariána Galbavého. Ten počas rozpravy vyslovil názor, že zámerom nového Rokovacieho poriadku “je tak trochu ukradnúť mestské zastupiteľstvo poslancom”. Primátor jeho názor odmieta.

Poslanci MZ mesta Trnava mali na aprílovom zasadnutí zrušiť aktuálne platný Rokovací poriadok, schválený v roku 2018, a zároveň schváliť návrh nového Rokovacieho poriadku.

Nový návrh obsahoval niekoľko úprav, riešil záležitosti týkajúce sa mestského zastupiteľstva – spôsob prípravy, zvolávania, rokovania, uznášania sa a spracovania výstupov z neho.

Návrh nového Rokovacieho poriadku MZ po novom definoval napríklad aj mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, spôsob zverejňovania materiálov pre poslancov, podieľanie sa komisií mestského zastupiteľstva na príprave materiálov a predkladanie stanovísk komisií, zmenu v zložení návrhovej komisie a tiež v predkladaní spravodajskej správy k materiálu na rokovaní mestského zastupiteľstva či hlasovanie o návrhu uznesenia, ktoré je predložené v alternatívach, novinkou v návrhu bola aj možnosť hlasovania o stiahnutí časti materiálu.

V rozprave k predloženému materiálu vystúpil poslanec Marián Galbavý. Ako poznamenal na úvod, Rokovací poriadok bol menený pred necelým rokom a je základným pravidlom rokovania zastupiteľstva. “Domnievam sa, že zámerom nového Rokovacieho poriadku je tak trochu ukradnúť zastupiteľstvo poslancom. Je tam niekoľko návrhov, ktoré obmedzujú činnosť poslancov na samotnom zastupiteľstve,” otvoril diskusiu Galbavý.


Poslanec Galbavý počas rozpravy na aprílovom zasadnutí MZ

Zdroj: trnava.videostream.sk

Marián Galbavý vo svojom vystúpení vzniesol viacero výhrad voči predloženému návrhu z dielne odboru organizačného a vnútornej správy mestského úradu.

Nepáči sa mu napríklad návrh na menovanie časti predsedníctva poslaneckej schôdze primátorom. Návrh Rokovacieho poriadku dáva podľa Galbavého nad rámec zákona primátorovi právomoc dávať návrhy na doplnky rozhodnutia, ktoré mu nedáva ani zákon o obecnom zriadení.

“Poslancom sa odoberá právomoc byť členmi návrhovej aj volebnej komisie, návrh odoberá poslancom právomoc byť spravodajcami jednotlivých predkladaných materiálov. Pýtam sa, či bude nasledovať návrh, kde sa vylučuje účasť poslancov a bude hlasovať možno per rollam (hlasovanie resp. vyjadrenie názoru formou obežníka, písomne, teda nie riadnym zasadnutím – pozn. red.) alebo budú hlasovať len poslanci vybraní priamo primátorom,” uviedol v diskusii k návrhu poslanec zoskupenia Priateľská Trnava.

M. Galbavý preto predložil poslanecký návrh na viaceré pomerne rozsiahle zmeny v predloženom návrhu Rokovacieho poriadku.

V rozprave vystúpil aj poslanec Rastislav Mráz (Naše MesTTo). Ako poznamenal, s návrhmi M. Galbavého sa stotožňuje.

Primátor Peter Bročka sa poslancov opýtal, či svoje pripomienky konzultovali s vedúcou právneho odboru alebo s inými zamestnancami mestského úradu.

“Nie som členom žiadneho orgánu, ktorý by tento materiál prejednával. Mojím pracovným miestom je zastupiteľstvo. Vaším pracovným miestom ja vaša kancelária alebo bicykel. Ja pracujem tu alebo v rámci komisií. Nie je zriadená žiadna komisia, ktorá by tento návrh riešila. Ide o produkt mestského úradu a neviem v rámci akého orgánu bol prejednávaný,” reagoval Galbavý.

“S kolegom Galbavým sme poslancami aj na župe a aktuálne preberáme rokovací poriadok aj tam. Preberá sa na úrovni poslaneckých klubov, čo považujem za štandardné v rámci nejakej politickej kultúry. V tomto prípade tomu tak nebolo. Ak by som bol pozvaný ako predseda klubu, rád sa zúčastním a svoje pripomienky poviem včas,” povedal Mráz.

Peter Bročka poznamenal, že viacerí poslanci so svojimi pripomienkami, zvlášť ak sú rozsiahlejšie, kontaktujú zamestancov úradu, prípadne jeho samého, aby si skutočnosti ozrejmili.

“Vzhľadom na to, že toto sa nestalo, a vzhľadom na počet pripomienok, odporúčam materiál stiahnuť. A pánom odporúčam, aby sa spolu s vedúcou právneho odboru zúčastnili za týmto účelom komisií, môžu prísť autom alebo na bicykli, a môžu si odkonzultovať všetky svoje návrhy, o ktorých budeme opätovne rokovať. Toto považujem za najlepší návrh aj preto, že mnoho kolegov by sa mohlo stratiť v množstve argumentačných slučiek,” navrhol primátor.

Poslanec Galbavý v poslednom príspevku k tejto téme pripomenul, že zmeny v Rokovacom poriadku chce presadiť vedenie mesta, nie on. “Poznám starostov a primátorov, ktorí ak chcú niečo presadiť, tak komunikujú s poslancami. Preto neviem, či ja chcem presadiť nový Rokovací poriadok a mám chodiť za vami, ale ho chcete presadzovať vy,” podotkol.

Na záver rozpravy Rastislav Mráz navrhol, aby na stretnutí s vedúcou právneho odboru boli prítomní predsedovia poslaneckých klubov. “Možno budú mať na vec iný názor. Ide o to, aby sa dokument utriasol a na rokovanie MZ bol predložený tak, že bude konsenzuálny.”

Poslanci návrh na stiahutie materiálu prijali. O návrhu nového Rokovacieho poriadku MZ sa tak bude hlasovať najskôr na júnovej schôdzi.

Ulož ako PDF
Napísal 7. mája 2019 12:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

21 komentárov pre “Nový Rokovací poriadok MZ má podľa Galbavého ukradnúť zastupiteľstvo poslancom. Bročka nesúhlasí, materiál stiahli”

 1. 1
  Májka says:

  no zaiste ak je jediná reálna práca pána poslanca MG kvákať na zastupiteľstve tak čo by sa neobával…

  • 1.1
   alfa23 says:

   suhlasim. co ma co poslanec vypravat a oponovat na zastupitelstve a este aj nehlasovat za vsetko doradu co navrhneme.
   nabuduce navrhneme ze zastupitelstvo nebude a poslanci len z domu poslu ze hlasuju za kazdy bod. idealne a bude pokoj.

 2. 2
  sTToka says:

  MG nygdy nebol KKT. Navyše má aj prax v ohýbáný paragrafóv.

  prečo si Bradobajker myslí, že móže šecko?
  Taký tu už bol, že Vyhraj volby a móžeš šecko.
  Prd makový

  Májka (asi paštéka?) zamysli sa nad sebu. na veci sa treba kukat z vácerých strán a nélen z bajku.

 3. 3
  Návrat späť o 30 rokov says:

  Toto je skutočne snaha o ukradnutie zastupiteľstva. Mestská úradníčka ide rýpať do poslaneckého Rokovacieho poriadku. Nie je to náhodou v kompetencii poslancov?
  A ešte k tomu insitné Brokove táraniny.
  Mečiarovské praktiky sa vracajú späť?

 4. 4
  puč says:

  Toto bol pokus liberála, hipstera, pána transparentného o puč.
  Je neuveriteľné že sa našli podporovatelia puču – pučisti v radoch otrokov LT a mestských úradníkov. Vážení toto neuveriteľné teátro – noc dlhých nožov sa naozaj stalo v meste Trnava. Ani najväčší pesimista by nečakal že je toho bradatý Nero schopný. Ukradnúť meststké zastupiteľstvo občanom Slobodného kráľovského mesta Trnava sa nepokúsili ani v stredoveku inkizítori, ani Tatári, Turci, komunisti, eštébáci ale čuduj sa svete pučisti z Horšej Trnavy nemali problém. Ani jeden z otrokov LT sa ho zbabelo nepokúsil zastaviť alebo oponovať antidemokratickému protiústavnému pokusu o puč – prevrat.
  Fuj ! Hanba pučistom a bradatému Nerovi Pučínimu !

  https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%A1tny_prevrat
  Pri štátnom prevrate – puči dochádza k zmene moci v rozpore s platnou legislatívou v danom štáte.

 5. 5
  povaľač says:

  https://m.facebook.com/photo.php?fbid=2185729294854407&id=100002520749151&set=p.2185729294854407&source=47
  Translate :
  POVAĽAČI Z KAVIARNI
  DO POLÍ A TOVÁRNI !!

  Toto dričko dostanete ze zlavu ked sa víte bicygluvat alebo máte bradu.

 6. 6
  Filip says:

  A to nikto z Lepsej ten material neobhajoval? Nikto nevystupil aby to Galbavemu natrel a vytmavil? Nikto z tych 24 skolkarov ci kolko ich tam je sa nepostavil za svojho Vodcu? ts-ts-ts…

  • 6.1
   dieťa says:

   Žiaľ ich odborné a ľudské vlastnosti a skúsenosti sú nulové. Nikdy v komunálnej politike nič nerobili, nič neznamenali iba sa zviezli na cudzích chrbtoch a módnej vlne väčšiny. Teraz prvý raz v živote majú zodpovednosť za niečo dôležité pre 65.000 obyvateĺov a sú z toho mimo. Na fejsbuku to vyzeralo totiž ružovo. Nič netušia o doprave, územnom pláne, zákone o obecnom zriadení, ústave SR, atd Nevedia priamo komunikovať so živými ľuďmi, iba s tými na počítačoch. Nemajú žiadny svoj názor na vec.
   Ak je toto naša budúcnosť čaká nás iba plač a škrípanie zubov.
   Sú iba veľké sklamanie.

   • 6.1.1
    Obcan says:

    Riesia pcviny ale to co maju,pred tym radsej strkaju hlavu do piesku.Kedy zacnete riesit katastrofalnu dopravnu situaciu v Trnave?!Ako vyzera po 14 stej Hospodarska, Kollarova,Trstinska,Tamaskovicova,Cukrova a ine ulice?Nabuduce ked pojdes bikom cez tie ulice,treba si dat dolu z hlavy kapucnu a pozriet sa na to ako v reale vyzera a nefunguje Trnava.

 7. 7
  Špecialitky says:

  Máme tu všelijaké špecialitky.
  Napríklad taký XI. mesiac, po česky “listopad”, trvá cca 6 mesiacov. 6 mesiacov, aj viac je všade lístia, väčšinou hnilého.
  V nemilosti je futbalový klub, dôvod: vlastník. Ale so štadiónom sa vystatuje aj pred zahraničnými delegáciami.
  Darí sa všetkým druhom buriny.
  Vytratili sa skúsení kosci zelených plôch. Často kosia amatéri, po ktorých zelené plochy vyzerajú akoby sa tadiaľ prehnalo stádo divej zveri.
  Bohovsky sa darí tvorcom štúdií, analýz, prieskumov.
  Tí, čo majú iný názor, sú hodení do veľkého vreca s názvom pórovci.
  Intenzívne sa maká na fejsbuku.
  Svetlé zajtrajšky sú prezentované podobne, ako oslovi, ktorý na sebe nesie palicu na konci ktorej stále vidí snop sena a nie a nie k nemu prísť. Viď zelená lávka, cykloveža, parkovanie, atď.

  Atď.

  • 7.1
   Timur says:

   Nechajte snahu Peťa nech sa hrá na schovávačku s novým rokovacím poriadkom zákony platia a sú nadradené nad jeho nové rokovacie poriadky. To ešte nespomínam ľudské a morálne zásady a tie ho dobehnú a zrejme aj predbehnú.

 8. 8
  sTToka says:

  Keho si ludé zvolili, teho máme.
  Na just volili. Amaterov, selijakych jakoze nezavislych a pritom zavislych, synov, sponzorov…. :-)
  Sak nehajme to ščúleky tak.
  Každý sa mosí strápnit sám. Otázka času.

 9. 9
  erik says:

  valec uz je nastartovany …

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.