reklama

Kukučínova ulica príde napokon až o 26 vzrastlých stromov, termín dokončenia posunuli na jar 2020

Namiesto pôvodne schválených 14 stromov vypília pre rekonštrukciu Kukučínovej ulice aj ďalších dvanásť vzrastlých javorov. Informáciu potvrdila trnavská radnica v tlačovej správe.

„Po presnom geodetickom vytýčení sa ukázalo, že nové stavebné konštrukcie značne narušia ich koreňovú sústavu a stromy stratia stabilitu aj perspektívu ďalšieho prežitia. Mesto preto zastavilo ďalšie práce a požiadalo o posúdenie situácie arboristov. Žiaľ, odborníci tento predpoklad potvrdili,“ konštatuje Mesto Trnava.

Z pôvodnej technickej správy návrhu sadových úpravy vyplýva, že na Kukučínovej počítali s odstránením štrnástich z celkového počtu 46 vzrastlých stromov. Napokon príde ulica najmenej o 26 stromov.

Šesť starých stromov nich mali vypíliť v prvej etape z dôvodu zlého zdravotného stavu, osem malo byť odstránených neskôr z dôvodov kolízie stavby.

FOTO: Mesto Trnava

Zo znaleckého posudku arboristov vyplýva, že jediným racionálnym riešením je výrub ďalších 12 ohrozených skúmaných javorov a náhradná výsadba. „Vzhľadom na fakt, že korene zasahujú aj do plochy komunikácie, pred osadením nových cestných obrubníkov by museli byť prerušené a odstránené,“ vysvetľuje radnica.

„Veľké časti obnaženého a poškodeného dreva sú vstupnou bránou pre infekciu hubovými patogénmi, ktoré spôsobia degradáciu koreňov a bázy kmeňa. Môžeme predpokladať, že to bude mať značný vplyv aj na vitalitu stromov. Po takom zásahu by nasledovalo výrazné presychanie koruny stromov, ktoré v nasledujúcich rokoch povedie k ich odumretiu,“ uvádza sa v závere znaleckého posudku.

„Mestská samospráva si uvedomuje, že výrub stromov, ktoré kolidujú s rekonštrukciou komunikácie, budú obyvatelia tejto ulice vnímať ako citeľnú stratu. Pre náhradnú výsadbu preto budú vybrané odrastené stromy vhodné do mestského prostredia, ktoré dokážu pomerne rýchlo nahradiť chýbajúcu vysokú zeleň,“ vyjadrilo nádej mesto.

V lokalite Kukučínovej ulice mali podľa pôvodnej projektovej dokumentácie v rámci náhradnej výsadby vysadiť postupne 25 nových stromov – tri javory horské, jedenásť jaseňov mannových a jedenásť kusov hrušiek calleryana.

Radnica pripomína, že novým stromom budú vytvorené lepšie podmienky ako mali ich predchodcovia. „Vďaka novému systému odvodnenia zrážková voda z komunikácií neodtečie do kanalizácie, ale v maximálne možnom objeme bude zadržaná, aby mohla zavlažiť plochy zelene a ochladzovať ovzdušie.“

Riešenie otázky, či stromy môžu prežiť radikálne zásahy do koreňovej sústavy, spôsobilo tretie zdržanie stavebných prác.

Prvé oneskorenie si už v začiatkoch vyžiadala realizácia hlavného vodovodu a vodovodných prípojok do rodinných domov, druhé bolo spôsobené spevňovaním podmáčaného a nestabilného podložia, ktoré nespĺňalo normou stanovené požiadavky na únosnosť.

Posun samotného začiatku rekonštrukcie o niekoľko rokov si vyžiadala aj príprava projektov a komunikácia s obyvateľmi ulice, ktorí odmietali veľké výruby a snažili sa o zachovanie čo najväčšieho počtu stromov, ktoré rastú na Kukučínovej ulice desiatky rokov.

„Mesto Trnava však vyvíja maximálnu snahu, aby bol vo finále časový sklz prác čo najmenší. Úseky cesty Špačinská – Robotnícka, resp. Pažitná – Slnečná budú v roku 2019 ukončené. Chodník pre peších na dolnej strane bude vydláždený. Na ostatných častiach miestnej komunikácie budú práce pokračovať v závislosti od klimatických podmienok. Keď teploty klesnú pod bod mrazu, bude stavba uzavretá a práce sa znova začnú 2. marca 2020,“ zverejnilo aktuálne termíny Mesto Trnava.

Rekonštrukcia Kukučínovej ulice sa týka úseku v celkovej dĺžke 443 metrov od križovatky so Špačinskou po križovatku so Slnečnou ulicou, kde vznikne okružná križovatka. Zmluva so zhotoviteľom znie na 747 – tisíc eur s DPH.


Výkop pre obrubník musí mať hĺbku 70 cm. Vzhľadom na to, že jeho vonkajší okraj sa dotýka bázy kmeňa, prerušeniu koreňov by sa vyhnúť nedalo.


Línia hranice budúceho obrubníka je vyznačená oranžovým sprejom.

FOTO: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 2. decembra 2019 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kukučínova ulica príde napokon až o 26 vzrastlých stromov, termín dokončenia posunuli na jar 2020”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.