reklama

Kukučínova ulica príde napokon až o 26 vzrastlých stromov, termín dokončenia posunuli na jar 2020

Namiesto pôvodne schválených 14 stromov vypília pre rekonštrukciu Kukučínovej ulice aj ďalších dvanásť vzrastlých javorov. Informáciu potvrdila trnavská radnica v tlačovej správe.

“Po presnom geodetickom vytýčení sa ukázalo, že nové stavebné konštrukcie značne narušia ich koreňovú sústavu a stromy stratia stabilitu aj perspektívu ďalšieho prežitia. Mesto preto zastavilo ďalšie práce a požiadalo o posúdenie situácie arboristov. Žiaľ, odborníci tento predpoklad potvrdili,” konštatuje Mesto Trnava.

Z pôvodnej technickej správy návrhu sadových úpravy vyplýva, že na Kukučínovej počítali s odstránením štrnástich z celkového počtu 46 vzrastlých stromov. Napokon príde ulica najmenej o 26 stromov.

Šesť starých stromov nich mali vypíliť v prvej etape z dôvodu zlého zdravotného stavu, osem malo byť odstránených neskôr z dôvodov kolízie stavby.

FOTO: Mesto Trnava

Zo znaleckého posudku arboristov vyplýva, že jediným racionálnym riešením je výrub ďalších 12 ohrozených skúmaných javorov a náhradná výsadba. “Vzhľadom na fakt, že korene zasahujú aj do plochy komunikácie, pred osadením nových cestných obrubníkov by museli byť prerušené a odstránené,” vysvetľuje radnica.

„Veľké časti obnaženého a poškodeného dreva sú vstupnou bránou pre infekciu hubovými patogénmi, ktoré spôsobia degradáciu koreňov a bázy kmeňa. Môžeme predpokladať, že to bude mať značný vplyv aj na vitalitu stromov. Po takom zásahu by nasledovalo výrazné presychanie koruny stromov, ktoré v nasledujúcich rokoch povedie k ich odumretiu,“ uvádza sa v závere znaleckého posudku.

“Mestská samospráva si uvedomuje, že výrub stromov, ktoré kolidujú s rekonštrukciou komunikácie, budú obyvatelia tejto ulice vnímať ako citeľnú stratu. Pre náhradnú výsadbu preto budú vybrané odrastené stromy vhodné do mestského prostredia, ktoré dokážu pomerne rýchlo nahradiť chýbajúcu vysokú zeleň,” vyjadrilo nádej mesto.

V lokalite Kukučínovej ulice mali podľa pôvodnej projektovej dokumentácie v rámci náhradnej výsadby vysadiť postupne 25 nových stromov – tri javory horské, jedenásť jaseňov mannových a jedenásť kusov hrušiek calleryana.

Radnica pripomína, že novým stromom budú vytvorené lepšie podmienky ako mali ich predchodcovia. “Vďaka novému systému odvodnenia zrážková voda z komunikácií neodtečie do kanalizácie, ale v maximálne možnom objeme bude zadržaná, aby mohla zavlažiť plochy zelene a ochladzovať ovzdušie.”

Riešenie otázky, či stromy môžu prežiť radikálne zásahy do koreňovej sústavy, spôsobilo tretie zdržanie stavebných prác.

Prvé oneskorenie si už v začiatkoch vyžiadala realizácia hlavného vodovodu a vodovodných prípojok do rodinných domov, druhé bolo spôsobené spevňovaním podmáčaného a nestabilného podložia, ktoré nespĺňalo normou stanovené požiadavky na únosnosť.

Posun samotného začiatku rekonštrukcie o niekoľko rokov si vyžiadala aj príprava projektov a komunikácia s obyvateľmi ulice, ktorí odmietali veľké výruby a snažili sa o zachovanie čo najväčšieho počtu stromov, ktoré rastú na Kukučínovej ulice desiatky rokov.

“Mesto Trnava však vyvíja maximálnu snahu, aby bol vo finále časový sklz prác čo najmenší. Úseky cesty Špačinská – Robotnícka, resp. Pažitná – Slnečná budú v roku 2019 ukončené. Chodník pre peších na dolnej strane bude vydláždený. Na ostatných častiach miestnej komunikácie budú práce pokračovať v závislosti od klimatických podmienok. Keď teploty klesnú pod bod mrazu, bude stavba uzavretá a práce sa znova začnú 2. marca 2020,” zverejnilo aktuálne termíny Mesto Trnava.

Rekonštrukcia Kukučínovej ulice sa týka úseku v celkovej dĺžke 443 metrov od križovatky so Špačinskou po križovatku so Slnečnou ulicou, kde vznikne okružná križovatka. Zmluva so zhotoviteľom znie na 747 – tisíc eur s DPH.


Výkop pre obrubník musí mať hĺbku 70 cm. Vzhľadom na to, že jeho vonkajší okraj sa dotýka bázy kmeňa, prerušeniu koreňov by sa vyhnúť nedalo.


Línia hranice budúceho obrubníka je vyznačená oranžovým sprejom.

FOTO: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 2. decembra 2019 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Kukučínova ulica príde napokon až o 26 vzrastlých stromov, termín dokončenia posunuli na jar 2020”

 1. 1
  Parva Roma says:

  26 vyrúbu a 25 vysadia?

 2. 2
  Tim says:

  Vynára sa niekoľko otázok.

  Prvotný projekt obnovy Kukučínovej cca pred 3-4 rokmi bol tamojšími obyvateľmi odmietnutý pre necitlivý prístup k vzrastlým stromom (výruby). Projekt sa prerábal, prioritou malo byť zachovať čo najviac zdravých vzrastlých stromov.

  Očakávanie bolo, že príslušní odborníci sa akcie zhostia tak, že cesta, chodníky, siete sa navrhnú tak, aby neohrozili stromy, ktoré priamo nezavadzajú.

  Mesiac pred plánovaný ukončením rekonštrukcie sa dozvedáme:
  “Vzhľadom na fakt, že korene zasahujú aj do plochy komunikácie, pred osadením nových cestných obrubníkov by museli byť prerušené a odstránené,” vysvetľuje radnica.
  Text pod obrázkom. „Výkop pre obrubník musí mať hĺbku 70 cm. Vzhľadom na to, že jeho vonkajší okraj sa dotýka bázy kmeňa, prerušeniu koreňov by sa vyhnúť nedalo.“

  Tie stromy po tej ulici nepobehujú, polohu kmeňov a koreňov nemohlo byť problémom presne zamerať už na samom začiatku.

  Pouvažovať aj nad sofistikovanejším riešením, napr. použiť iný typ obrubníkov, vyspádovať cestu priečne tak, aby pri stromoch stačilo kopať do menšej hĺbky, upraviť výškové a šírkové pomery stavby, …. od toho by mali byť odborníci odborníkmi, aby dokázali vyriešiť aj komplikovanejšie zadanie. Pri pôvodnej ceste tieto stromy problémy nemali, darilo sa im tam, boli vyhodnotené ako zdravé.

  Natíska sa tu pocit, že ľudom z praxe bolo jasné od začiatku, ako to pri šablónovom klasickom riešení dopadne a použila sa metóda, ukážeme snahu o zachovanie stromov a pri finalizácii sa zdôvodní, prečo sa to „nedá“.

  Oháňať sa v tomto prípade pri možnej záchrane takýchto stromov nejakými termínmi nemá zmysel, tie stromy rástli desaťročia, sú zdravé a nejaký časový posun by to ešte znieslo.

  Takže od zadania, cez projekt, pripomienkovanie, schvaľovanie až po realizáciu: Prečo to dopadlo takto?

 3. 3
  fero says:

  Ono to totiž “nedopadlo” samo od seba.
  Nedopadlo pre totálnu nekompetenciu, neodbornosť a ignorantstvo sekty LT.
  Zodpovední sú hlavne poslanci za miestnu časť, poslanci MZ hlavne 24ka, úzke politbyro – radcovia Nera. O Nerovi je už zbytočné písať ten je úplne mimo.

 4. 4
  vystihol says:

  Fero, vystihol si to presne. Môžu mať aj 5 000 lajkov oviec na feik búku.
  Pravdu aj tak neoklamú.

  Totálna nekompetencia a neodbornosť. Najsmutnejšie na tom je, že ke’d si chce obyčajný človek orezať haluze nad svojim pozemkom, aby neohrozovali životy ľudí robia strašné obštrukcie.
  Oni si kľudne môžu mimo vegetačného kľudu orezávať stromy na rybníkovej ulici, alebo rúbať Kukučínovu. vyrúpbať celý ružový park.

  Na každého raz príde páni. Ste už veľa ľudom na smiecha prekukli vás.
  Kráľ Slnko sa už nevidí ani v zrkadle.

 5. 5
  Marcel says:

  Čas potvrdzuje, že kto seje vietor bude žať búrku. Otázne je či sme stratili i pamäť, alebo si prizname, že sme sa nechali uniesť. Žiaľ tak potrebná vízia zelene končí každým rokom v koši. Od nesystematickej údržby bez polievania, ozdravných orezov, kosenia až po výruby dlhoročných stromov a ich náhrada malými odrodami, ktoré po rokoch hynú. Uprednostňuje sa prezentácia hradieb, kde stromy zavádzajú pretože ich treba rozsvietit a ekológia je iba prázdne slovo. Zahusťovanie sídlisk opäť pokračuje napriek kritizovaniu predchádzajúcich krokov. Parkoviska na zelení napriek sľubom, že na zelení už nie a údajne budú iba parkovacie domy. Ekológii nezodpovedajú ani elektrické bicykle v rovinatom meste a sponzor si ďalej zahustuje údajné bývanie v zelení. Žijeme čoraz viac z minulosti a už ani nedebatujeme a aj, tak nakoniec si spravíme to svoje. Výrub. Zelená sa lávka zelenými železnymi konštrukciami. Zrata niekto stá tisíce eúr, ktoré do lávky na Druzbu išli posledných päť rokov.

 6. 6
  nejde to says:

  Rozprávka o ekológovi a klimatológovi čo buduje bačoriny týmto navždy skončila.
  Zelená lávka zelená od farby je výsmech inteligencie voličov Trnavy.
  To isté sa týka dopravy a parkovania. Len chaos a zmätok.
  Nie Lepšie nebude. Hlavne nie s deravým rozpočtom.
  Účet, bianco šek za Lepší podvod je vystavený obyvateľom mesta cez dane.
  Výrub najkrajšej aleje na Kopánke je len posledný klinec do rakvy a definitívny dôkaz, že na to nemajú.

  • 6.1
   ABC says:

   Ako na to zamýšľali sa v decembri 2014 Nero a Pekarčík ako zlomíme mesto k našej poslušnosti. Povymieňať vedúcich odborov a reči komu sa nepáči môže ísť, nikoho nedržíme. Potom reči o 50 ročných pošť.ných úradníčkach MÚ.Potreba vymeniť ing. arch. Horáka, lebo pri svojom veku by nestíhal tak často otvárať územný plán , jeden z hlavných prímov človeka pred osobným bankrotom. Odborníci s vlastným názorom a zodpovednosťou sa pobrali o dúm ďalej, ostatný sa snažia prispôsobiť. Takže čas zázrakov sa skončil a už nás čakajú len krajšie zajtrajšky.

 7. 7
  plagiátor says:

  PROJEKT OBNOVY KRAJINY NA MEDZIHÁJI
  Rýchlo sa objavilo na FB niekoľko okopírovaných obrázkov a vizuálizácii ako obhajoba neobhájitelného. Verí že stádo mu to ako vždy zožerie.
  Posledných 5 rokov sa mu takto darilo oblbovať. Žiaľ nemá peniaze ani mať nebude

  Chýbajú obrázky genocídy Kukučínovej
  PROJEKT ZNIČENIA JEDINEČNEJ ALEJE NA KOPÁNKE
  To ale náš hrdina nedá

 8. 8
  frustacia ako ventil says:

  Tak sa nam tu zasa zbehli poskodene ega, ale uz ste prekuknuti, vsetci sa uz na vas smeju.

  • 8.1
   Tono says:

   Smutní ľudia ale sem tam je to aj zabavicka

  • 8.2
   Ego says:

   Koľko to je šeci ? Ty a ešte koľko ? Dvaja, traja ?
   Šak daj odborný fundovaný príspevok k danému článku a preukáž že šeci čo vyjadrujú svoj názor, pohľad sa mýlia.. Či na to nemáš ?
   A sme tu šeci na portáli prekuknutí ? A akože čo má byť ? Máme sa Ťa báť lebo čo ? Alebo nás ideš udať na najbližšej stanici VB ?

 9. 9
  Marcel says:

  Keď sa pilia zdravé stromy tými, ktorí sa slovami snažia presviedčať, že im ide o mesto a o zeleň, nezostáva nič iné len smútok. Nad ľuďmi čo podľahli pragmatizmu a samým sebou. Je byť prečo smutní. Mladí čo idú po ceste, ktorú kritizovali

 10. 10
  ku-ku says:

  Úžasne perly pred pár minutami od vizionára :
  Stromy sa vyrúbali preto lebo korene sa prekorenili – to je bomba !!!
  Nebolo to kvôli cyklochodníku lebo ten na Kukučínovej nie je.
  Ttam je len cyklochodník s chodníkom pre peších !!!
  To už nie je cyklochodník. Rozumiete dôvodom že ? Ja nie :):):)
  Kukučinová už dokukala.

  • 10.1
   sprava says:

   Kukučinova ulica je z pohľadu dopravnej obslužnosti štvrti Kopánka tak dôležitá ulica že jej šírka mohla byť aj ako jedmosmerná . Keďže vedenie mesta je založené tak ekologicky je potrebné prekorenené stromy zlikvidovať a drevo poskytnúť núdznym občanom na kúrenie. Ušetrené prostiedky budú môcť spätne vrátiť formou daní do rozpočtu mesta. Mestský úradníci by mali skontrolovať ktoré stromy na území mesta sú prekorenené , označiť ich a zabezpečiť ich vypilovani aby sa tá epidémia nešírila ďalej.

 11. 11
  archybrada says:

  Napriek všetkému čo sa dnes stalo aspoň jedná dobrá správa.
  Bradatý neschopný Guniš osobne zodpovedný za Kukučínovú, a bezbrehé developerské projekty a ten čo spravil z územného plánu trhací kalendár opúšťa potápajúcu sa loď s názvom TT Titanic.
  Krysy utekajú.
  Kapela s primášom Fúzakom a precedom stavebnej komisie hraje falošne ďalej.

  • 11.1
   loktibrada says:

   Bye bye loktibrada a už sa nikdy nevracaj.
   Čauko

  • 11.2
   1105 says:

   Nenakladaj toľko tonu Gunišovi , prepočítal sa a predstava robiť zaujímavú prácu architekta v dobrej viere že hlavného, dostal sa do role poskoka asociála a jeho spolupútnika . Asociál sa dostal k platu 68 tisíc € takže si myslí , že aj narobené škody by mali zodpovedať tomu zárobku. Proti zlu je potrebné bojovať a nestrácať nádej.

 12. 12
  maxim says:

  A na ten prebiehajúci výrub zvyšných stromov bolo vydané povolenie?
  Na stránke mesta som nič nenašiel.

 13. 13
  Parva Roma says:

  Úseky cesty Špačinská – Robotnícka, resp. Pažitná – Slnečná budú v roku 2019 ukončené… ale vjazd je do nich zakázaný, hoci tam vodiči jazdia a parkujú napriek zákazu…

 14. 14
  Parva Roma says:

  Kedy zhotoviteľ Kukučínovej ulice dodá stromy zahrnuté v projekte?
  Kedy mesto začne so sľúbenou masívnou výsadbou zelene?

  • 14.1
   • 14.1.1
    ABC says:

    Takmer do roka a do dňa, tak by sa dal posúdiť príspevok 6.1 a dnešný. Z článku som vyčítal že sa idú sadiť najväčšie stromy. Pokiaľ považujeme posudzovanie obdobia od roku 2014, tak súhlasím. Pokiaľ posudzujeme koreňový bal, tak z hľadiska veľkosti nič moc. Pokrok, v cene je aj kalkulovaná starostlivosť, verím že minimálne 5 rokov. Mrazí ma pri pohľade na realizáciu akcie, kde sa všetko dalo do bodu 0, ako východisko zdôvodňujúc to koreňmi v telese cesty. Len že taká predstava je aj pri realizácii Zeleného kríčka, ( nie topoľov po ťažobnej zrelosti ) ale ostatných drevín a najhoršie pri čakanie na príležitosť dať dolu 27 celtisov pri realizácii Ružáku. Prečo architekt pokúsiť sa zakomponovať do projektov aj starú zeleň.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.