reklama

TTSK ponúkol susedskú pomoc tornádom spustošenej južnej Morave

Na masívnu prírodnú katastrofu v podobe tornáda, ktoré sa vo štvrtok 24. júna 2021 prehnalo susednou južnou Moravou, len niekoľko kilometrov od hraníc s naším krajom, zareagoval v piatok aj Úrad Trnavského samosprávneho kraja.

Trnavský župan Jozef Viskupič vyjadril hajtmanovi Janovi Grolichovi sústrasť. Zároveň Juhomoravskému kraju ponúkol pomoc pri riešení následkov štvrtkovej ničivej smršte.

„Juhomoravský kraj je našim najbližším partnerským regiónom, a to nielen geograficky, ale aj čo sa týka intenzity cezhraničnej spolupráce. Preto ma veľmi zasiahla správa o ničivej smršti, ktorá sa prehnala břeclavským a hodonínskym okresom. Žiaľ si vyžiadala aj obete, zranených a obrovské materiálne škody. Hejtmanovi Grolichovi som ponúkol pomoc pri zvládaní tejto mimoriadnej situácie. Trnavská župa je pripravená poskytnúť krátkodobé (2 až 3 mesiace) aj dlhodobé (rok) ubytovanie. Vieme uvoľniť aj niekoľko miest v našich zariadeniach sociálnych služieb. Naša správa a údržba ciest je podobne pripravená pomôcť pri odstraňovaní škôd v mestách a obciach a pri sprejazdňovaní a čistení komunikácií,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.


Zničená obec Hrušky

FOTO: ČT / Události Brno

Trnavská župa aktuálne čaká na reakciu na ponuku, ktorou by sa mal zaoberať krízový štáb Juhomoravského kraja v popoludňajších hodinách.

O pomoci susednému kraju budú diskutovať aj poslanci Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja na svojom pondelňajšom rokovaní.

Katastrofa v našich končinách nevídaných rozmerov

Južná Morava sa spamätáva z jednej z najväčších prírodných katastrof. Večerná výrazná búrková činnosť vyvrcholila vo štvrtok 24. júna 2021 vznikom tornáda, ktoré značne spoustošilo štyri obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, nachádzajúce sa v tesnej blízkosti slovenských hraníc, a čiastočne aj mesto Hodonín, kde veterená smršť spôsobila rovnako obrovské materiálne škody.

Prírodná katastrofa si vyžiadala najmenej päť ľudských životov a desiatky zranených. Tornádo zničilo stovky domov, mnohé z nich statici na druhý deň označili ako neopraviteľné.

Materiálne škody dosahujú milióny eur.

Podľa meteorológov bolo tornádo zrejme najsilnejším v moderných dejinách Českej republiky, a úplne jednoznačne napáchalo najväčšie škody. Sila vetra dosiahla rýchlosť miestami až 219 km/h.

Najviac zasiahnuté obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, spolu s mestom Hodonín, sa nachádzajú len niekoľko kilometrov až stoviek metrov od hraníc Trnavského samosprávneho kraja

Ulož ako PDF
Napísal 25. júna 2021 12:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.