reklama

Bezplatné antigénové testovanie sa 30. júna skončilo, nahrádzajú ho PCR testy. Pre každého však nebudú zadarmo

Od 1. júla 2021 skončili na Slovensku zmluvy prevádzkovateľom mobilných odberových miest s ministerstvom zdravotníctva na bezplatné antigénové testovanie. Testovať sa bude najmä formou PCR testov na 120 miestach s kapacitou 30-tisíc ľudí denne. Niektoré antigénové odberové miesta pokračujú v činnosti aj naďalej, ale iba za poplatok.

Posledný júnový deň bol zároveň posledným, kedy na Slovensku bolo možné využiť mobilné odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie. V súčasnosti je možné v prípade potreby nechať si urobiť test len presnejšími PCR testami, alebo si zaplatiť v priemere 15 až 20 eur za antigénový test.

Požiadať o testovanie sa dá cez stránku covidforms.nczisk.sk, kde je potrebné vyplniť formulár.

O bezplatné testovanie hradené štátom už nebude mať nárok každý. Bezplatne otestujú napríklad tých, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou alebo z dôvodu účasti na detskom tábore.

V prípade potreby preukázania negatívneho testu napríklad z dôvodu cestovania, účasti na hromadnom podujatí, na kúpalisku, v reštaurácii, v hoteloch, pri vstupe do múzeí a podobne, si bude nutné za test zaplatiť. Testy majú podľa návrhu vlády predkladať len nezaočkovaní.

Plne zaočkované osoby sa zatiaľ nemusia testovať takmer vôbec, výnimkou bude možno návrat z rizikových krajín leteckou dopravou.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

V stredu 30. júna 2021 bolo posledný raz v prevádzke aj mobilné odberové miesto aj na Strednej zdravotníckej škole v Trnave.

Trnavská župa ho prevádzkovala od polovice februára. Prípadné obnovenie testovania v budúcnosti župa zváži v koordinácií s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky.

„MOM-ku sme otvárali v čase veľmi zlej epidemiologickej situácie. Za štyri a pol mesiaca sme urobili 24 000 antigénových testov. Aj takto sme prispeli k prevencii šírenia nového koronavírusu. Zmluvu s ministerstvom zdravotníctva sme mali, podobne ako iní prevádzkovatelia, do 30. júna. Pri príležitosti ukončenia jej fungovania ďakujem pedagógom a študentom strednej zdravotníckej školy, ktorí pri testovaní pomáhali,“ informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Lucia Šmidovičová.

Mobilné odberové miesto kontajnerového typu fungovalo od 15. februára 2021 šesť dní v týždni. Od pondelka do soboty sa v ňom mohli záujemcovia nechať otestovať bezplatne. Umiestnené bolo v areáli Strednej zdravotníckej školy Trnava, na Daxnerovej 6, kde bolo zriadené prvé z piatich veľkokapacitných očkovacích centier trnavskej župy.

„Momentálne sa sústredíme na vakcináciu, ktorú považujeme za najefektívnejšiu ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia Covid-19, ktorý si môže vyžiadať aj hospitalizáciu. Prevádzkujeme päť veľkokapacitných očkovacích centier a zabezpečujeme výjazdovú očkovaciu službu. Očkujeme všetkými štyrmi druhmi vakcín a sme pripravení podávať aj piatu, ktorá je doposiaľ jediná jednodávková,“ doplnila Šmidovičová.

Trnavská župa ku koncu júna podala 215 – tisíc dávok vakcín. Až 7500 z nich bolo podaných výjazdovo v zariadeniach sociálnych služieb, domácnostiach imobilných obyvateľov a v obciach. Mobilné očkovacie tímy navštívili už 140 z 210 obcí v Trnavskom kraji, ktoré o to požiadali.

Ulož ako PDF
Napísal 1. júla 2021 12:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.