reklama

Na Trnavských organových dňoch sa predstavia umelci zo zahraničia, prvý koncert bude v nedeľu 31. júla

Zažiť trnavskú Baziliku sv. Mikuláša a jej vzácne organy rozozvučané hudbou svetových majstrov, budú môcť návštevníci festivalu Trnavské organové dni. Úvodný koncert 27. ročníka medzinárodného festivalu sa uskutoční v nedeľu 31. júla 2022 o 20.00 h v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Skladby J. S. Bacha či A. Vidakoviča zahrá mladá organistka Tea Kulaš z Chorvátska.

V medzinárodnej zostave umelcov, ktorí odohrajú svoje koncerty počas augustových a septembrových nedieľ, nebude chýbať zastúpenie Ukrajiny, Poľska, Španielska a Talianska.

„Festival Trnavské organové dni je jedinečný tým, že umelci svoje skladby odohrajú na vzácnych historických organoch z roku 1783 a 1912, ktoré sa nachádzajú v interiéri gotickej Baziliky sv. Mikuláša,” povedal Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Baziliku z prelomu 13. a 14. storočia si tak hostia festivalu budú môcť vychutnať tak, ako ju zažívali veriaci a poslucháči pred celými storočiami.

Ilustračné foto: Región Trnava

Druhý koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 7. augusta, bude patriť Dmytrimu Morozovovi so speváčkou Olenou Shiryaevou z Charkova.

V auguste sa predstaví aj slovenský organista Martin Bako, ktorý zahrá romantickú hudbu jubilujúceho C. Francka, a hudobný súbor Cantores Bratislavensis prednesie vlastné improvizácie na liturgické skladby Stanislava Šurina.

„V rámci svojho slovenského turné na festivale vystúpi španielsky organista Juan Paradell-Solé, ktorý pôsobí vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Jeho koncert sa uskutoční v nedeľu 21. augusta,” poznamenala organizátor festivalu Stanislav Šurin.

„Som veľmi rád, že sa nám každoročne podarí pritiahnuť do Trnavy tie najväčšie hviezdy organovej hudby,“ skonštatoval Peter Cagala z Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave, ktorý je jedným zo spoluorganizátorov festivalu Trnavské organové dni.

Už tradične sa na podujatí predstaví aj Cirkevno-hudobný spolok pri Bazilike sv. Mikuláša, ktorý v súčasnosti vedie mladý taliansky dirigent Daniele Ruzzier. Tento rok sa spolu s ním ako sólista predstaví poľský organista a organár Jerzy Kukla v nedeľu 28. augusta.

Prvý septembrový víkend bude patriť symfonickému repertoáru talianskeho organistu Fabia Macera a záverečný koncert bude dialógom vokálneho súboru s organom a barokovými husľami. „V podaní Voci allegre zaznie jedna z najslávnejších renesančných omšových kompozícií Missa Papae Marcelli od G. P. da Palestrina,” dodal Stanislav Šurin.

Záverečným vystúpením bude inštrumentálna hudba z obdobia 17. a 18. storočia v podaní huslistu Miloša Valenta a organistu Stanislava Šurina.

Začiatok koncertov je naplánovaný vždy o 20.00 h a predaj vstupeniek sa uskutoční na mieste 30 minút pred koncertom. Cena vstupného je 7 eur/na osobu, dôchodcovia a študenti 4 eurá, ZŤP 1 euro.

Hlavným organizátorom festivalu je Bachova spoločnosť na Slovensku, spoluorganizátormi mesto Trnava – Zaži v Trnave, oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, Štátny archív v Trnave a Farský úrad sv. Mikuláša Trnava-mesto. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a finančne tiež Mesto Trnava, Ministerstvo dopravy a regionálneho rozvoja SR, Poľský inštitút v Bratislave a Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva v Bratislave.

Ulož ako PDF
Napísal 27. júla 2022 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.