reklama

Odivo odohrá v Malom Berlíne predstavenie inšpirované paranoidnou schizofréniou

Silné emócie, vizuálny a dušu obohacujúci zážitok. Aj takého pocity budete mať po tom, čo navštívite Stopy v pamäti. Inscenácia nezávislého divadelného zoskupenia Odivo sa bude hrať v Malom Berlíne 19. októbra o 19.00 h.

Vizuálna koláž pohybujúca sa na hranici medzi svetlom a tmou. Tak opisuje Stopy v pamäti ich spoluautorka a spoluzakladateľka Odiva, Monika Kováčová. Čo teda diváci uvidia?

„Jednotlivé obrazy sa vynárajú z tmy, sú od seba oddelené šťuknutím lampičky alebo iného svetelného zdroja. Pohybujú sa na hranici ticha a zvuku. Atmosféru dotvára aj hudobník, ktorý hrá na bicích. Verím, že diváci môžu očakávať aj zahĺbenie sa do seba a načretie do vlastného mikrokozmu,“ vysvetľuje Monika.

Predstavenie je inšpirované diagnózou paranoidnej schizofrénie. Autorky našli inšpiráciu u svojich bratov, ktorým bolo toto duševné ochorenie diagnostikované.

„Spolu s kolegyňou Majkou Danadovou sme jeho priebeh videli na vlastné oči. Snažili sme sa dostať čo najhlbšie do témy, študovali sme si o schizofrenií materiály, pridali sme aj vlastné skúsenosti,“ opisuje Monika proces tvorby.

Ten však mal jednu výstrahu. Obe tvorkyne si dali záväzok, že ani pre jednu to nebude arteterapia. A čo to bude pre divákov? „Niektorí sa s nami chcú po predstavení rozprávať a diskutovať. Iní nám zasa napíšu až o deň-dva neskôr. Najprv musia individuálne spracovať, čo práve videli,“ hovorí o reakciách, ktoré po predstavení dostávajú, jedna zo zakladateliek Odiva.

Monika Kováčová popisuje Stopy v pamäti ako „fyzickú inscenáciu“, ktorá popri tom môže lákať aj vizuálnym stvárnením. Záležať si dali napríklad na podlahe, ktorá je koncipovaná ako veľkoformátové dielo s rozlohou 47,25 m2 a jej autorom je Juraj Poliak.

Zaujímavý príbeh – neúprosný aj nežný zároveň – sa skrýva aj za bábkou, ktorú diváci v Malom Berlíne uvidia.

„Je vytvorená z malého sŕňaťa. Keď mama srna vycíti nebezpečenstvo, sŕňa čaká prikrčené v tráve,“ vysvetľuje Monika jeho nešťastný osud sŕňatka, ktoré takto čakalo na poli počas žatvy. Smutný koniec môže byť aj začiatkom, a bábka, ktorá vďaka srnke vznikla, citlivo zapadá do konceptu predstavenia. „Napríklad aj svojou nehou, niečím krehkým, čo má v sebe,“ dodáva Monika.

Nezmeškajte výnimočné predstavenie Stopy v pamäti. Podujatie sa uskutoční v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4). Vstupenky za predpredajovú cenu 7 € je možné zakúpiť online na stránke www.malyberlin.sk, alebo na mieste pol hodinu pred začatím predstavenia za 10 €. Zľavnené vstupné pre ZŤP, seniorov a študentov je 5 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2022 19:10. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.