reklama

Odivo odohrá v Malom Berlíne predstavenie inšpirované paranoidnou schizofréniou

Silné emócie, vizuálny a dušu obohacujúci zážitok. Aj takého pocity budete mať po tom, čo navštívite Stopy v pamäti. Inscenácia nezávislého divadelného zoskupenia Odivo sa bude hrať v Malom Berlíne 19. októbra o 19.00 h.

Vizuálna koláž pohybujúca sa na hranici medzi svetlom a tmou. Tak opisuje Stopy v pamäti ich spoluautorka a spoluzakladateľka Odiva, Monika Kováčová. Čo teda diváci uvidia?

„Jednotlivé obrazy sa vynárajú z tmy, sú od seba oddelené šťuknutím lampičky alebo iného svetelného zdroja. Pohybujú sa na hranici ticha a zvuku. Atmosféru dotvára aj hudobník, ktorý hrá na bicích. Verím, že diváci môžu očakávať aj zahĺbenie sa do seba a načretie do vlastného mikrokozmu,“ vysvetľuje Monika.

Predstavenie je inšpirované diagnózou paranoidnej schizofrénie. Autorky našli inšpiráciu u svojich bratov, ktorým bolo toto duševné ochorenie diagnostikované.

„Spolu s kolegyňou Majkou Danadovou sme jeho priebeh videli na vlastné oči. Snažili sme sa dostať čo najhlbšie do témy, študovali sme si o schizofrenií materiály, pridali sme aj vlastné skúsenosti,“ opisuje Monika proces tvorby.

Ten však mal jednu výstrahu. Obe tvorkyne si dali záväzok, že ani pre jednu to nebude arteterapia. A čo to bude pre divákov? „Niektorí sa s nami chcú po predstavení rozprávať a diskutovať. Iní nám zasa napíšu až o deň-dva neskôr. Najprv musia individuálne spracovať, čo práve videli,“ hovorí o reakciách, ktoré po predstavení dostávajú, jedna zo zakladateliek Odiva.

Monika Kováčová popisuje Stopy v pamäti ako „fyzickú inscenáciu“, ktorá popri tom môže lákať aj vizuálnym stvárnením. Záležať si dali napríklad na podlahe, ktorá je koncipovaná ako veľkoformátové dielo s rozlohou 47,25 m2 a jej autorom je Juraj Poliak.

Zaujímavý príbeh – neúprosný aj nežný zároveň – sa skrýva aj za bábkou, ktorú diváci v Malom Berlíne uvidia.

„Je vytvorená z malého sŕňaťa. Keď mama srna vycíti nebezpečenstvo, sŕňa čaká prikrčené v tráve,“ vysvetľuje Monika jeho nešťastný osud sŕňatka, ktoré takto čakalo na poli počas žatvy. Smutný koniec môže byť aj začiatkom, a bábka, ktorá vďaka srnke vznikla, citlivo zapadá do konceptu predstavenia. „Napríklad aj svojou nehou, niečím krehkým, čo má v sebe,“ dodáva Monika.

Nezmeškajte výnimočné predstavenie Stopy v pamäti. Podujatie sa uskutoční v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4). Vstupenky za predpredajovú cenu 7 € je možné zakúpiť online na stránke www.malyberlin.sk, alebo na mieste pol hodinu pred začatím predstavenia za 10 €. Zľavnené vstupné pre ZŤP, seniorov a študentov je 5 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2022 19:10. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.