reklama

Zamýšľaný projekt nového parčíka pri Trnavskej univerzite o krôčik postúpil

V prvej polovici mája portál trnava-live.sk priniesol informáciu o úmysle trnavskej radnice zrealizovať na mieste parkoviska za poštou pri Trnavskej univerzite, na nároží Pekárskej a Hornopotočnej ulice, nový mestský parčík.

Hlasovanie poslancov mestského zastupiteľstva na júnovej schôdzi potvrdilo, že mesto to s týmto projektom myslí vážne. Poslanci povolili spracovanie zmeny územného plánu mesta a centrálnej mestskej zóny, čo je prvý potrebný krok, aby sa o projekte vôbec mohlo začať reálne uvažovať .

Pakovisko pri Trnavskej univerzite

V súčasnosti je v územnom pláne územie nespevneného parkoviska definované pre funkčné využitie v podobe mestotvornej polyfunkcie. Ak dôjde k zmene v územnom pláne, priestor bude definovaný ako park, respektíve ako oddychovo – relaxačná plocha, v alternatíve s podzemným parkoviskom.

Povolenie spracovania zmeny bolo prerokované v Komisii stavebnej, územného plánovania a kultúrnych pamiatok MZ, ktorá odporúčala spracovanie zmeny povoliť. V prípade povolenia budú spracované návrhy jednotlivých zmien a predložené na verejnoprávne prerokovanie. Súbežne musí prebiehať proces posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie. Po prerokovaní a obdržaní záverečného kladného stanoviska budú zmeny predložené na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Dotiahnutie technických detailov, odsúhlasenie návrhu projektu parčíka, stavebné konanie a samozrejme zmena územného plánu si vyžiadajú niekoľkomesačné prípravy. Aj z toho dôvodu Stanko neočakáva, že by realizácia nového parku odštartovala ešte v tomto roku. Ďalším nedostatkom je absencia finančných prostriedkov. Tie chce mesto pre projekt začleniť do budúcoročného rozpočtu.
„Predpokladáme, že reálny termín pre uskutočnenie projektu je rok 2012,” vyjadril sa viceprimátor Bystrík Stanko ešte v máji.

Ulož ako PDF
Napísal 30. júna 2011 3:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

34 komentárov pre “Zamýšľaný projekt nového parčíka pri Trnavskej univerzite o krôčik postúpil”

 1. 1
  jop says:

  som za, v centre mesta chyba zelen. len ako to bude s parkovanim? vedla je garaz kde beru 0,5€/hodinu a obavam sa ze ak budu garaze cena bude rovnaka pripadne vyssia :(

 2. 2
  stefan b says:

  POMOOOOOOOC

  neuveriteľná hlúposť. dúfam, že aspom pamiatkári budú mať zdravý rozum. Takto to vyzerá , keď rozhodujú politici a nie skutoční odborníci.
  Ale veď pre totot mesto je to príznačné, aj preto sa tak ?vyvíja ” ))))))))))))))

  posledný zhasne svetlo v tomto meste.

 3. 3
  Peter Bročka says:

  keď Holiday inn odpálil jednu z mála otorených zelených plôch v centre (o tom strome, ktorý bežný Trnavčan už v živote neuvidí,ani nehovoriac), vtedy sme mali zelene na rozdávanie?

 4. 4
  danTT says:

  Dúfam že to tí pamiatkári stopnú (vkladám do nich nádeje) a budú mať zbytok zdravého rozumu, návrh toho parčíka je do nebe volajíci nezmysel…….neviete kto to prvý vymyslel v rámci kampane ?? Pre mna je budovanie parčíka (ktorého kvalita bude otázna) v škále nezmyslov v centre na úrovni výstavby ROH a Pošty….skutočne “perfektne” to politici vymysleli, nečítal som vyjadrenie nejakého urbanistu, architekta……to by asi neprešlo…..(p.Stanko sa vyjadril aj o dome u kráľa ludovíta že tieni, tak to hovorí samo za seba….)
  Mesto by mohlo vybudovať prechodoví parčík okolo hradieb za požiarnikmi a zamakať a rokovať o prevode areálu kasární za univ. kostolom od min obrany, asanovať všetky tie garaže a spol a tu vybudovať park ktorý by mal najakú hodnotu- návrh zahradníka (historizujúci park)- spolu s historickými budovami univ. kostola by to mohlo byť OK. Tu za poštou vysadia 5 stromov a postavia preliezky ako som od Stanka už niekde počul (čítal) . Amen tma.
  Inak aby bolo jasné park za poštou už nemá byť na celej ploche až po budovu univerzity, prepojovacia komun.+ parkovacie miesta pri TU ostabú, čiže zase osekanie už aj tak blbého návrhu….vznikne vlastne taký ostrovček ….otrasné….

  • 4.1
   Lane says:

   Iba blb navrhne na tom mieste park!

  • 4.2
   ... says:

   To co pises je presne tak. Tam kde park bol. Barokove zahrady. Tam nie aby sa to konecne zacalo revitalizovat. Ale tamnkde bola povodna historicka zahrada si vymysli politik zahradu aby sa zviditelnil avziskal body. Sice pamiatkar. Urbanista. Architekt vedia ze je to sprostost na ntu. Áe trnava je uplna klasika zlych álebo polovicnych rozhodnuti. Skoda reci.

 5. 5
  stefan b says:

  Jezisikriste , ludia majte zdravy rozum, kde v strede stredovekeho mesta ste videli park ? do nebavolajuce !!!! zastavte to cim skor. Zruste najprv statut centralnej mestkej zony v starom meste. kde k tomu potom pridu podnikatelia , ktori musia dodrzat poziadavky CMZ, pamiatkarov a vy- politici si to chvalite koli vasim vackom ( ako napriklad stadion v dotyku s historickym mestom ) a podobne nezmysly hned . Vo vami vybranych veciach nie je problem ani preschvalit uzemny plan. Cista politika. Koli beznym podnikatelom by ste nezmenili , len buzerujete a vydierate za poplatky atd.

  • 5.1
   tibi says:

   najprv nech dajú do poriadku konečne pešiu zónu!!!!

  • 5.2
   michal says:

   pri tej veľkosti plochy a blízkosti university bych to nevidel a nevolal parkom ale skôr námestím so stromami, mobiliárom…. čo by nemuselo být zlé riešenie, v každom prípade je lepšie ako súčasné nespevnené parkovisko.
   inak parky-záhrady ako v historických mestách bývali – o tom pokoj. to že na tomto mieste bola zástavba je iná vec. ale otázka znie čo je v tomto meste v centre autentické a nakolko sa zachovala pôvodná štruktúra hist. mesta – 20-30%????
   v každom prípade by bolo dobré aby sa k ploche mohla vyjádriť aj verejnosť – odborná ako aj občania a to najlepšie v priebehu prípravy projektu – zkusiť nájť spoločný kompromis o využití plochy a požiadavkoch – nasledne uskutočniť architektonickú súťaž – na to , že sme krajské mesto, tak si tu architektonickú súťaž nepamätám a to je vcelku pekná ostuda a možná aj obrázok toho ako to tu vyzerá resp. nevyzerá.
   PS: ten parčík-námestie môže byť pojatý aj ako dočasné riešenie, než bude plocha upravená do cieľového stavu (napr. výstavba). príklady dočasných realizácií (1-10…rokov) sa tiež v zahraničí nájdu a v centru trnavy je podobných plôch, ktoré by bolo možné dočasne adaptovať na “open space” pre ludí niekolko (napr. na františkánskej, medzi halenárskou a paulínskou ulicou..)-samozrejme podohode s vlastníkom…
   záver – zámer parčíka-námestia nie je zlý, treba ale určite spolupráca – komunikácia s verejnosťou a architektonická súťaž a otázkou je či trvalo alebo iba dočasne:)

   • 5.2.1
    . says:

    Konečne tu čítam názor, ktorý ja môžem akceptovať. Ja to vidím ako kontext dotvorenia Hornopotočnej od nových objektov tzv. M. Paríža po Dom Ľudovíta. Tam sa dejú veľké veci, tá ulica dostáva dobrú fazónu a veľkú kvalitu, naozaj, poriadne si to všimnite, len to obsadiť nájomníkmi, oživiť. A to parkovisko je tam takou päsťou na oko. Nie všetky zámery na tejto ulici sa doteraz podarili realizovať. Ale ak nie je investor na niečo, čo by tam mohlo objektívne stáť, tak radšej dočasný parčík, ako súčasný stav. Nech sa počká na kvalitnejšie riešenie, ak už parkovisko, tak pod povrch.

    • 5.2.1.1
     Andrej says:

     No neviem aké veľké veci sa dejú na Hornopotočnej ??? – architektonická katastrofa v podobe Malého Paríža? roky trvajúca stavba, ktorá vyústila do neidentifikovateľného ničoho? U kráľa Ľudovíta? – to je najhorší Danákov počin od okamihu keď dal na papier ten morlok na námestí. A na rovinu ani projekt, ktorý bol nakreslený na mieste pripravovaného parčíku nebol nič moc – arch. Doka. Čiže v Trnave architekti zaspali dobu, tvoria sa tu podpriemerné projekty, ktoré nebudú o 10-15 rokov identifikovateľné. Pamiatkári tomu dávajú iba kliniec do rakvy s ich nezmyselnými ,, zachovať ” priznať ” – žijeme v 21 storočí a architektúra tomu vôbec , ale vôbec nenapovedá. Hawk

     • 5.2.1.1.1
      . says:

      Chcem poprosiť o vysvetlenie o akú architektúru 21. storočia pri historickej budove univerzity ti ide.
      Vysvetlím moje stanovisko: “dobrú fazónu a veľkú kvalitu”. dobrý je prídavné meno, ktoré sa stupňuje – dobrý, lepší, najlepší. Veľkú kvalitu, to si treba pozrieť do projektov. Sú to 4-5 podlažné objekty (a vôbec to tak nevyzerá ako na Vajanského, čiže dalo sa to spraviť i horšie) a sú tam vytvorené podmienky pre parkovanie v suterénoch, priestory pre obchod a služby a zdá sa že i kvalitné bývanie. To nie je skutočná Paríž, uvedom si, že sme v Trnave a tak ti musí stačiť i Danák alebo daj ty voľačo lepšie, kritizovať nestačí, treba konkrétne povedať čo je tam neakceptovateľné. Prejdi sa Jerichovou a Pekárskou a napíš, nakresli čo tam očakávaš. Inak,ja si vážim prácu pamiatkárov.

      • 5.2.1.1.1.1
       Andrej says:

       Čiže robme veci cez kopírák, tak to bude najlepšie. Obdivujem architektúru, pri ktorej vznikali perly typu katedrála sv.Jána Krstiteľa, avšak tvorba, typu Malý Paríž, Dom u kráľa Ludovíta, novostavba na Vajanského majú jeden rovnaký črt – a tým je podpriemer nápadu, využitia územia, absentujúca zeleň, zastavanie na 120 % atď. Neviem možno žiješ v inej Trnave ako ja keď si vážiš prácu pamiatkárov, resp. si ešte nemal reálnu skúsenosť s nimi v garde investor – pamiatkár.

       • 5.2.1.1.1.1.1
        . says:

        Neodpovedal si. Škoda, teraz neviem o čo ti ide, všetko to čo tu zatiaľ píšeš je iba také jalové, povrchné, prázdne a útočné.

        • 5.2.1.1.1.1.1.1
         Andrej says:

         Prepáč ale na hlúpu otázku môžeš dostať iba hlúpu odpoveď. Vôbec neútočím, hodnotím súčasný stav architektúry v meste, ktorý je jalový tak ako si napísal. Ak chceš komunikovať odborne môžeme, ale začni písať niečo čo bude rozvíjať debatu a nie toto čo píšeš. A prázdny názor tu sypeš ty, jeden za druhým – dobrá fazóna? veľká kvalita? radšej parčík a kde upraceš 100 parkovacích miest? sa spamätaj čo tu vypisuješ…

      • 5.2.1.1.1.2
       ... says:

       Pani. Neviem i com pisete. Ale danak uz roky neprojektuje. Skutocne nie.)))

     • 5.2.1.1.2
      danTT says:

      ja osobne si myslím že ten “pariž”, “ludovít” a “leonardo” nie sú až taká katastofa…neni to bohvie čo, ale ani zas ani uplne zle, v rámci možností….lepšie jak prázdne parcely….ten trojuholník kde má byť parčík by skutočne potreboval špičkový “počin” ide o absolútne centrum. nejaký druhý “paríž” , by tu bol tiež o ničom (ale zas lepšie jak park-parčík podla mňa).Oplatilo by sa počkať na kvalitnejší projekt…. no ak by mal byť parčik dočasný, sa bojím že dočasné veci u nás trvajú 40 rokov…..
      Inak tuším na tej volnej parcele pred Apolom má byť nejaký projekt ala “Pariž”….
      Andrej, dal by sa niekde ten projekt od toho Doku čo mal byť za poštou niekde nájsť??? aspon 1 vizualizácia by stačila…

 6. 6
  teo says:

  Mna by zaujimalo ako budu nahradene parkovacie miesta ktore sa v pripade realizacie toho mega “parku” stratia. Uz teraz je problem s parkovanim. Nebolo by v tomto momente rozumnejsie pokracovat v povodnom plane a dokoncit to parkovisko v celom rozsahu ??? Ved na tento projekt (parkovisko) su peniaze v rozpocte uz urcene. Ved aj parkovisko sa da riesit tak ze tam bude aj zelen. Nikto predsa neziada aby to bola hola letiskova plocha…

 7. 7
  Weighted says:

  Kolotoce by tam mohli dat, tie by aj zarabali.

 8. 8
 9. 9
 10. 10
  jano says:

  v každom prípade by mala byť súťaž aby to aspoň trochu vyzeralo

 11. 11
  Peter says:

  Nuž, výhľad z hotela na rozbité parkovisko turistov neláka. No a keď dá hotel “do vačku”, tak sa rýchlo musí vybudovať park – aj bez podzemného nahradenia parkovania… Hotel bude mať krajšie prostredie pre návštevníkov a viac zarobí aj na platenom parkovaní. To, že to vyhovuje len hotelu, o tom sa nerozpráva. Hlavne, že budú bubáky. Tak rýchlo poďme na to a skryme sa za skrášľovanie mesta – to na obyvateľov zaberá…….. PS: A vraj parkovacích miest je dosť – asi preto je už teraz problém v meste zaparkovať.

  • 11.1
   teo says:

   :-D hotel bude mat asi tazko krajsie prostredie pre navstevnikov lebo ked sa to zrealizuje tak to bude v konecnom dosledku len dalsia zasivaren a toalety pre bezdomovcov…. Uz nebudu musiet okupovat namestie ale pojdu pekne do tiena a tak ci tak budu stale v centre.

   • 11.1.1
    T says:

    presne tak, už sa “chudáci” nebudú vypekať na rozpálenom námestí, vybudujeme im parčík. Bude to tam vyzerať ako pri Bernolákovi, ešte že chudák nevie, akú má denne spoločnosť:(

 12. 12
  aladar says:

  ak tam plesaty nechce spravit garaz (pod tym parcikom), ktorim balamutil volicov pred volbami, tak nech tam ten parcik (zatial) ani radsej nerobia!
  potom tam uz tu garaz duplom nikto nespravi

 13. 13
  juro says:

  Park v centre mesta, to je ina blbost !!!!!!!!! Toto je mozne len v Trnave. To je sila, mne sa asi sniva. A ze park je docasne riesenie ? Stromy vyrastu a ked ich budu chciet neskor vyrubat to bude protestov od zelenych. Mame v meste malo parkov ? Keby sa mesto radsej poriadne staralo o existujuce parky ! Clovek si tam ani na lavicku nemoze sadnut, lebo ju predtym okupovali bezdomovci a ini asociali. Skuste si najst slusnu cistu lavicku na Trojicnom namesti alebo na namesti sv Mikulasa. Nemozne, koncim, to som sa zase nasral, potrebujem ja toto ? Je vidiet ze vsetko sikovne z Trnavy uz odislo do BA. Ach jaj – provincna Trnava.

 14. 14
  ... says:

  Presne tak, nedokaze sa udrzat celorocne v slusnom stave ani len park na Kapitulskej. Vieme vsetci, aki medzi nami ziju vagabundi. Zial s tym tuna treba uvazovat. Neviem, kto sa bude starat o ten park. Cista marketingova hlupost politika XY. a ostatni pritakavaju, ako v tych rozpravkach. Ved na onom rohu sa kludne realizovat zastavba a maly parcik sa da situovat do vnutrobloku.
  Lenze to by chcelo sutaz a tam by sa mozno ukazalo, ze sa to da aj inak. Len to by sme asi” nasim” vzali prislubeny job. Co uz. gubernia je to tu.

 15. 15
  jojko says:

  Parčík je dobrý na to, aby to vyzeralo ako pri pomníku Bernoláka – zozadu celý osr… do výšky 1m a z predu “voňaví bezďáci” a v centre mesta, to je ale úroveň

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.