reklama

Ďalšia prednáška na tému trnavská priemyselná architektúra bude o spojení piva a industriálu

Kultúrne centrum Malý Berlín pozýva na prednášku o trnavskej industriálnej architektúre. Povedie ju jeden zo zakladateľov projektu Čierne diery, architekt Miroslav Beňák. Uskutoční sa na zelený štvrtok 29. marca 2018 so začiatkom o 19:00 v KC Malý Berlín na Štefánikovej ulici 4. Vstup voľný.

Témou šiestej prednášky z obľúbeného cyklu prednášok o trnavskej priemyselnej architektúre bude objekt trnavských sladovní.

Boli založené v roku 1893 a sú jedným z posledných fungujúcich podnikov na slad na Slovensku vôbec.

Práve v Trnave mala výroba piva, a hlavne jeho suroviny – sladu – dlhotrvajúcu tradíciu.


Pohľad na objekty podniku zo Sladovníckej ulice

Sladovníctvo patrilo v meste k dominantným výrobným odvetviam a trnavský slad sa tešil obľube aj v zahraničí. V 90. rokoch však začali sladovne postupne upadať, no podarilo sa ich zachrániť a vdýchnuť im nový život.

Okrem toho, že tento závod patrí k posledným svojho druhu, zaujímavá je na ňom najmä architektonická stránka. Jedinečné stavebné tvaroslovie, akými sú napríklad komíny s „kapucňami“, postupne z panorámy mesta miznú, avšak stále ich môžeme na trnavských sladovniach vidieť.

Z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme mediálnym partnerom: Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Trnavsko, MY Trnavské noviny, Mesto Trnava a Trnavské rádio.

Podujatie nájdete aj na sociálnej sieti Facebook:
https://www.facebook.com/events/573766542965902/

Foto: Lycos

Ulož ako PDF
Napísal 23. marca 2018 0:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.