reklama

Prednáška o priemysle a priemyselnej architektúre trnavských obcí

Kultúrne centrum Malý Berlín pozýva na prednášku o  industriálnej architektúre. Povedie ju jeden zo zakladateľov projektu Čierne diery, architekt Miroslav Beňák.

Siedma prednáška o „trnavskom industriále“ tentoraz vybehne za hranice mesta, do jeho blízkeho okolia. Architektúra pre priemysel totiž nevyrastala iba v mestách, ale i v priľahlých obciach.

Vznikali podniky síce menšieho rozmeru, no to neznamená, že by boli menej významné či architektonicky nezaujímavé. Boli to mlyny či drobné poľnohospodárske stavby, no vybudované boli tiež plnohodnotné priemyselné závody rôzneho druhu.

Prednášajúci Miro Beňák nás svojim rozprávaním zavedie do malokarpatského údolia pri Horných Orešanoch, kde bola v rokoch 1880 – 1883 na podnet Jozefa Pálffyho vybudovaná továreň na chemické spracovanie dreva a z ktorej sa neskôr vyvinula dodnes známa výrobňa farieb a lakov.

Ilustračné foto

Okrem toho sa prednáška bude venovať aj susedným Vlčkovciam, ktorých charakteristickú siluetu dotvára okrem kostola sv. Terézie aj dvojica komínov miestneho cukrovaru.

Ten dal v roku 1925 postaviť trnavský staviteľ Ľudovít Bartek a pomenoval ho „Slovenský roľnícky cukrovar“.

Po ukončení výrobnej prevádzky boli v cukrovare zriadené dielne, ktoré sa zaoberali vývojom strojom určených pre potravinársky priemysel, pod názvom CUKOP.

Prednáška sa koná vo štvrtok 26. apríla 2018 so začiatkom o 19:00 v kultúrnom centre Malý Berlín. To sídli na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej ulici 4.Vstupné na prednášku je 1 euro.

Z verejných zdrojov podujatie podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Ďakujeme mediálnym partnerom: Trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk, Trnavsko, MY Trnavské noviny a Trnavské rádio.

Ulož ako PDF
Napísal 21. apríla 2018 7:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.