reklama

Pobyt na trnavskej onkologickej klinike pomôžu pacientom uľahčiť nové nadštandardné izby

Dve nadštandardné izby v hodnote 25-tisíc eur vybudovali s prispením miestnych podnikateľov na onkologickej klinike Fakultnej nemocnice Trnava.

Pacienti s onkologickým ochorením budú mať vo Fakultnej nemocnici Trnava k dispozícií nadštandardné izby, ktoré prinesú zvýšený komfort.

Práve komfort pre pacientov je na onkologickom oddelení veľmi dôležitý, nakoľko pacienti podstupujú ťažké liečebné procesy. Pre pacienta je pri liečbe dôležitá aj empatia, rodina a individuálny prístup a vďaka nadštandardným izbám môžu pacienti tráviť viac času v kruhu svojich blízkych.

Pomocnú ruku trnavskej nemocnici podalo niekoľko trnavských podnikateľov. „Hovoríme tu o nadštandardných izbách, ale boli by sme radi, keby takéto izby raz boli na Slovensku štandardom,“ podotkol podnikateľ Roman Čavojský, ktorý sa na projekte podieľal.

V každej z dvoch nadštandardných izieb je jedna posteľ, vlastná kúpeľňa so sprchovacím kútom a toaletou, šatník a televízor. Pacient za pobyt zaplatí 33 eur na deň.Nadštandardné izby onkologickej kliniky

Celková suma investície dosiahla 25 000 eur. Sumu vyzbierali vďaka darcom, dvom percentám z daní pre občianske združenie Na pomoc onkologickým pacientom a časť financií investovala Fakultná nemocnica Trnava. Občianske združenie založili zamestnanci Onkologickej kliniky FN Trnava.

Prvá etapa rekonštrukcie onkologického oddelenia sa začala realizovať vďaka darcom už v roku 2016. Druhou etapou spolupráce bola práve rekonštrukcia izieb, ktorá prebehla počas troch mesiacov roka 2019.

Pobyt na trnavskej onkológii spríjemňujú pacientom aj fotografie Karola Kállaya a maľby Romana Pavloviča, ktoré zabezpečil galerista Norbert Šlachta.


Tlačová beseda: zľava Matej Martovič, referent pre vzťahy s verejnosťou, prednosta onkologickej kliniky Marian Streško, medicínsky riaditeľ FN Viliam Vadrna, podnikateľ Roman Čavojský a galerista Norbert Šlachta

Prestrihnutie pásky

„Tento projekt sa nám podarilo zrealizovať najmä vďaka spolupráci s domácimi podnikateľmi. Pred tromi rokmi sme otvárali zrekonštruovanú onkologickú klikniku a vtedy sme sa rozhodli, že sa podobným projektom chceme venovať aj naďalej. Možno v inej krajine by to bolo normálne a pri otvorení dvoch nadštandardných izieb by nebola tlačová konferencia, ale ešte nedávno nám mnohí tvrdili, že v starej nemocnici nebude možné vybudovať nejaký nadštandard. No nám sa to podarilo. Chceli by sme, aby takéto podmienky mali všetci pacienti, no to bude možné zrejme až v novej nemocnici,“ povedal prednosta onkologickej kliniky Marian Streško.

Pacienti na každej izbe onkologickej kliniky majú už dnes klimatizáciu a na izbách sú televízory. Nadštandard má byť najmä o súkromí pacientov, keďže na izbe sú sami a je možné zabezpečiť, aby ich rodinní príslušníci s nimi trávili viac času.

Priemerne sú na klinike na bežnej izbe hospitalizovaní štyria pacienti.

„Rád by som poďakoval všetkm, ktorí prispeli na dobrú vec. Verím, že vďaka támto izbám sa nám podarí zvýšiť komfort pacientom v ich najťažších životných okamihoch. Rovnako dúfam, že vďaka tomuto projektu budú pacienti viac spokojní s našimi službami a zdrovotnou starostlivosťou,“ poznamenal medicínsky riaditeľ FN Trnava Viliam Vadrna.

Projekt pomáhal zastrešiť aj trnavský podnikateľ Roman Čavojský. „Hlavným zámerom projektu bolo uľahčiť a spríjemniť pacientom pobyt v nemocnici. V prvej etape sme kompletne zrekonštruovali spoločné priestory, v druhej fáze sme sa venovali dvom izbám. Končiť neplánujeme, postupne by sme chceli zmodernizovať aj ostatné izby na onkologickej klinike. Zároveň by som chcel vyzvať aj ďalších trnavských podnikateľov, aby sa svojou troškou pridali k dobrej veci,“ uviedol Roman Čavojský.

Galerista Norbert Šlachta zabezpečil pre kliniku diela svetoznámeho fotografa Karola Kállaya, ktoré nezištne poskytla za týmto účelom jeho rodina.

Na izbách sú inštalované diela Romana Pavloviča, ktoré vyjadrujú históriu Trnavy. „Poslaním umenia je aj to, aby sa k ľuďom dostalo dobro, pretože umenie má ľudí upokojovať, prinášať im zážitky, vnemy či oživovať pekné spomienky. Som veľmi rád, že som bol súčasťou tohto projektu a rád bude spolupracovať aj naďalej,“ poznamenal Šlachta.

Na rekonštrukciu izieb prispeli Festival GRAPE, PMONT KLIMA s.r.o., Kelcom International spol. s.r.o., TONY TRANS s.r.o., Erik Fule – RK podkahy, Malco Invest s.r.o., Nadácia EPH., p. Tepala a rodina Svinčáková, za čo im patrí veľa vďaka od pacientov a personálu nemocnice.

Ulož ako PDF
Napísal 8. novembra 2019 10:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.